İlk Windows 8 duvar kağıdı ve fazlası...

Win 8'den ilk duvar kağıdı da sızdı! Ama bu kadar da değil: Yazılımsal hızlandırma ve dahası içeride

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in Microsoft Connect'e sunulmasının ve 'History Vault' özelliğinin açığa çıkmasının ardından farklı kaynaklardan sızıntılar gelmeye devam ediyor. MDL ve ZDnet'in yayınladığı görev çubuğu resimlerinin ise Windows 8'le gelmesi beklenen yeni Metro ara yüzü olduğu düşünülüyor.

Resimde görünen koyu tema, henüz onaylanmasa da daha önceleri bahsetmiş olduğumuz 'Aero Lite'a benziyor.

'Metro' kullanıcı ara yüzünün böyle olması bekleniyor

Windows 8'den sızan diğer ekran görüntülerini, duvar kağıdını ve fazlasını sonraki sayfalarımızda bulacaksınız.

Windows 8'den bir duvar kağıdı da sızdı!

Zdnet'in yayınladığı diğer bir ekran görüntüsünde ise Windows 8'den bir duvar kağıdı göze çarpıyor. (Duvar kağıdının tam ekran haline, resmin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz...)

Bu resimlerden önemli bir bilgi elde etmek mümkün olmasa da artık Microsoft sınırlarının dışında daha çok kullanıcının işletim sistemini kullandığını anlıyoruz. Bu yapıların yakın bir zamanda sızması beklenenler arasında.

Aero yazılımsal hızlandırma destekleyecek mi?

Windows 7 ve Vista'daki en önemli grafiksel değişikliklerden biri de cam görünümündeki kısmen saydam pencere dekorasyonu sunan Aero. Bu özellik, Vista'da sadece Basic sürümünden itibaren sunuluyordu ve çalışması için temel donanım hızlandırması gerektiriyor ; üstelik bazı büyük grafik uygulamaları Aero'yu kapatabiliyor.

Winreview'e göre Windows 8, Masaüstü Pencere yöneticisini (DWM) yazılımsal hızlandırmayla çalıştırmak için bir seçenek sunacak (en azından yayın öncesi yapılarda). Bunun anlamı, düşük grafiksel hızlandırmaya sahip ucuz PC'ler de Aero'yu çalıştırabilecek.

Final sürümde kaldırılabilir

Sitenin bildirdiğine göre sadece birkaç MB video belleği ile Aero'yu yazılımsal modda çalıştırmak mümkün oluyor.

Ancak site şunu da hatırlatıyor: Vista'nın ilk yapılarında yazılımsal rendering olmasına rağmen final sürümde bu destek kaldırılmış. Bunun nedeni ise bulanıklaştırma gibi bazı efektlerin kaynak tüketiminin yüksek olması.

Windows 8'de Aero için yazılımsal desteğin olması, Windows 8'in ilk yapılarının bulanıklaştırma efekti olmadan yayınlanması olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

haberin 3ncü sayfasındaki ekran görüntüsünde kırmızı yazılı yerde anladığım kadarıyla sızdırma yapanların işine-sözleşmesine son verilir gibi birşeyler yazıyor benim anladığım kadarıyla.

bu gidişle 1 haftaya win8 i kurarız pc lerimize :)

Son ayar sayfasi VirtualBox programinin bir kopyasi, sadece pencerenin ismi degisik.

Windows 8 haberlerinden gına geldi artık

Gereksiz işler

" çok ucuz donanım hızlandırmayı destekleyen sistemlerde artık aeroyu açabilecek " ne saçma bir kelime zaten şuanki endüşük onboard ekran kartına sahip olarak gelen hem amd hemde intel sistemlerde aero desteği zaten normalde tam olarak var ve çalıştırıyor sanırım p3 dönemindeki kartlardan bahsediyorsunuz keza artık amd 6400 serisi onboard gpu kullanmaya başlayacak intel ise hd grafik derisinde 5. seriye geçişin hazırlığında.

kullanılan kelime çok yanlış piyasada aero desteği olmayan kart kalmadı ve en düşük kullanılan bilgisayar bile intelin p4 3.0 lga intel 965 ekran kartına " sahip artık üretilmiyor " amdnin ise ilk çıkan soket 754 olan sempron ve ekran kartı olarakta nvidia 6000 onboard gpu yada ati 2000 serisi onboard kartlara sahip ve hepsi aero özelliğini açabiliyor tabi bu kadar eski sistemleri halen kullanan varsa.

aynen 07:23 ün yazdığı gibi Virtual Box ın ayar ekranı bu. Bariz belli oluyor.

xp kadar uzun süre duracak kalmayacak sanırım, vista, win 7 şimdi ise win8 çıkacak, win8 çıkınca ise 1 sene olmadan win 9 görüntüleri internete YANLIŞLIKLA sızar artık.

Son ayar sayfasi VirtualBox programinin bir kopyasi, sadece pencerenin ismi degisik.
-------------
arkadaşın yorumuna bir ekleme yapayım. o pencere ismini de virtualboxta yüklediğiniz herhangi bir işletim sistemine Win 8 M3 adını vererek elde edebilirsiniz.
ha bunlar sahtedir demiyorum belki virtualboxta sanal masaüstünde test ediyorlardır win 8'i. ama virtualbox'ın her işletim sistemi için sunduğu ayarların win8 ayarlarıymış gibi gösterilmesi garip geldi bana.
belki 1 Nisan şakası falandır :P

daha win 7 ye yeni alışıyoruz.

az önceki yorumuma ekleme :)
3. sayfadaki resme tekrar bakınca farkettim gerçekten de virtualbox üzerinde çalışıyormuş sistem :P
ama yine de son sayfadaki ayarlar virtualbox'ın her sistem için sunduğu ayarlar.

Netbookumda bile aeroyu açtı win8)

Yeter artık sağlığımızla oynamayın! windows yüzünden depresyona girdim yakında yolcuyum bu yazışmamda son olabilir hakkınızı helal edin.

bana göre farklı değil çok basit bile olmuş mavi background üstüne 3 4 fırça darbesi al cs4de aynısını yap hatta daha iyi brush bulsam en iyisni yaparım bence ms bu kadar ucuz duvar kağıdı koymaz 8'e. çok amatörce sanki adam cs öğreniyormuş bi duvar kağıdı yapım demiş öyle bir malzeme çıkmış

windows 8'in tasarımı metroysa, windows 7'nki metrobüsmü oluyor.)

microsoft avast mı kullanıyor ?

Kappadoks says : ya chip şu windows 8 hergün değilde haftada 1 yap gerçekten sıktı.çıkınca kullanacaz işte abartmaya gerek yok..

Alıntı:
""microsoft avast mı kullanıyor ?""

Resim söylüyor, fazla söze gerek yok :) Hemde Avast Free, niye para versinler ki :) XP de WINDOWS\Media daki ses dosyaları crackli programla dönüştürülmüştü de, SP ler ile kapatmışlardı sorunu :) Microsoft ta korsancı :)

Onu geçtim, Microsoft Oracle Virtual Machine mi kullanıyor? - Kendi Virtual Machine adlı sanal işletim sistemi programı varken...

Bu görüntüler 3-5 aylakçının kendi çapında yaptığı photoshop veya paint çalışmalarından öte değil.

vay be, başlığı görmesem windows 7 modifiye zannetçektim.. Yalan hurafe bunlar sızdığı felan yok hiçbirşeyin :D

Sen de yorum yaz