Imgur, 2014'te Fena Hack'lenmiş!

Bir internet devinin daha fena halde hack'lendiği ortaya çıktı. Hem de bundan 3 yıl önce...

  • Zeynel A. Öztürk
Imgur, 2014'te Fena Hack'lenmiş!

Alan Schaaf'ın 2009'da bir yan proje olarak üzerinde çalıştığı Imgur'un en popüler resim paylaşma sitelerinden biri haline gelmesi gerçekten inanılmaz. Şimdi ise sitenin birkaç sene önce ciddi bir veri sızıntısı yaşadığı anlaşıldı.

İnternette hacker'lar tarafından ele geçirilen siteleri listeleyen "Have I been pwned?" web sitesinin sahibi Troy Hunt, kendisine gönderilen veriler hakkında 23 Kasım'da Imgur'u bilgilendirdi. Bunun üzerine Imgur'un COO'su CEO ve mühendislik bölümü başkanını bu sorun hakkında uyardı. Site, 24 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada bir veri sızıntısında 1,7 milyon kullanıcı hesabının ele geçtiğini, bu sızıntının 2014'te yaşandığını söyledi.

Site, kullanıcılarını parola değişikliği için uyarmaya başlamış bulunuyor. Çalınan veriler isim, adres, telefon numarası gibi kişisel bilgileri içermiyor çünkü Imgur bu tür verileri kullanıcılarından istemiyor. Bununla birlikte eposta adresleri ve parolalar, sızan veriler arasında. Bu nedenle Imgur'da kullandığı parolayı başka web sitelerinde kullananlar, yüksek risk altındalar.

Hack'in nasıl gerçekleştiğine dair incelemeler ise sürüyor. Imgur, 2016'da parolaları saklamak için bcrypt parola hash'leme yöntemine geçtiğini, bunun sızıntılara karşı daha yüksek güvenlik sağlayacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Hırsız içerideyse kapıdaki kilit işe yaramaz....içerden yardım ve destek görüyorlar olmadı kendi çalışanı bu dataları sızdırıyor. Korsanlık kriminal suçtur, mağduru sanki güvenlik önlemini iyi almamış gibi gösterme kolaylığından kurtulmamız lazım. Heckerlik şirin gösterilemez. Ha sokakta bir kadının omzundan çantasını kapıp kaçmışsın ha daha rafine bir yöntemle çantasını restoranda yürütmüşsün ha kredi kartını kopyalayıp hesabını boşaltmışsın, bunun kadar suçtur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost