İNCELEME: Firefox 4 Beta 1 bomba gibi geldi!

Tarayıcı piyasasını hareketlendiren IE9'a karşı atak Mozilla'dan geldi: İşte Firefox 4 Beta 1!

  • Erkan Özer
Firefox 4'ün ilk beta sürümü yayınlandı
Tilki, tarayıcı piyasasını oldukça hareketlendirecek.

Mozilla, yeni tarayıcısı Firefox 4'ün ilk beta sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu. Sürüm notlarında geliştiriciler tarafından belirtildiği üzere Firefox 4 beta gayet kararlı çalışıyor ve günlük kullanım için yeterince güvenli. Fakat bunun yanında eklentilerin tamamının uyumlu olmadığının ve final sürüme kadar birçok özelliğin değişebileceğinin de altını çizmek gerek. Chip Online olarak Firefox 4'ün ilk betasında öne çıkan özellikleri inceledik.

İlk olarak Firefox 4'te görsel açıdan önemli bir revizyon söz konusu. Sekme çubuğu tıpkı Google Chrome'da olduğu gibi en pencerenin üst kısmına taşınmış. Sayfanın sol üst köşesinde bulunan yeni Firefox butonu ise alandan tasarruf amaçlı olarak tüm önemli menü öğelerini bir arada topluyor. Ayrıca yeni bir bookmark butonu da adres satırı ve arama çubuğunun hemen yanına yerleştirilmiş. Bu düzenlemelerin genel olarak kullanımı kolaylaştırmak ve web sayfalarını maksimum alanda görüntülemek amacıyla yapıldığını söylemek mümkün.

Kullanıcı görüşleri için ayrı buton

Kullanıcı görüşleri Mozilla için program geliştirmede halen önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Ve yenilikler de bunu kanıtlar nitelikte.

Firefox 4 beta sürümdeki yeni butonlardan biri de "Feedback", yani geri besleme butonu. Mozilla geliştiricilerinin bu butonu kullanıcıların Firefox 4'e doğrudan katkı sağlaması amacıyla tasarladığını söyleyebiliriz. Sadece birkaç tıklamayla Firefox 4 betadaki hatalar, problemler, beğenilen veya beğenilmeyen özellikler Mozilla geliştiricilerine iletilebiliyor. Ayrıca Test Pilot Anketi ile tarayıcı kullanımınız ile ilgili soruları da yanıtlayabilirsiniz.

Kullanıcı görüşleri için ayrı buton

Yeni WebGL ve 2D Hızlandırma

Firefox 4'ün arayüzünün altında yatan gerçek değişikliklerin WebGL desteği ve deneysel 2D hızlandırması olduğunu özellikle belirtmek gerek.

Yeni WebGL ve 2D HızlandırmaHer iki özellik de başlangıçta pasif durumda geliyor ve "about:config" penceresinden çabucak aktif hale getirilebiliyor. WebGL desteği için "webgl.enabled_for_all_sites" seçeneğini "true" olarak değiştirmelisiniz. WebGL ile ilgili örnek demolara ise Khronos Group'un sitesinden ulaşabilirsiniz. Yandaki resimden görüldüğü üzere demolar arasında bulunan 3 boyutlu ve yansıyan bir çaydanlık sayfa üzerinde döndürülebiliyor.

En ideal grafik görüntüleme performansı için ise Firefox'un gelecekte tıpkı Internet Explorer 9 gibi grafik kartının performansından yararlanabilmesi gerek. Bu özellik Mozilla tarafından şimdilik "deneysel" olarak sunulmuş ve yine "about:config" penceresinden aktif edilebiliyor. Bunun için "gfx.font_ rendering.directwrite.enabled" seçeneğini "true" olarak değiştirmeli ve "mozilla.widget.render-mode" seçeneğindeki değeri -1'den 6'ya yükseltmelisiniz. Bu özellikler aktif durumdayken Firefox 4'ün grafik performansını ietestdrive.com adresinden sınayabilirsiniz.

Yeni WebGL ve 2D Hızlandırma

Daha güvenli ve konforlu bir tarayıcı

Sadece görsel açıdan değil, Firefox 4 güvenlik konusunda birçok yeniliği de içinde barındırıyor.

Daha güvenli ve konforlu bir tarayıcıFirefox'un popüler güvenlik açığını neredeyse duymayan kalmadı. Bu açık ile saldırganlar kullanıcının sayfa geçmişine ulaşıyor ve saldırılarını buna yönelik hazırlıyordu. CSS History Mining adı verilen bu saldırı tekniğine Firefox geliştiricileri yeni sürümde artık bir son verdi. Dilerseniz startpanic.com adresinden Firefox 4 Beta 1'in bu saldırıya karşı ne derece başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Firefox'un Smart Location Bar adı verilen çok fonksiyonlu adres satırı ile sayfalar arasında geçiş yapmak oldukça kolaylaştırılmış. Ayrıca durdur ve yenile butonları da tek bir simgede birleştirilmiş.

Bunların dışında beta versiyon WebM formatındaki HTML5 videolarını oynatabiliyor ve ilk olarak Firefox 3.6'da gördüğümüz eklenti & tarayıcı işlem ayrımı ile eklenti kaynaklı çökmelerin de önüne geçiliyor.

Bu bağlantıdan galerimizdeki ekran görüntüleriyle birlikte beta sürümdeki tüm yenilikleri bir arada görebilirsiniz.

Download: Firefox 4 Beta 1

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Firefox!a opera ve chrome'a benzemiş diye gereksiz yourmlar yapacağınıza neden Firefox opera ve chrome'dan daha fazla kullanılıyor diye kendinize bir sorun.

Opera'da zaten var dediğiniz özelliklerle bir de firefox'dakileri karşılaştırın, göreceksiniz ki aslında firefox'daki özellikler ismi benzerliği hariç opera'da yok.

Mesela Not alma özelliği evet opera da var, yıllardır var ve yıllardır da geliştirilmeden aynen duruyor.

Firefox Not alma eklentisi, bir den fazla not eklentisi var hepsinin birden fazla ve çok güzel özellikleri var, Opera'daki not özelliği ile firefox Not eklentilerini hiç karşılaştırmayın bile.

ben de sağ üstte ekranı kapla, kapat gibi tuşlar gözükmüyor? bir sorun mu var acaba?

bu tilki hep uyuz kalacak...!!!
taaa ki IBM bu işe el atana kadar... yoksa gerisi fasafiso, fasarya...

güvenlik diyorsan, şu an için kesinlikle IE8.
nedeni ise şu : normalde hacker' lar, kulandıkları yöntemler eskidikten sonra ve artık işe yararlılığı azaldıktan sonra, bu açıkları bir şekilde ortalığa yayarlar... böylece kendileri yeni buldukları ve gizli tuttukları açıklarıyla, yollarına devam ederler...

hacker yarışmalarında ise, önceden hazırlıklı olarak gelen hackerlar, safari ve firefostiriği 1 dakinanın altında kırabilmekteler... hatta safari için "kim daha önce kıracak" YARIŞMASI BİLE YAPILIYOR...

ama IE8 için çok uzun uğraşlar ve her defasında yeniden uygulanan, spesifik yöntemlere ihtiyaçları olduğundan, IE8' in kırılması oldukça zor geliyor onlara... hemde her defasında başarı elde edilemiyor...

firefozztirrik 4 değil 400' üncü tarayıcısını çıkartsa bile nafile...

saygılarımla...

Bu sefer güzel bir firefox bizleri bekliyor fakat yeni sekme çubuğunun üzerineki Firefox yazısını Opera gibi sekmelerin önüne yerleştirseler daha güzel olur.Yine de kalın gözüküyor çünkü.Beta olduğu içinde çok çökme yaşıyorum yazıda beta olmasına rağmen çökme az denilmiş ama.

Firefox'un tek eksiği ilk açılışma süresinin diğer tarayıcılara göre uzun olması 4 te bunu chrome seviyesine yükseltirse en iyi tarayıcı olur.

10:34 Personas desteği şuan için kısıtlı eğer normal temaya geçerseniz sorun çözülür.

temayı değiştirmişler çakmışlar millete:)

Türkçe sözlük yok, Firefoxtan Türk açılımı istiyoruz:))

Şu Firefox fanatikleri türkçe sözlük hazırlayabilirler mi? :)))))
Hani vakıf ya bi zahmet vakıfta tuzunuz bulunsun anlamında

güzel olmuş

hızlanmış 4. sürümünde hemde nasıl ie9 çatlayacak en azından firefox kullanılabiliyor ....

şuan 3.6 dan fark edilecek kadar daha hızlı ve sade gayet iyi 4ewer ff

Sayın edipciftci, IBMFox'u beklemek zorunda değilsiniz, çünki artık CHIPFox var! Ekran görüntüsüna aşağıdaki linkten görebilirsiniz... Firefox'a ait hiçbir şey yok; ne logo, ne isim... Üstelik User Agent Switcher sayesinde siteler de onu CHIPFox olarak görüyor ve tanıyor!

CHIPFox: http://www.chip.com.tr/forum/firefox-4-beta-1-cikti-indirin.-resm_t169731_wp1.html#908045

Ben bunu Linux'ta kullanıyorum ama siz Windows'ta da (64 bit dahil) kullanabilirsiniz...

Firefox bu beta sürümünde Opera'yı kopyalamış mı kopyalamamış mı?
Dürüstlüğe olan bağlılığızı test edin.Verilecek yanıt kişiliğinizin içerdiği
dürüslük ilkesinin varlığını ortaya koyacaktır.Daha çok bababsı Opera
annesi Chrome olan bir melez çocuk görünümünde ve itiraf ediyorum
bu çocuk daha çok babasına banzemiş.Umarım babasının derinlikli
ve nitelikli becerilerinide almıştır.Firefox hiç bir zaman özgün bir tarayıcı olamaz çünkü gelişim tarihçesine bakılacak olursa hep kopya
çekmiştir.Dürüstlük, gerçekleri söylemeyi gerektirir.Bakalım buna kimler uyacaktır.

Stabil sürümü ne zaman çıkıyordu???

abi vermişssiniz de sürümü devamlı çöküyor program ne kadar başarılı olduğunu anlamak için stabil sürümü beklemek lazım

Nicoll FF u çok seviyorsun belli. Senden bir ricam var FF için Türkçe sözlük hazırlar mısın? Hani çorbada tuzun bulunsun, beleşçilik le nereye kadar misali:)

kedi ulaşamadigi ete mundar dermiş.

anlayana

@10:34
eski profil dosyasını sil veya adını değiştir. Veya yeni bir profil ile firefox u aç.

İçimdeki dürüstlükle söylüyorum firefox varken diğerleri yoktu.Şu anda da bütün işlerimi halleden yine firefox oluyor.Çok kez denedim diğerlerini ama hiçbiri bişi beceremedi.Google chrome kendi kendine çözümlemeler yaparak bekletti.indirilmeye çalışılan dosyalar inmez oldu.opera cep dışında hiç varolmadı zaten çünkü ie motoru kullanıyordu.motoru ie olanın kaportası da ie olsun bari.ie zaten gelişime kapalı.şu an firefox denediğim en hızlı tarayıcı.vicdanen rahat olarak söylüyorum.eklenti desteği de hararetle ssürüyor.Görüntü olarak tartışmak istiyorsanız tartışalım.Önceden de firefoxun menü barları özelleştirilebiliyordu.hepsinin yeri değişiyordu.siz sadece bunlara dayanarak çalıntı diyorsanız tarayıcınızı hiç incelemiyorsunuz.

bunun türkçe si yok mu eğer yosa ne zaman çıkar bilen varsa şimdiden teşekkürler

hastek676 doğru söylüyo.
birebir operanın aynısı olmuş ama güzel olmuş.
firefox menüsüne bakıpta bunun tersini söylene hayret ediyorum doğrusu. kabüllenememek niye anlamış s değilim.
bence tüm tarayıcılar yapmalı, yerden tasarruf.

arkadaşlar test ettim.Firefox IE9'u yakalamış.Hatta neredeyse bazen geçiyor FPS performansı olarak

arkadaşlar test ettim.Firefox IE9'u yakalamış.Hatta neredeyse bazen geçiyor FPS performansı olarak

Tam sürüm ne zaman çıkıcaktı arkadaşlar?

arkadaşlar bnde bunun beta 2 si yüklü şuan bazen inanmıyorsunuz hızına bi bakıyosun 10 saat açmıyo sayfayı

chrome ye benzemiş

Yenilik her zaman iyidir. Aferin firefox'a :D

tasarımda tam anlamıyla çalmışlar menüyü tek bir butonda toplama fikri operadan sekmelerde zaten haberde belirtildiği gibi chrome'dan çalınmış bence iyi olmuş ama tarayıcıların iyi özelliklerini tek bir tarayıcıda toplarlar belki (: yalnız şu eklenti ile tarayıcıyı ayırma işini sanırım 3.6 sürümünde becerememişler özellikle betik problemleri falan tam bir rezalet umarım şu firefox 4 te bunları aşarlar.

MDdektas yazmış:
şu an firefox denediğim en hızlı tarayıcı
-----------------------
güzel espri..

İllede firefox süper süper süper ....

Edipciftci yazmış ''IE8 için çok uzun uğraşlar ve her defasında yeniden uygulanan, spesifik yöntemlere ihtiyaçları olduğundan, IE8' in kırılması oldukça zor geliyor onlara... hemde her defasında başarı elde edilemiyor...''

Sağol edipciftci sayende bu sıcak yaz gününde epey bir güldüm.Sen böyle arada bir yaz iyi oluyor :-))

güzel olmuş

hız olarak müthiş ayrıyetten işlemciyi yormuyor

MDdektas yazmış:
şu an firefox denediğim en hızlı tarayıcı

--------------
haklısın daha hızlı tarayıcı yok aslada olmicak

Arkadaşlar yorum yapmadan evvel okuyalım lütfen;

chrome - opera ve firefox AÇIK KAYNAK KODLUDUR!
Yani operadan çaldı yok chrome dan çaldı demeden firefox'un açık kaynaklı oalrak İE dahil tüm tarayıcılara extension ve plugin mantığı dahil onlarca devrimi vermiştir. Bugün tarayıcılarımızın tüm devinimleri tilkinindir. Chrome projesinin official bloğunda bu yeni sekme ve javascript engine in FF de kullanılmasını istediklerini vs okursunuz. AÇIK kaynkata ÇALMAK olmaz zaten daha iyisi olsun diye AÇIK yahu KODLAR. Tilki diğerlerine verdiği bayrağı version 4 ile ÇOK PİS GERİ ALIYOR. devrime 2 ay kaldı hazır mıyız. HTML 5 coming.

Operaya benzetmişler hatta tıpkısı diyebilirim. Ayrıca bu sürümün tam sürümü ve türkçesinin çıkması biraz zaman alabilir.

chrome - opera ve firefox AÇIK KAYNAK KODLUDUR!
-------------
oha yani çüşş..
chromenin tamamı açık kaynak değildir.
chromium açık kaynakdır.
opera kapalı kaynakdır.

nerden edindin bu bilgiyi 100 yıl arasam nette bulamam opera açık kaynak diye bir bilgi..

Bugün tarayıcılarımızın tüm devinimleri tilkinindir
-----------------------
sen öyle diyosan öyledir abi..
|||||||||||||||||||||||
devrime 2 ay kaldı hazır mıyız
------------------------
ne 2 ayı? firefox 4 2011 de çıkacak sen takıl oralarda gelir 2 ay sonra..

hız olarak güzel ama bazı özellikleri yok onlarıda giderirlerse kullanıcam suanda firefox 3.6 kullanıorm

firefrox 4 ün arayüzünü hiç sevmedim :@

chrome - opera ve firefox AÇIK KAYNAK KODLUDUR!
------------------
Opera'nın açık kaynakla alakası yok, chrome'u geliştirenlerin de yarısına yakını Firefox geliştiricileri. Hatta Chrome ilk dönemlerinde firefox Gecko motoru kullanıyordu, bu nedenle bu iki tarayıcının birbirine benzemeleri doğaldır.

ben ona katılıyorum ya siz

ben bombacı dedim ya

beta 6 indirdim
sayfalar açılırken harddisk inanılmaz anırıyor sildim
chrome forever

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play