İnceleme: Kaspersky Internet Security 2009

Kaspersky Internet Security 2009 güvenlik açısından kullanıcılara neler vaat ediyor?

KIS 2009 ile maksimum güvenlik
Her çeşit tehdidi içerisinde barındıran internette korumasız dolaşmayın.

İnternete bağlı olan PC'lerin sayısı gün be gün hızla artmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak da internetin kullanım alanın genişlemesiyle birlikte bankacılık işlemleri, alışveriş, sohbet ve daha birçok aktiviteler, artık internet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Gerçek hayatın internete kaymasıyla birlikte güvenlik de bilgisayar kullanıcıları için çok önemli bir hal aldı. Banka şifrelerini çalmaya çalışan zararlılardan veri hırsızlığına yol açan virüslere kadar birçok tehdit, internette kurbanlarını bekliyor ve zayıf noktasını bulduğu kullanıcıları tek tek avlıyor.

Bu gibi durumlara meydan vermemek için ise mutlak suretle kullanıcıların kendi güvenlik önlemlerini alması gerekir. Bugün internet üzerinden bulabileceğiniz birçok güvenlik yazılım paketi, kullanıcıların temel güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Bu yazılımların birçoğu virüslerden trojan'lara, spam'lardan spyware'lere kadar hemen her tehdide karşı maksimum koruma sağlarlar.

Ancak piyasada bulunan birçok güvenlik yazılımı, kullanıcıların da kafasını karıştırıyor. Hangi güvenlik yazılımının daha iyi olduğunu bilmek isteyen kullanıcılar, en iyi şekilde korunmak istiyor. Ancak elbette bir gerçeğin de altını çizmekte yarar var: Hiçbir zaman kullanıcıların güvenliği %100 sağlanamaz.

Maksimum koruma tam koruma sağlamaz

Bir kullanıcının güvenliği ancak maksimum seviyede sağlanabilir. Peki neden güvenlik yazılımları PC'lerin güvenliğini garantileyemiyor?

Örneğin ortaya yeni bir virüs tehdidi ortaya çıktı; ancak bu virüsü tanıyan hemen hiçbir güvenlik yazılımı da yok. Nihayetinde bu yeni virüs hiçbir güvenlik yazılımınca tespit edilemediği için bir tehdit olarak da görülmeyebilir. Oysa güvenlik yazılımlarına takılmayan bu gibi virüsler kullanıcılar için son derece zararlı olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Limbo 2 isimli bir virüsün varlığından sizi haberdar etmiştik. Kısaca bahsetmek gerekirse, bu virüsün en önemli özelliği hiçbir güvenlik yazılımına yakalanmama statüsüne sahip olmasıydı. Böylesine iddialı ve tehlikeli olan bu virüs, elbette kullanıcıları kara kara düşündürmüyor değil bugünlerde.

Görüldüğü gibi güvenlik yazılımları ne kadar donanımlı olurlarsa olsunlar; bazı durumlarda gerçekten çaresiz kalabiliyorlar. Bu nedenle maksimum güvenliği sağlamak için sadece bu gibi yazılımları PC'lere kurmanın yanında, kullanıcıların da bu konuda son derece bilinçli olması gerekiyor.

Bilinçli kullanıcının önemi

Bilinçli bir PC kullanıcısı öncelikle iyi bir güvenlik yazılımını bilgisayarına kurmakla işe başlar. Ancak güvenlik yazılımlarının bilgisayarlara kurulması, kullanıcının burada görevini elbette bitirmez. Bu yazılımların sık sık güncellenmesi de bir elzemdir.

Güncellenen güvenlik yazılımlarıyla en yeni tehditlere karşı kullanıcılar kendilerini koruyabilirler. Bu nedenle güvenlik yazılımınızı sık sık güncellemenizde yarar vardır.

Bunun yanında güvenlik yazılımları dışında kullanıcıların da bilinçli olmasından bahsetmiştik. Bilinçli bir kullanıcı, bilmediği kaynaktan hiçbir dosyayı PC'sine indirmemelidir. Çünkü bu gibi durumlarda güvenlik yazılımları gerçekten hiçbir işe yaramayabilir.

Örneğin bilinmeyen bir kaynaktan email aldınız ve bu emaili açıp incelediniz. Bu esnada PC'nize farkında olmadan belki de en tehlikeli virüslerden birini taşımış olabilirsiniz. Oysa bilinmeyen kaynaktan gelen email'ler her zaman tehdit unsurunu içerisinde barındıracak potansiyele sahiptir.

Yakın zamanda verdiğimiz bir haberde Opera imzalı sahte email'leri kullanıcılarımıza duyurmuştuk. Opera'dan geldiği sanılan ve Opera imzası taşıyan bu email, aslında bir fake (sahte) email olmasının ötesinde hiçbir özelliği yok. Bunun yanında bankalardan gelen email'ler de bir diğer ciddi problem. Sizden hesap şifrenizi bir şekilde isteyen veya sizi bankanın resmi sitesine yönlendirmek için tamamen orijinal kılığa bürünen, ancak tamamen kötü amaçla hazırlanmış fake sayfalar, kullanıcılar için oldukça zararlı olabiliyor.

Hangi güvenlik yazılımı?

Görüldüğü gibi güvenliği sağlamak için sadece güvenlik yazılımlarını kurmanın dışında kullanıcıların kendi önlemlerini de alması gerekiyor. Eğer kullanıcılar bu gibi noktalara dikkat ederlerse, güvenlik anlamında pek de bir sıkıntıyla karşılaşmayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güvenlik yazılımlarına dönecek olursak; daha önce de belirttiğimiz üzere bugün internetten çok sayıda bu tip araçlara rastlamanız mümkün.

CHIP Online olarak, güvenlik yazılımlarını daha iyi tanıyabilmeniz için, ileriki günlerde önde gelen güvenlik yazılımlarını inceleyen bazı makalelerimiz olacak. Bu makalemizde ise kullanıcıların yoğun olarak kullandığı ve rakiplerine kıyasla bir hayli iddialı olan Kaspersky Internet Security 2009 (KIS) yazılımını inceleyeceğiz.

KIS 2009 kullanıcıları nasıl koruyor? Tehditlere karşı güvenlik önlemlerini nasıl alıyor? Hangi tehditlere karşı koruma mekanizması sağlıyor? KIS ile ilgili bu ve bununla ilgili daha birçok sorunun yanıtını ilerleyen sayfalarımızda bulacaksınız.

KIS 2009 ile maksimum koruma

Bilinen tüm malware tipi tehditleri engelleyebilen ve izole edilmiş sanal dünyadan gelecek saldırılara karşı kullanıcıların maksimum seviyede güvenlik ihtiyaçlarına cevap veren Kaspersky Internet Security 2009 (KIS), sistem kaynaklarını da olabildiğince az kullanır.

KIS 2009'un 8. sürümüyle beraber göze çarpan önemli özelliklerden biri, grafiksel kullanıcı arayüzünün güncellenmesi. Bunun yanında imza tabanlı denetleme de yapabilen KIS 2009, kullanıcılarına etkin bir kullanım sunuyor.

Malware korumasından, filtrelemeye, kimlik hırsızlığı korumasından ebeveyn korumasına, hızlı mesajlaşma (IM) korumasından iki yönlü ateş duvarına (Firewall) kadar geniş kapsamlı bir güvenlik çözümü sunan KIS 2009, sistem kaynaklarına erişen programlara da sınırlama getiriyor.

KIS 2009'un diğer özelliklerine geçmeden önce en son yayınlanan KIS 2009 v.8.0.0.454 Final sürümünü indirmek için tıklayın.

KIS 2009'un belli başlı özellikleri (1)

Şimdi isterseniz KIS 2009 güvenlik paketinin hangi özellikleri içerdiğine madde madde göz atalım:

- Ücretsiz teknik destek (Telefonla ya da email aracılığıyla destek alabilme)

- Saat başı güncelleme (KIS 2009'un en önemli özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz neredeyse saat başı yazılımın güncellenmesi. Bu sayede kullanıcılar en yeni zararlılara karşı da korunabiliyor.

- Kaspersky Anti-Virus 2009

- Anti-Spyware (Spyware yani casus yazılımlara karşı tam koruma)

- Anti-Phishing (Phishing saldırılarına karşı tam koruma)

- Anti-Rootkit (Rootkit saldırılarına karşı tam koruma)

- İki yönlü Firewall (Ateş Duvarı)

- Ebeveyn Koruması (Çocukların güven içinde internette dolaşabilmesini sağlar ve uygun olmayan sitelere karşı çocukları korur)

- Sanal klavye (Keylogger'lara karşı geliştirilen ve kullanıcıların gizliliğini muhafaza eden başarılı bir fonksiyon - Özellikle bankacılık işlemlerinde oldukça etkili bir koruma sağlar.)

- Anti-spam (Spam tehditlerine karşı koruma)

- Anti-banner

KIS 2009'un belli başlı özellikleri (2)

KIS 2009'un diğer önemli özellikleri ise şöyle:

- Güvenilir uygulamalar listesi (Tehdit içermeyen ve güvenli görülen uygulamaları listeler.)

- Security Analyzer ve Browser Configuration gibi yeni sihirbazlarla beraber gelen KIS 2009, kullanıcılarına daha kolay bir kullanım sunarken kullanıcı arayüzü de yine kullanıcı dostu olarak tasarlandı.

- Network Monitoring (Ağ İzleyicisi) ve Network Packet Analysis araçları ile PC'nizdeki ağ aktiviteleri hakkındaki bilgilerin analizini yapar)

- Privacy Cleaner Wizard ise cookie ve web geçmişi gibi kullanıcıların gizlilik bilgilerini içeren tüm bilgileri kullanıcıların bilgisi dahilinde kolayca silinebilmesine olanak tanır.

- Yeni System Restore (Sistem Geri Yükleme) özelliği ile malware saldırılarından sonra sistem hataları onarılır.

- Microsoft Outlook, Outlook Express, The Bat! Ve Thunderbird eklentisiyle anti-spam ayarlarını kontrol etmek artık daha basit.

- IM yazılımlarını (MSN, ICQ, Yahoo! Messenger) her an kontrol ederek bu yazılımlar aracılığıyla gelebilecek olası saldırılara karşı tam koruma

- Wi-Fi bağlantılarını taramak suretiyle kablosuz ağlar için kullanım güvenliği sağlar

Sistem gereksinimleri

Kaspersky Internet Security 2009'un sistem gereksinimleri ise şöyle:

Windows XP altında çalışan sistemler için;

- Minimum 300 MHz işlemci

- 256 MB RAM

- 50 MB boş disk alanı

Windows Vista altında çalışan sistemler için;

- 800 MHz işlemci

- 512 MB RAM

Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeyen ve üstün bir koruma sağlayan KIS 2009, güvenlik çözümü arayanlar için tam bir biçilmiş kaftan.

Not: 30 günlük deneme sürümünden sonra ürünü ücretli kullanmanız gerekiyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 67 Yorum

güzel bir yazılım ama bitdefender total securty üstüne tanımam bende kıs kullanıyordum takii berbat bir virüsü kıs atlayıp sistemimi çökertene kadar daha sonra sağlam sıkı bi araştırmadan sonra arkadaş tavsiyesi üzerine dedğim programı yükledim yükler yüklemez sistemimi analiz edip beni mahveden virüsü bana hiç sormadan onay almadan siliverdi canım kardeşim benim yaw

- Kaspersky Anti-Virus 2009

- Anti-Spyware (Spyware yani casus yazılımlara karşı tam koruma)

- Anti-Phishing (Phishing saldırılarına karşı tam koruma)

- Anti-Rootkit (Rootkit saldırılarına karşı tam koruma)

- İki yönlü Firewall (Ateş Duvarı)

demişsiniz. Efendim firewall İngilizce bir terim olup, aynen Türkçe'ye çevirilemez ve Türkçe karşılığı güvenlik duvarıdır, ateş duvarı değil. Chip editörleri olarak dikkatinizi çekmenin uygun olacağını düşündüm.
Saygılar...

kis kasmıyomu???:D

Bence çok hantal

Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeyen ve üstün bir koruma sağlayan KIS 2009, güvenlik çözümü arayanlar için tam bir biçilmiş kaftan.

Reklam mı yoksa inceleme mi yapıyorsunuz?
Kaspersky 8 bilgisayarı çok fazla zorluyor.Norton 2009 un pre-relase sürümünü kullandım Norton bile sistem kaynaklarını artık çok az kullanmaya başlamış.Kaspersky nin 7 sürümü bilgisayarı çok fazla zorlamıyordu ancak 8. sürümü kesinlikle zorluyor

çok mükemmel bir antivirus diyemeyecğim aslında çünkü içerisinde okadr kapsamlı bir koruma varki ebeveyn kontrolunden tutunda kurtarma diski yaratmaya kadar.. bence her sistemin ihtiyacıdır

Ben KasperSky KIS 2009 kullanıyorum ama Vista üzerinde VirtualBox ile Windows Xp çalıştırarak internet'te dolaşmanın özelliklede benim gibi meraklı kullanıcıların işene daha fazla yaradığını bilmenizi istiyorum :D

Max_Real Qnx

lisanslı kis 2007 niz varsa 2009 u üstüne kurarak var olan anahtarınızı kullanabilirsiniz

Alıntı:
Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeyen ve üstün bir koruma sağlayan KIS 2009, güvenlik çözümü arayanlar için tam bir biçilmiş kaftan.

Reklam mı yoksa inceleme mi yapıyorsunuz?
Kaspersky 8 bilgisayarı çok fazla zorluyor.Norton 2009 un pre-relase sürümünü kullandım Norton bile sistem kaynaklarını artık çok az kullanmaya başlamış.Kaspersky nin 7 sürümü bilgisayarı çok fazla zorlamıyordu ancak 8. sürümü kesinlikle zorluyor

Sistem kaynaklarını kullanma meselesi bilgisayardan bilgisayara değişir. Eğer 1gb ve üstünde rami olan bir bilgisayara kaspersky kurarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.

lisanslı kis 2007 niz varsa 2009 u üstüne kurarak var olan anahtarınızı kullanabilirsiniz

Ya ne kadar da saçma limbo 2 diye isim bile vermişken nasıl olurda bilmezler.Saçma!!

neden düzgün bir işletim sistemi yapmazlarda bizleri böyle antivirüs programlarına mecbur edip bilgisayarımız kastırmamıza nedne olurlar acaba.

Şu yeni virüsler çıktı yok hiçbir antivirüs programı tanımıyormuş işleri yalan!!

256 mb ramim var taratma dışında hiç bir şekilde bilgisayarımı kasmıyor,tersine AVG 8 ve Antivir çok kasmıştı(taratma dısındada):)
İyi bir antivirüs programı.

yahu bu virüsü silmiyo kiiii deneme sürümü yükledim geri sildim yanlışmıyım????????????

dezenfekte seceneğini nasıl aktiv etcez :SS

bende deneme sürünümünü kullanıyorum

türkiyedeki sayfasına baktım hala geçen seneninki satılıyor. ilk defa lisans almayı düşünüyorum. çok beğendim çünkü.

Evet. 2009 a girmeden böyle aldatmaca oyunlara gelmek... Verin eksileri verin bana... Test sonuçları değişmeyecek.

gerçekten çok hantal.çoğu zaman korumayı duraklatıyorum.

biz bir arkadaşıma betasını yüklemiştik bir system 32 ye bir dosya atıyo ve onu virüslü görüyo silinmesi için yeniden başlatıyo. tekrar açılınca kullandığı için silemiyo.onu bulana kadar format attık.sorunu bulduk en sonunda ama sonra tekrar format atmak zorunda kaldık

ben cok begensemde sistemi yordugu için kullanamıyorum

valla ben kpatıyorum antivürsleri tamamen taratcağım zaman açıom..virüs çıkmıo..nod 32 kullanın yormuo sistemi

virüs silmiyo bu sadece buluyo silenler nasıl siliyo sallıyolar onlar silmiyorrrrrrrrrr

3 yıldır devamlı kaspersky kullanıyorum 6 ve 7 sürümlerinden çok çok daha fazla sistemi kasıyor 8 sürümü yavaş sisteminiz varsa kullanmamanızı tavsiye ediyorum 6 veya 7 sürümünü kullanın

bu kaspersky da pc açılırken bazen kapalı diyor hata veriyor çok sorunu var galiba

açılırken çok kasıyorsa "başlangıç nesnelerini tara" yı kapatın ve restart.

KIS7.0.325 Gerçekten Mükemmel bir program,Anti Virüs dalında kasperden iyisini göremiyorum 4 yıldır kullanıyorum virüslerle hiçbir derdim olmadı .

Lisanslı kullanıcı olmak için gittim Panda 2008 satın aldım. Üç dört ay kullandım. Sonra birşeyler bulaştı sistemime. Panda bir türlü silemedi. Sonra Kaspersky 2009 kurdum: ağzım açık kaldı. Meğer temiz diye bildiğim sistemime Panda 2008 neler sızdırmışta haberim yokmuş.
Kaspersky 2009 hepsini temizledi. Panda lisansım sürdüğü halde öylece atıl duruyor. Kaspersky'yi eleştirenlerin bazı haklı yanları var ama, bence çok güçlü bir anti-virüs yazılımı haline geldi bu son şekliyle. Ama Rusların şu son pervasız bombardımanı beni Kaspersky'den biraz soğuttu...

Kis2009 herşeye şüpheci bakıyor. Belki bu yüzden en iyilerden.
Karsperky bu işi en iyi yapan firma.

Eset smart security kuruluydu.sildim.Kaspersky 2009 internet security kurdum.Meğersem lime wire'den indirdiğim mp3'lerden bazıları truva atıymışta eset çakmamış.AVP her zaman önde.sistemi yormuyor başlangıç nesnelerini taratmazsanız daha hızlı açılır.yani kaspersky var bir de ona rakip olmaya çalışanlar.nod32 kasmıyor ama trojanda yiyor.

sisteme eset nod32 ve spybot search and destroy kurulur. spybot un 1.6 güncellemesiyle artık anlık taramalar yapmakta. nod32 nin deneme süresi dolunca nod321.com dan günde 1 defaya mahsus yeni keyler alınır, böylece %100 legal ve bedava sistem güvenliğinin tadı çıkarılır... eset ten kurtulan ne varsa spybot yakalıyor....

"Kis2009 herşeye şüpheci bakıyor. Belki bu yüzden en iyilerden.
Karsperky bu işi en iyi yapan firma." --JeWor

Git Comodo Firewall Pro v3.0 ı kullan ve Paranoid modu seç. O zaman her şeye şüpheci bakmanın nasıl bir şey olduğunu anlar ve zamanını ne kadar da boşa harcadığını anlarsın.

En başa dönelim... Bilgisayar niçin var? İşlerimizi kolaylaştırması için yapılmadı mı?

Linux tabanlı bir işletim sistemine geçmeliyiz. Aksi takdirde Windows ile paranoid olacağız. :D Şaka gibi...

esert smart daha amvo.exe virüsünü bile silemedi sağolasın karpersky halleti. 2 gb ram vistada performansı iyi zaten oyun oynamıyorum memmunum

6 aydır Panda internet Security 2008 kullanıyorum.İnterneti çok sık kullanan, sürekli download yapan biri olmama rağmen bilgisayarımı full virüs taramasından geçirdikten sonra hiçbir uyarı almadan problemsiz çalışmaya başladım. yurtdışı seyahatimde otelin network üne bağlandığımda bir sürü bağlantı girişimi bulup engelledi. Ama içimde hep bir şüphe vardı. Panda’nın tespit edemediği virüsler içeride cirit atıyor olabilirdi. Ama hiç sorun yaşamadığım için bu güne kadar herhangi bir deneme yapmadım. şimdi sayfadaki yorumları görünce acaba panda nın bulmadığı virüsler bilgisayarımda olabilirmi diye düşündüm pandayı kaldırıp Kaspersky internet security 2009 u kurup denedim Kaspersky ile yaptığım tüm sistem taramasında hiçbir virüs bulamadı. Demek ki Panda en az Kaspersky kadar güçlü bir program

kaspersky nin bir sorunu var bazen sistem başlangıcında devreye girmiyor. simgesine sağ tıklayıp kapatıp tekrar açtığımızda çalışıyor

bu sorun senin sisteminden kaynaklanıyordur. benim başıma hiç gelmedi.
ben kaspersky 2006,2007 şimdide 2009 u kullanıyorum

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
kaspersky nin bir sorunu var bazen sistem başlangıcında devreye girmiyor. simgesine sağ tıklayıp kapatıp tekrar açtığımızda çalışıyor

Karpersky I.S.2009'u kurdum, kurmaz olsaydım. Yakınmamın nedenlerine gelince:

1- Kurulumdan hemen sonraki restart ile birlikte bilgisayarımın başlangıç uygulamalarının çalıştırılarak kullanıma hazır hale gelmesini beklerken eşek sudan çoktaaan geldi.
(..." Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeyen ve üstün bir koruma sağlayan KIS 2009, güvenlik çözümü arayanlar için tam bir biçilmiş kaftan "... tam bir hayal kırıklığı. Bilgisayar/C:/ dizinine çift tık ile giriş süresi neredeyse 58 sn sürdü. Sistem: AMD Athlon X2 64 Dual Core 2.8, 2GB Ram, 512MB-256Bit ATI X1950GT,AsusM3A Anakart, Samsung 160GB-7200Rpm HDD, Win.Vista Ultimate 32Bit SP1 )

2- Sistemin açılmasıyla birlikte taze kan için Karpersky kendini "update" etmeye kalkıştı ve boyunun ölçüsünü aldı. Ağ bağlantısını -nasıl becerdiyse- bloke eti ve kendini bile güncelleyemedi.
(1024/256 ADSL bağlantım sorunsuz çalışmasına rağmen Karpersky onu sakatlamayı başardı ve sözüm ona "temkin" adına bir güzel ağ trafiğini telef etti. Üstelik ayarlar kurulumun başında Ev-Ofis kullanımı için düzenlendiği halde, web tarayıcısı sayfaya ulaşılamıyor uyarısı verdi. Tümüyle korumaları devre dışı bırakıp denedim ama nafile.)

3- ESET Smart Security 3.0 kullanıyorum. Denemek için Karpersky IS 2009 kurup sistemi tarattım ve temiz çıktı. (Gerçi tarama esnasında bir klasör bile açmak işkenceye dönüşüyor o ayrı mesele. Bir güvenlik programı ancak bu kadar güvenilir olabilir, öyleki benim bilgisayarımı bana kullandırtmadı, ne diyeyim bükemediğin eli öpeceksin, helal olsun Karpersky. Bir gün gelir bu balonun gazı kaçar. Seni hoşnut edeceğim diye 3.0 Ghz işlemci 4GB RAM alamayacağıma göre, sen yoluna ben yoluma...)

ben kaspersky 2006dan beri kaspersky kullanıyorum.her türlü virüslü dosyayı buluyor ve hiç acımıyor. şu ana kadar sistemime virüs bulaşamadı. üstelik limewire gibi bir program kullandığım halde. bir trojen yakaladı mp3te ve sildi. virüsü googlede aradım ve sadece birkaç sonuç çıktı. online bir virüs tarama sitesinde 20 - 30 güncel antivirüs programıyla bir mp3 taratılmış ve bu sonuç çıkmış. bu trojeni bulan 1 antivirüs olduğu yazıyordu. tabiikide kaspersky bulmuştu.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
virüs silmiyo bu sadece buluyo silenler nasıl siliyo sallıyolar onlar silmiyorrrrrrrrrr

ben 2006dan beri kaspersky kullanıyorum. şuan 2009u kullanıyorum
sistem donanımlarım: intel pentium m 1.7 dothan işlemci 512 mb 533 mhz ram. bu sistemle kaspersky rahatlıkla çalışıyor. başlangıçtaki quick scani kapatınca hiçbir sorun yok. ama quick scan açık bilgisayar ilk açılınca çok kasılır.

alıntı:
Karpersky I.S.2009'u kurdum, kurmaz olsaydım. Yakınmamın nedenlerine gelince:

1- Kurulumdan hemen sonraki restart ile birlikte bilgisayarımın başlangıç uygulamalarının çalıştırılarak kullanıma hazır hale gelmesini beklerken eşek sudan çoktaaan geldi.
(..." Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeyen ve üstün bir koruma sağlayan KIS 2009, güvenlik çözümü arayanlar için tam bir biçilmiş kaftan "... tam bir hayal kırıklığı. Bilgisayar/C:/ dizinine çift tık ile giriş süresi neredeyse 58 sn sürdü. Sistem: AMD Athlon X2 64 Dual Core 2.8, 2GB Ram, 512MB-256Bit ATI X1950GT,AsusM3A Anakart, Samsung 160GB-7200Rpm HDD, Win.Vista Ultimate 32Bit SP1 )

2- Sistemin açılmasıyla birlikte taze kan için Karpersky kendini "update" etmeye kalkıştı ve boyunun ölçüsünü aldı. Ağ bağlantısını -nasıl becerdiyse- bloke eti ve kendini bile güncelleyemedi.
(1024/256 ADSL bağlantım sorunsuz çalışmasına rağmen Karpersky onu sakatlamayı başardı ve sözüm ona "temkin" adına bir güzel ağ trafiğini telef etti. Üstelik ayarlar kurulumun başında Ev-Ofis kullanımı için düzenlendiği halde, web tarayıcısı sayfaya ulaşılamıyor uyarısı verdi. Tümüyle korumaları devre dışı bırakıp denedim ama nafile.)

3- ESET Smart Security 3.0 kullanıyorum. Denemek için Karpersky IS 2009 kurup sistemi tarattım ve temiz çıktı. (Gerçi tarama esnasında bir klasör bile açmak işkenceye dönüşüyor o ayrı mesele. Bir güvenlik programı ancak bu kadar güvenilir olabilir, öyleki benim bilgisayarımı bana kullandırtmadı, ne diyeyim bükemediğin eli öpeceksin, helal olsun Karpersky. Bir gün gelir bu balonun gazı kaçar. Seni hoşnut edeceğim diye 3.0 Ghz işlemci 4GB RAM alamayacağıma göre, sen yoluna ben yoluma...)

kaspersky kis 8.0 kullanıyorum.düşüncelerim:söylenenlerin doğru-yanlış olanları var.geç açıldığı doğru.hiç açmaması başlangiçta başka programların çalışması ile ilgili.her işe burnunu sokması doğru-zaten bunun için kurulmuş-.daha önceki sürüm anahtarlarıyla devam ediliyor.ben öyle yaptım.sonsöz:güven veriyor.rüstembey

Panda en az kasper kadar güçlü değil en güçlü programdır. Denedim gördüm. CMYLMZ'nin dediği gibi biliyoruzda konuşuyoruz.

Kaspersky yükle sonra görsün makinan , virüsleri bile ararsınız ondan sonra :)

işin şakası bir yana, eğlence amaçlı bir pc kullanıyorsanız ayda bir format ve basit ücretsiz bir antivirüs programı yeterlidir, tabi bu dediğim makinada kullanabileceğiniz tek kredi kartı garanti bankasının sanal kartıdır aksi halde risk alırsınız :)

babyı en iyi norton dur ben onu kullanıyorum sistem intel core 2 duo 2.40 ghz 2 gb ddr 2 667 ram 250 gb harddisk vista 8800 gt 512

kis internet security konumunda n1 fakat sadece vırus ıcın nod32 daha ii kis kasar ama hakkını verır onu kullanmak ıcın ii pc bılmem ve pc nın yenı olması lazım comez kullanıcılar kis i ii kullanamaz sonra kotu dıe yazarlar sonra bu kullanıcılar baska prg kullanır ve pc ler coker
1 sene nod32 kullandım gecmedık vırus kalmadı 3 senedır kis kullanıom pc me 1 kere vırus trojan vb. gecmedı
forever kis =)

kas-persky kasar ama, çömez kullanıcılar için daha iyi güvenlik sağlar.

çömezlik felan yoktur, korunmaya çalışmak hiçbir zaman çömezlik deildir. O zaman profesyonel kullanıcılar hiç kullanmıyorlar diye 1 görüş yok.

Ben açıkçası memnunun az biraz kassada güvenlikten ödn vermiyor.

Teşekkürler KIS

Kaspersky 2009' u dün gece sanal sistemimde kurup denedim. Malesef hüsrana uğradım. Bilgisayarı virüs testinde koruyamadı ve istenmeyen mavi ekranı uzun yıllardır görmemiştim ve tekrar gördüm. ESET SMART SECURITY görevini en iyi şekilde yaparak aynı teste başarılı oldu.

2009 sürümü sinifta kaldı :(

kim ne derse desin! Kaspersky en iyisi bitdefender den sonra ikinci ama tek sorunu fiyatının biraz pahalı olmasından dolayı ikinci gelmiş yoksa dünyanın en iyisidir bkz. anti-virus-software-review.toptenreviews.com

emailinize bilmediğiniz yerden gelen linklere kesinlikle tıklamayın sizi yanılmıyorsam makinalarına çekiyorlar ve PC niz kısa sürede aşırı çalışmaktan mı desem ekran donuyor sizde paniğe kapılınca istediklerini yapıyorsunuz fişi çekiyor veya kapatıyorsunuz....makinayı bir süre sonra açtıktan sonra ki istenen o galiba ne bios ne de makinanın boot yazıları görülmüyor...bu nedemek şaibeli mektup makinayı kendi makinasına yönlendirerek sizi o gün yakıyor...Geçmiş olsun diyorsunuz kendinize aaa o da ne sular da kesik...

walla kaspersky dışında hepsi yalan arkadaşlar. kis2009 kullanıyorum limewiredan gelen bütün zararlıları engelliyo. kis den önce avast tan tutun bitdefender internet security e, aviradan eset smart security e hepsini denedim ve bu lime yüzünden her seferinde virüsü aldılar pc me. kisi 1 aydan uzun kullanıyorum ve hiç bir sorunum yok. bu işin erbabı kaspersky dir gerisi yalan walla. denendi ve onaylandı.

Sezgisel virüs bulma gücü artırılsa bu antivirüs programı dünyada rakipsiz olur !

Max_Real Qnx

kas-persky kasar ama, çömez kullanıcılar için daha iyi güvenlik sağlar.

ne alakası var,çömezler asıl her siteye girmez,ve virüse falanda fazla bulaşmaz.O yüzden dikkatini çektiyse servislerde formatlanan pclere ya avast kurarlar,yada eset neden çünkü adam pc'sini bırakıyorsa servise büyük ihtimalle acemidir.
pcsine önem veren kullanıcılar kaspersky kullanır,chip'te onaylamıştır tartışmaya gerek yok.

kaspersky bencede eniyisi arkadaşlar şiddetle öneriyorum

2 gb Ram var pc imde Hiçte kasmıyor Gayet Güvenli tarama yapıp deep freze aktif hale getiriorum + firewall kullanıyorum var mı üstüne koruma :D

Ben kaspersky kullanmaya başladıktan bilgisayarımı dahatemiz buldum antivirüs programının ilerisinde çünkü keylogger falan hepsi kalktı bilgisayarımdan herkese tavsiyeederim.

Tek kelimeyle KasperSky...2009 Çokkkkk iyiiii...Üstüne yok...

Bilgisayarınızın performansı iyi ise düşünmeden Kaspersky İnternet Security 2009 u kullanın.Ama bilgisayarınızda trojen yada virüs olmadığında kurmanızı yani bilgisayarınıza örneğin bir format sonrası kurmanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar ben de wista kurulu ve Kaspersky 2009'u kurmaya çalıştığımda "Sistem Yöneticisi, bu yüklemeyi engelleyecek ilkeler ayaladı" diye bir yazı çıkıyor.Bu sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı?Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Arkadaşlar ben de wista kurulu ve Kaspersky 2009'u kurmaya çalıştığımda "Sistem Yöneticisi, bu yüklemeyi engelleyecek ilkeler ayaladı" diye bir yazı çıkıyor.Bu sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı?Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Herhangi bir ayar değişikliği yapmadığım halde aktif korumada iken özellikle rapidshare'den downloadların başlamama gibi bir durum var. Protection'u durdurduğumda ise download başlıyor, sorun çıkarmıyor. Bu sorunu yaşayan var mı bilmiyorum ama bir başka bilgisayarda da bu sorun olmuyor. Garip?

Kaspersky saat başı güncelleme yaptığı için övünüyor. Yeni çıkan bir virüs makineye bulaştıktan sonra güncelleme çıkarmak ne kadar mantıklı, önemli olan proaktif korumasının başarılı olması ki yeni çıkan in-the-wild viruslere karşı başarısız. Ayrıca 2009 versiyonunda sistemi kasmamaya çabaladığı için birçok dosyayı taramaların dışında bırakmış. Explorer'ı bile virus olarak gören bir antivirus yazılımı olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim!

Valla ne yalan söyliyim ben yıllardır NOD32 lisanslı orjinal kullanmakta idim süresi dolana dek,, fakat ilk kez KİS2009 aldım kurdum ben daha çok internet ve oyun oynadığım için oyunların bazılarını çalıştırtmadı, bazı proğramları kurduğumda potansiyel tehtit olarak algılıyor ve işlemler yarıda kalıyor, yeni kurduğum oyunlarda da oyunu açtırtmıyor, ben KİS 2009 u beğenmedim, kasması bir yana güncellemeden sonra herdefasında yeniden başlattırması herdafasında tehtid edici güvenli proğramlar da bile sorun yaratıyor. NOD32 yi herkese tavsiye ederim, ben 3 yıldır Nod32 kullanıyorum...

Microsoft belasıyla uğraşmak yerine Linux tabanlı, örneğin "Pardus" kullansanız başınıza ne virüs belası gelir ne de bilgisayar çökmesi, paşa paşa yıllarca kullanırsınız ( hem de ücretsiz )

8 i denemedim ama bence en iyisi kis 7. geçen kis 2009 kurdum tam ekran uygulamaların ağzına etti ya hiçbiri tam ekran çalışmamaya başladı

Arkadaşlar sizi veya sizin yazdılarınızı eleştirmek istemem ama kassada en iyi anti-virüs kaspersky dir 2009, 2008, 2007, 2006... farketmez...

KİS 2009 EN İYİ V. PROGRAMI

herzaman eset derim başka demem isterseniz deneyin ama gerek güncellemeleriylr gerekse kullanımı ile gereksede performansı ve kasmamasıyla her zaman eset nod32 4........

ben bi okula tandım ve okulda internete girmeye çeşlışıyorum fakata panda internet security şifre istiyor şifreyi de bilen yok internete nasıl girebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir