İndirmeniz tamamlanınca PC'niz kapansın!

PC'nizi indirdiğiniz dev dosyalar için gece açık mı bırakıyorsunuz? O halde bu ipuçları size göre!

  • Zeynel A. Öztürk
İndirme işlemi bitince PC'niz kendinden kapansın

Dosya indirme işlerinizi gece yapıyor ve PC'nizi bu iş için açık bırakıyorsanız, indirmeleriniz bittiğinde bilgisayarınız muhtemelen açık kalıyor ve bunun sonucu olarak elektrik tüketmeye devam ediyordur. Ancak sizinle paylaşacağımız bazı ipuçları ile indirmeler bittiğinde PC'nizi otomatik olarak kapatabilir, hem elektrikten tasarruf edebilir, hem de belki de daha sessiz bir ortamda uyuyabilirsiniz.

SmartPower

SmartPower ile bilgisayarınızın ne zaman kapatılacağını ayarlayabilir, işlemciniz kullanılmadığında otomatik olarak kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı belirli bir saatte kapatmak için Schedules sekmesini kullanın ve yeni bir "Power off" kuralı ekleyin. Kural için normalde yattığınız zamanı seçin. Şimdi Networks sekmesine gidin ve "Stay on..." kutcuğunu işaretleyin.

Böylece ağ trafiği belirlediğiniz eşik değerinin ("Threshold") altına düştüğünde ve belirli bir süre böyle devam ettiğinde, PC'niz kapatılacaktır. Eşik değerinin sadece indirme değil, göndermeyi de içine alan bir değer olduğunu aklınızda bulundurun. Dolayısıyla bir Torrent indirmesi bittiğinde karşıya yükleme devam edeceğinden, SmartPower ağınızın etkin olduğunu düşünebilir. Bunun üstesinden gelmek için Torrent istemcinizde bir karşıya yükleme kısıtlaması belirleyebilir, SmartPower'daki eşik değerini karşıya gönderme hızınızdan yüksek bir değere ayarlayabilirsiniz.

AMP WinOFF ve entegre kapatma işlevleri

AMP WinOFF

AMP WinOFF da belirli koşullar gerçekleştiğinde PC'nizi kapatabilen bir uygulama. AMP WinOFF, ağ etkinliğine dair kapatmalarda daha esnek ayarlar sunuyor. Örneğin kapatma koşulu olarak sadece indirme etkinliğine bakabiliyorsunuz (SmartPower'daki indirme+gönderme koşulunun aksine).

PC'nizin başından ayrılıyorsanız ve indirmeniz bittiğinde PC'nizin kapatılmasını istiyorsanız AMP WinOFF sizin için daha uygun olabilir. SmartPower ise PC'nizin kapanması için belirli bir saat ayarlamanıza ve indirme yapmadığınızda onu kapatmanıza izin veriyor.

Entegre kapatma seçenekleri

Dosya indirme programlarının çoğu, indirmeniz tamamlandığında PC'yi otomatik olarak kapatmaya yönelik seçenekler sunuyor. Örneğin uTorrent'de Seçenekler > Otomatik kapatma menüsü altında indirmeniz tamamlandığında çeşitli eylemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Kullandığınız programın içerisinde "tamamlandığında komut çalıştır" şeklinde bir seçenek varsa, bilgisayarınızı kapatmak için kullanacağınız komut aşağıdaki gibidir:

shutdown.exe /s

PC'zi tamamen kapatmak yerine "hazırda beklet" işlevini kullanmak isterseniz

shutdown.exe /h

komutunu kullanmanız yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

gerek mi var. açıyorum aimp i kuruyorum saatini saati gelince kapatıyor :)

Çoğu torrent programı indirme bitince bilgisayarı kapatma özelliğine sahip zaten.Bu yüzden herkes büyük dosya indirirken torrent kullanmıştır sanırım :) .

Windows Task Scheduler bu işi 10dk. gecikmeli de olsa yapar...

Üçüncü parti bir yazılıma ihtiyacım yok. FDM'de bu özellik var.

Utorrent ya da internet download manager, buun içün var zatin.

başlat caliştir '' shutdown -s -t 3600 '' yazip 1 saat sonra otomatik olarak kapatma islemi gerçekleştirebilirsiniz . not : 3600 1 saattir . kendinize göre ayarlayin

Hiç kapatmadığım için :)

tüm indirme yöneticilerinde bu özellik var zaten ekstra programa ne gerek var..

Genelde indirme programlarının hemen hemen hepsinde bu özellik var sıralanan indirme bitince otomatik olarak bilgisayarı kapatıyor torrent içinde aynısı mevcut çokta gerekli olmayan, kısacası gereksiz bir program olduğunu düşünüyorum

u-torrent kullanınya indirmeler bitince otomatik kapatma özelliği var çok işime yarıyor sabahtan açık bırakıyorum işe gidiyorum 9-10 tane dosya iniyor kendi kendine kapanıyor sonra

Parsandayı tercih ederim :)

gerenksiz bir program pc zamanında kapansa ne olur kapanmasa ne olur benim pc 2 haftadır açık anca elektrikler gidince kapanıyor

Otomatik kapatma için ağı gözetleyen bir program gereksiz ve süpheli. İndirme programlarının çoğunda kapatma var zaten.

internet download manager de indirme işlemi tamamlanınca bilgisayarı kapat diye bir seçenek var zaten kullanan bilir aynı şey utorrent vb programlar için geçerli değmez kullanmaya

Steam'den oyun indireceğim zaman böyle bir programa ihtiyaç duydum. İndirme için gece boy bilgisayarı açık bırakacağım. AMP WinOFF programı sayesinde indirme bittiğinde bilgisayar kapanmış olacak. Teşekkürler Chip.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play