İneklerin gübreleri, Küresel Isınmayı Arttırıyor

Büyük baş hayvanların gübrelemesi ve "gaz çıkarması", iklim değişikliğine sandığımızdan daha çok katkıda bulunuyor!

  • Ali Ruhi Öztürk
İneklerin gübreleri, Küresel Isınmayı Arttırıyor

NASA'nın desteklediği yeni bir araştırma sonuçlarına göre, hayvancılıktan ortaya çıkan metan gazı salınımı, on yıl önce yapılan tahminlerin %11 üzerinde. Karbondioksit gibi, metan gazı da oldukça etkili bir sera gazı, yani yaygınlaşan hayvancılık, iklim değişikliği ile yapılan savaşı iyice zorlaştırıyor.

İnek, koyun ve domuz yetiştirmenin küresel ısınmaya sebep olduğunu uzun zamandır biliyorduk. Ancak Carbon Balance and Management tarafından yayınlanan yeni araştırmaya bakılırsa, durum tahmin edilenden çok daha kötü. 2006'da yapılan metan gazı salınımı tahminleri, 2011'de ölçülen değerlerin %11 altında. Hayvanların gaz çıkarması ve gübrelemesinin dünyayı bu kadar kötü etkileyeceği kimsenin aklına gelmeyebilir, ancak hayvancılığın ne kadar büyüdüğünü düşünürsek, bu çok da gerçekten uzak değil.

Şu an gezegenimizde yaklaşık 1.5 milyar inek yaşıyor, ve bu hayvanlardan her biri günlük yaklaşık 100 ile 200 litre arası metan ortaya çıkarıyor. İnekler sadece gaz çıkarırken ve dışkılarken metan salmıyor, ayrıca geğirirken de atmosferi zerhirliyor.

Metan gazı, karbondioksite göre Güneş'ten gelen ısıyı tutmak konusunda 30 kat daha verimli. Atmosferde çok daha fazla CO2 olsa da, metanın bu kadar zararlı olması onu en az CO2 kadar tehlikeli yapıyor.

İşin en kötü kısmı da, hayvancılık dünyanın her yerinde hızla yaygınlaşıyor. İklim değişikliğini engellemek için elektrik, su ve fosil yakıt tüketimimizi azaltmaya çalışırken, görünüşe bakılırsa daha az et ve süt ürünleri tüketmemiz de gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Katkı olumlu bir eylem biraz dikkat

demek ki bu konuda en masum ülke türkiye. malumunuz kendimize yetecek kadar bile sığırımız yok çok şükür nerde kaldı dünyaya osurmaları zıçmaları. bir de şu metan gazını bir tek zavallı hayvanlar salıyormuş gibi ahkam kesmişler ya allahın avanakları ne diyelim daha. utanmasalar amerika dan başka hiç bir yerde et süt tüketilmesin bütün dünya mal dolsun diye bi taraflarını yırtıyorlar zaten. sanki nasa değil atmosferi delip delip uzaya roket gönderen onun bunun bebeleri.

Kimse demiyor ki sanayinin suni zehirli gıdalarından vazgeçmek, fabrikasyon kirlenmeyi azaltır; hayvansal kirlenme doğal döngüde kendini temizler. Herkes garibanın yiyeceği bir parça etin derdinde.

Doğaya insanoğlunun vermiş olduğu zarar 1,5 milyon ineğin atmosfere bıraktığı CO2 ve CH4 metan gazı emisyonundan daha büyüktür. Bu inek-metan gazı yüzünden Kyoto anlaşması çerçevesinde Yeni Zelanda ve Avustralya hem inek hem koyun sayısında azalıma gittiler. Sorun, fosil yakıt otomotiv sanayi ve katalitik yakıcı ile temizlenmeden fabrika bacalarından salınan emisyonda, doğaya hakim olan canlı türü Doğaya en büyük zararı veriyor rasyonel düşünmüyor ekolojiyi hiçe sayıyor yani 2 ayaklı İNEKLER!

Küresel ısınmanın tek sebebi artan insan nüfusu demografik nedenlerle gıda için beslenen Büyükbaş ve küçükbaş besi hayvanlarının sayısı değildir. Dünya gezegeni Güneşe yakınlaşıyor bu 1000 yıllar evvelde gerçekleşmiş teolojik olarak Nuh'un tufanı bunun sonucudur. Yani gezegen bazen yaklaşıyor bazen uzaklaşıyor ısınmanın gerçek sebebi bu. İnsanoğlunun çevreye verdiği zararın etkisi daha sonra çıkacak! Yani daha katmerli bir küresel ısınma, kuraklık, seller, fırtınalar günlük hayatımızda olacaklar

Sorun inekler ve koyunlar ise ekolojiye en büyük katkıyı Müslümanlar sunmaktadır. Çevre bilinci çok gelişmiş (!) olan müslümanlar, Kurban bayramında bunların sayısını azaltarak ekolojiye Metan ve Karbondioksitin azalmasına katkıda bulunuyorlar dersek şaka yapmıyor olmuyoruz bu durumda. Kurban bayramının adını Ekoloji bayramı, anti Gobalerwerming fest, anti-inek bayramı, Sera Bayramı, Anti-Metan veya Karbondioksit Bayramı koyarak bir dahaki Dünya Çevre Toplantılarında hava atabiliriz!! :-))))

3. Sayfa Haberi (Birazda gülelim; Mandıralardan ve Ahırlardan sürekli inekleri çalan bir hırsız çete çökertildi. Yakalanan sanıklar verdikleri ilk ifadede bunları rant elde etmek amacı ile değil çevre bilinci ile yaptıklarını metan gazı üreten ineklerin sayısının azalmasının sellere ve taşkınlara engel olduğu, Kyoto-Paris anlaşmalarında bazı ülkelerin inek sayısında azalıma gitmeleri konusunda verilen sözleri tutmadığını, kendilerinin bu işe gönüllü soyunduklarını ve aktivist olduklarını söyledi

Yakında et fabrikalarda, hiç hayvana ihtiyaç duymadan üretilecek. Vegetariyanlar da ete kavuşur artık.

Doğa da temiz bir şey bırakılmadı ki , hayvanlar ne yapsın, fabrikaların pis atıkları doğayı her geçen gün telef ediyor , insan sağlığını ve diğer bütün canlıların hayatını etkiliyor. Yediğimiz hicbir şey sağlıklı değil doğal olarak aldığımız ürünler bile doğal değil. DÜNYANIN KÖTÜ OLMASININ TEK SEBEBİ "İNSAN'DIR".

İnekler değil, hayvan sömürüsü sebep.

İneklere ölümmmmm!!!

İnekleri çok yakın zamanda kesip yiyeceğiz. Yerine karbon salınımı düşük olan yeni teknoloji inekler ithal edeceğiz. Milletimize hayırlı olsun!

Veteriner sahada bir akademisyen olarak söyleyebilirim ki havadaki uçakların oluşturduğu etki yanında ineklerinlerinki ihmal edilebilir düzeydedir. Fransa’da geçmişte yapılan bir kongrede bu rakamlar ortaya konulmuş bunun üzerine yazılmış bir haber. Oraya katılan hocalarımız yukarıdaki bahsettiğim olayı tartışmışlardır. Bilimsel açıdan bu söylenen kabul görmüş bir gerçek değildir.

Dunyada yasancak yer cok tarim yapilamayan bos gereksiz yer var oraya bina yap orda yasam kur daha iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost