İngilizler kafayı internete taktı...

Avrupa yine interneti tartışıyor: İnternet ne kadar özgür olmalı? İşte görüşler...

  • Ümit Öncel
İngilizler kafaya taktı: İnterneti "düzeltecekler"
İnternet fazla mı özgür?

"Açıkça görülüyor ki internetin bazı düzenlemelere ihtiyacı var. Çünkü terörist aktiviteler, çocuk pornografisi, insan ticareti gibi yasadışı eylemler için kullanılıyor". Bu sözler İngiltere'nin muhafazakar kanadını temsil eden politikacılardan biri olan Malcolm Harbour'a ait. Ona göre "temel prensipte internet özgür olmalı fakat yönetmelikler çerçevesinde".

Avrupa Birliği'nde de görev yapan Harbour getirilecek yeni düzenlemeler ile ülkeler çapında değil, tüm Avrupa'yı kapsayacak düzenlemeler ile internet üzerinde neyin yasak, neyin yasal olacağına karar vermek daha sağlıklı olacak.

Diğer yandan Avrupa Birliği üyeleri internetin büyük oranda ABD tarafından kontrol edildiğini ve ABD Ticaret Bakanlığı'nın himayesinde çalışan ICANN'in bu görevini uluslar arası bir şekilde yürütmediğinden de şikayetçiler. Bunun için önerileri ise 12 ülkenin temsilcilerinin katılımı ile bir internet üst kurulu oluşturulması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

internet o kadar özgürki youtube halen yasak :D

Türkiye Kesin Başa gelir bu konuda.

Haksızmıyım. engelleme konusunda üstümüze yok.

Yasaklar olmadan direnişde olmaz. bu insanın doğasında var yasaklar herzaman olacaktır ama karşı duruşda olacaktır tıpkı siyah ve beyaz gibi bu sonsuza kadar sürüp gidecektir o yüzden bu tür konuları yersiz buluyorum.

"Yasaklar olmadan direnişde olmaz. bu insanın doğasında var yasaklar herzaman olacaktır ama karşı duruşda olacaktır tıpkı siyah ve beyaz gibi bu sonsuza kadar sürüp gidecektir o yüzden bu tür konuları yersiz buluyorum."

helal olsun...

abd kontrolü kimseye bırakmaz....

Sen de yorum yaz