İnsan gibi düşünen bilgisayarlar geliyor...

HP Labs, insan beyni gibi öğrenen ve konuşulanı anlayan bilgisayarların yolunu açıyor...

İnsan gibi düşünen bilgisayarlar geliyor

Bilgisayarınızın düğmesine bastıktan kaç dakika sonra çalışmaya başlayabildiğinizi hiç hesapladınız mı? Kaç kere bilgisayarın karşısında oturup "hadi artık açıl" diye şikayet ettiniz? Ya da bilgisayarın karşısına geçip "Ah, keşke ne söylediğimi, ne istediğimi anlasan, beni uğraştırmasan " diye hayal kurduğunuz oldu mu? İşte HP Labs'ın geliştirdiği, devrenin dördüncü bileşeni olan memristor sayesinde bu sorunlarınız ortadan kalkıyor, konuştuğunuzu anlayan bilgisayar hayalleriniz de gerçekleşiyor.

Memristor üzerinde çalışan HP Labs Flash bellekten çok daha hızlı olan ve bilgisayarların bilgiyi insan beynine benzer şekilde analog olarak işlemesine olanak tanıyan yeni bir bilgisayar belleği türü geliştirme konusunda önemli bir gelişme kaydettiler. Bu gelişmenin anlamı artık bilgiyi hatırlayan, mevcut cihazlardan çok daha az güç tüketen ve günün birinde geçmiş davranışlara dayanarak öğrenebilecek entegre devreler içinde memristorların tasarlanmasının mümkün olması. Memristor'un keşfi bilgisayar kapatıldıktan sonra bile belleğindeki bilgiyi hatırlayan, bu sayede açılması için hiç beklemek gerekmeyen çok daha enerji tasarruflu bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesini olanaklı kılıyor.

Bu teknoloji nerelerde kullanılacak

Memristor sayesinde bilgisayarlar hem dijital hem de analog modda çalışabilecek ve böylece farklı uygulamalara olanak tanıyacak.

Dijital modda şu anda kullanılan solid-state belleklerin (Flash) yerini çok daha hızlı ve çok daha ucuz kalıcı bellekler alacak. Bu da örneğin fotoğraflar arasında hiçbir gecikme ya da bekleme süresi olmayan dijital fotoğraf makinelerinin üretilmesini sağlayacak. Aynı şekilde, anında açılabildiği için gerekmediğinde düğmesinden kapatılarak çok daha fazla enerji tasarrufu sağlayan bilgisayarlarımız da olacak. Örneğin, tıpkı evimizdeki elektrik lambalarının düğmeye basıldığı anda açılması gibi bilgisayarlar aynı hızda açılacak, böylece mutfağa kahve almaya giderken bile bilgisayarı düğmesinden kapayabilecek, döndüğünüzde düğmesine basıp açtığınızda anında kaldığınız yerden çalışmaya devam edebileceksiniz; bu sayede de ev ve işyerlerinde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayabileceksiniz.

Öğrenen bilgisayarlar
Analog modundaki memristor ise uzun vadede bilgisayarların istediğiniz şeyi "öğrenebilmesini" sağlayacak. Bugün bir bilgisayarın gösterdiği her türlü öğrenim davranışı yazılım sonucu olduğu halde yakın bir gelecekte bilgisayarın kendisinin yani donanımın öğrenebilmesi mümkün olacak. Bunu da mümkün kılan bilgisayarların memristor sayesinde analog olarak çalışabilmesi olacak. Yani artık bilgisayar deyince akla yalnızca '1' ve '0' gelmeyecek. Şu anda seri dijital olarak '1' ve '0' yani açık ve kapalı olarak çalışan devre anahtarları memristor sayesinde bu iki değerin arasındaki bir değere de ayarlanabilecek, bu sayede insan beyninin örüntüler yoluyla öğrenme yöntemi olan analog öğrenme biçimine çok yakın bir hale gelecek. Bilgisayarların analog paralel çalışabilmesi sayesinde elde edeceği öğrenme yeteneği de özellikle yüz tanıma, konuşmayı anlama türünden yapay zeka uygulamalarında son derece önemli gelişmelere olanak tanıyacak.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bence bu teknolojiyi tasarrufdan çok savaş teknolojilerinde kullanılacak bu da teknolojinin rutin olarak insan yaşamına işlenişini geciktirecek

bir an önce bekliyoruz...

Yapay zeka ilerde çok iş görecek gibi geliyor. Ancak bunun Türkiye'ye yansıması ve uygulanması baya zaman alacaktır. Yani gene onlar üretecek biz hazır alacağız!

Desenize , Saf Bilgisayarlar zamanına az kaldı :)
Analog öğrenme ilginç bişeymiş.
-Açıl diyorum
*Hayır Kapan :)

Bu bana John Henry'nin hikayesini anımsattı :D

bilgisayara ilk şunu yapmak lazım. eğer anlarsa bunu tamamdır.;

kullanıcı:beni sevdiğini söyle!
pc:hayırr.
kullanıcı:beni sevdiğini söyle!(kasayı sarsarak)
pc:hayırr.(pc akıllı ya korkar)
kullanıcı:beni sevdiğini söyle!!(iyice sarsarak)
pc:(mantıklı düşünürekek) evett!
kullanıcı:yalannn söylüyorsun?(monitöre yapıştırır)
pc:?!^command=restart%&/=
:))))))

hehe.Bilgisayarla artık dertleşiriz de :D

Bana da John Henry'nin hikayesini hatırlattı.
Haberi okur okumaz aklıma ilk o geldi. :)

Yapay zeka diye birşeyin yani en azından insan gibi düşünebilecek bir makinenin olabileceğini düşünemiyorum. Çünkü duygularımızı hislerimizi taklit etmekten ziyade kendi duygu ve düşüncelerini üretecek makinelerden bahsediyoruz. Şayet böyle bir şey gerçekleşirse bunun sonuçlarının ne kadar kötü olabileceğini hayal dahi etmekte zorlanıyorum. Çünkü yapay zekanın iyi ve kötü kavramları ne olacak? Neye göre düşünecek? Onun etik kurallarını biz mi koyacağız yoksa o kendi kurallarını mı geliştirecek? İnsan zekası bu kadar tehlikeliyken,dünyaya ve insanlığa bu kadar zarar verdiğini gördükten sonra mükemmel bir yapay zekanın ne yapmak isteyebileceğini bir düşünün. Tamam bilimsel ve teknolojik gelişmeler için çok iyi olabilir ama atomun parçalanmasının bilim için gelişme olması Hiroşima ve Nagazakide yüzbinlerce insanın ölmesine engel olamadı. Kurgunun ardındaki gerçekleri görebilmeniz için Terminatör filmini tekrar izlemenizi tavsiye ediyorum. Teşekkürler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play