İnsan klonları yakında aramızda olacak mı?

Bilim adamları, büyük bir adım atarak yetişkin hücrelerden insan embriyosu klonlamayı başardılar!

  • Levent Öztürk
İnsan klonlama sonunda başarılı oldu...

Onsekiz yıl önce Dolly'nin başarı ile klonlandığından beri bilim adamları aynı yöntem ile yetişkin insan hücrelerinden bir klon yaratmaya çalışıyor ve başarısız oluyorlardı. Ancak, yapılan çalışmalar sonunda başarıya ulaşmış gözüküyor ve kişisel organ nakli ve kök hücreye dayanan diğer iyileştirme yöntemleri adına büyük bir adım atılmış oluyor.

Geçtiğimiz yıl, farklı bir bilim adamı grubu, insan embriyosu klonlama konusunda büyük bir başarıya ulaşmışlardı. Bahsi geçen bu takım, sekiz aylık bir fetüsten alınan hücreleri kullanmıştı. Cell Stem Cell dergisinde yayınlanan yeni sonuca göre ise, 35 ve 75 yaşlarındaki iki kişiden alınan deri hücrelerinin de aynı amaç ile kullanılabileceğini kanıtlamış durumda.

Yetişkin hücrelerden klon insan embriyolarının yaratılabilmesi ise, artık derinizden ufak bir parça ile bir klon embriyo yaratılabileceği ve bu şekilde DNA'nıza sahip kök hücreye ulaşılabileceği anlamına geliyor. Teoride ise bu hücreler herhangi bir dokuya veya organa gelişmek üzerine komutlandırılabiliyorlar.

İşlemin temelinde ise Dolly'nin klonlanması ile aynı prensip yatıyor. DNA'yı bulunduran çekirdek, yetişkin hücreden çekiliyor ve bağışlanmış, çekirdeği çıkartılmış bir yumurtanın içine yerleştiriliyor. Bu yöntem yirmi farklı tür üzerinde denenmişti ancak insanlar bu konuda biraz daha sorunlu çıkmışlardı.

Ancak bu sonuç, yakın bir zamanda klonlanmış bebeklerle karşılaşacağımız anlamına gelmiyor. Ulaşılan embriyo, bazı hücrelere sahip değil ve bu yüzden bir rahme yerleştirilememekte. Gerçeğe bakılırsa, embriyoların rahim içerisinde büyümesini sağlamanın zorluğu, maymunların hâlâ klonlanamamış olmalarının temel sebepleri arasında yatıyor.

Bu insan klonlama sisteminin en fazla gelecek vadeden kullanımı ise, kişisel kök hücrelerin yaratılması. Şu anda, embriyolardan kök hücre çekme yöntemlerimiz, ana rahmi dışında döllenme (IVF) ile oluşan embriyolardan veya yeniden programlanmış yetişkin hücrelerden oluşuyor. Ancak iki yöntemin de dezavantajları yok değil. IVF ile alınan kök hücreler, hastanın DNA yapısına tam olarak sahip olmuyor ve yeniden programlanma tam olarak gerçekleşemeyebiliyor.

Bu noktada belirtmek lazım ki, klonlama ile elde edilen hücrelerin herhangi bir tedavi yönteminde kullanılması ile çok yakın bir zamanda karşılaşmayı beklemek yanlış olur. Yapılan bu "temel" laboratuvar çalışması bile insan klonlama hakkındaki pek çok ahlaki ve etik soruyu tekrar canlandırdı ve yenilerini doğurdu. Tabii bu soruların on sekiz yıl önce Dolly'nin klonlanması ile ilk kez doğduğunu ve o günden beri de asla çözülemeyerek günümüze ve muhtemelen önümüzdeki pek çok yıla doğru uzandığını da unutmamak lazım...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Başladı, klon savaşları.

@27 Nis 2014 21:20 fazla film izleme liseli....

zaman makinası icat edilsin , zamanında okumayarak yaptığım büyük hatayı telafi etmek istiyorum :(

@27 Nis 2014 21:32 kaç lira olur o, alamazsın ki :P

@03 May 2014 10:21 gizlice bak , içine gir zamana dön :D ne yapabilirler :D

klonlayıp napcaklar onu merak ediyorum. doğal yollardan üreyemiyorlarmış gibi..

fenerbahçe sampiyon oldi....

500 tane recep ivediğin olduğunu düşünsenize :)

@27 Nis 2014 22:06 allah kurtarsın kardeşim

Etik olarak ne sıkıntı olabilir ki. Sonuçta oluşturulan embriyo yaşatılmıyor.

etik olarak şuanda sıkıntı yok ama ilerde bunlar insanlar üzerinde uygulanacak bir insanı böyle klonlandığınıdüşünün ki büyük devletler kusursuz insan projesinden haberimiz var o yüzden sadece tedaviler için kulanılacakşekilde ayarlanması lazım

ADA filmi gerçek oluyor....

Demek ki tanrı yokmuş. Bunca yıl hepimiz kandırılmışız. İnsan tarafından insan bir şekilde yaratılıyor yahut var edilebiliyorsa tanrı yok demektir. Cevap yazmayın bana lütfen. Dinlere saldırmıyorum sadece bilimsel bir gerçeği vurguluyorum.

@28 Nis 2014 12:18 Dedenin hayatının çoğunu sen bilmezken bazı insanların ve bazı hikayelerin doğruluğu 1400 yıldan beridir değişmiyorsa sence bu tuaf değil mi ?

@28 Nis 2014 12:18 son derece mantıklı bir yaklaşım. haklısınız.

yavaş yavaş o oha okadarda olurmu dediğimiz bilim kurgu filmlerinin temmelleri atılıyor.100-150 yıl belkide daha yakında hepsi gerçekleşicek anlaşılan...

12:18 tek birsey diyorum "kendini tek kandirabilirsin" yazik sana

Sen de yorum yaz