İnsanlığın müthiş Ay planı!

Ay'a çıkıp birkaç adım atmak insanlık için büyük bir olaydı... Ama bu yeni Ay planı bambaşka!

  • Ertuğrul Süngü
İnsanlığın müthiş Ay planı!
Popovkin açık ve net bir tavır sergiliyor

Teknolojinin ne kadar geliştiğini daha önce bu kadar net bir şekilde görmemiştik... Rus, Amerikan ve Avrupa'ya bağlı olan uzay komisyonlarının bir araya gelerek, yakın gelecekte ay üzerinde bir koloni kurmayı hedefliyor olması, gerçekten büyük bir adım.

Rusya haber kaynaklarından Rianovosti'ye göre, Rusya ya Ay üzerine bir üs kurmayı ya da Ay'a fazlasıyla yakın bir uzay istasyonu inşa etmek istiyor. NASA ve Avrupa Uzay Komisyonu ile birlikte detayları görüşülen proje, 40 yıl önce insanoğlunun yaptığı Ay ziyaretinden sonra, bu kadar kapsamlı ve ciddi olan ilk Ay projesi.

Komisyon başkanı Vladmir Popovkin'in Vesti FM radyosuna verdiği bir röportajda; "Biz Ay'a bir adam gönderip, bunun orada attığı bir adımla sınırlı kalmasını istemiyoruz." dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti; "Günümüzde Ay hakkında yeterince bilgiye sahibiz. Mesela artık kutup noktalarında su bulunduğuna eminiz. Şu anda NASA ve Avrupa Uzay Komisyonuyla birlikte, çalışmalarımıza nasıl başlayacağımız konusunda tartışıyoruz."

Olası insanlı ulaşım sistemi üzerinde çalışmalara uzun süre önce başladıklarını belirten Popovkin, Ay planının "Küresel Keşif Yol Haritası" olarak bilinen uluslararası planın sadece başlangıç olduğuna, asıl planınsa en yakın zamanda Mars'ta kolonileşmek olduğuna değindi.

Bütün bu iddialı girişimlerine karşın, Rusya'nın roket endüstrisinin yakın zamanda başına gelen "Phobos-Grunt" faciasıyla bir hayli dertte olması da ilginç bir nokta olarak kafalarda soru işareti bırakıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iett otobüs koyar mı acaba :P

adamlar uzayda koloni kuracakmış nese onlar uçakla biz otobüsle gideriz ilk yorumu atan arkadaşın dediği gibi

isci ariyan sirketler ise 600 tl maas ve aya full akpil :)) aya bir bilet lutfen

Ay çöreğinin isim hakkını almak lazım :)

Bana cam kenarından bir bilet lütfen :))

İnsan neslinin Dünya'da tıkılıp kalmasını istemiyorlarmış... Biliyorsunuz 4 insan türünden nesli tükenmemiş olan tek insan türü homo sapiens. Onun da sadece Dünya'da tıkılı kalmasını istemiyorlar. Asıl amaç Güneş sisteminden çıkmak aslında. Çünkü Güneş'in ısısı gittikçe artmaktaymış. Nesiller sonra Dünya insanlık için yaşanılmayacak bir yer haline gelecek deniyor. Bu sebeple ilk kaçış girişimleri başlasın istiyorlar.

Kardeşim şaçma espiri yapmayın.Asıl amacı andromedea galaxsisi bize çarpacağı için 3,4 milyon yıl sonra manyetik alan bozulup samanyolunda seyre yada güneşe gidicez.Dünya güneşten ışık almadığı süredede donucaz adam tabi aya çıkar.

500T Hattının son durağı AY olacakmış :)

Sen de yorum yaz