İnsanlık için en karamsar tahmin!

Hayranları arasında Bill Gates'in de bulunduğu ünlü isim, insanlığın geleceği konusunda bugüne dek duyduğunuz en karamsar tahmine sahip!

  • Levent Öztürk
Tarihçiden karamsar gelecek tahmini...

Kötü sonuçları tahmin etmenin iyi bir yönü var; her şekilde kazanan siz oluyorsunuz: Eğer yanılıyorsanız, mutlu bir sürpriz ile karşı karşıyasınız. Ancak eğer haklı çıkarsanız, herkes öngörünüz sebebiyle size saygı duyacaktır.

Tarihçi Yuval Harari, insan ırkının geleceği hakkında son derece karamsar olan kişilerin arasında. Harari'nin düşüncesi, temel olarak, robotlara karşı kaybettiğimiz yönünde.

The Guardian'ın da belirttiği üzere Harari, Eylül ayında yayınlanacak olan yeni kitabı "Homo Sapiens: A Brief History of Tomorrow" (Homo Sapienler: Yarının Kısa bir Tarihi) içerisinde korkutucu bir tahminde bulunmakta. Harari, AI'nin (yapay zeka) bazı insanları "tanrısallaştıracağını" söylerken, bir öngörüde daha bulunuyor: "Gereksiz sınıfın yükselişi." Özetle bahsedilen şu: "Teknoloji hızlı bir şekilde ilerleyecek. Kimse üniversitede ne üzerine yoğunlaşması gerektiğini bilemeyecek çünkü zaman ilerledikçe nelerin gerekli olacağı tahmin edilemeyecek. Kişisel kendini bulma, hayatta kalmak için giderek daha hızlı bir şekilde gerçekleşmek zorunda olacak ve herkes bu değişime ayak uyduramayacak. Bu yüzden de bazı kişiler "gereksiz" olacak."

Harari, "gereksiz" terimini, ahlaki değil, ekonomik ve politik sistem açısından baktığının altını çizmek için seçtiğini söylemekte. Harari, hükumetlerin bu kişilere, hayatta kalmalarına yetecek kadar ödeme yapabileceklerini söylemekte. Ancak daha zor olan şeyin, insanların yaşamak için bir sebebe sahip olmalarını sağlamak olduğunu belirtmekte.

Harari için geçmişteki makineler ile günümüzdekiler arasındaki en büyük fark, şu ana kadar bulunan makinelerin fiziksel yeteneklerimizin yerini almış olması. Ancak Google ve diğer pek çok firma tarafından geliştirilen yeni makineler, insanların algısal yeteneklerini kopyalamaya ve yerini almaya çalışıyor.

Bu işlem yapıldıktan sonra da, insanlara olan ihtiyaç büyük oranda ortadan kalkabilir.

Harari'nin destekçileri arasında önemli bir teknoloji ismi bulunuyor: Bill Gates. Gates'in bu yaz okunacak beş kitap listesinin içerisinde Harari'nin bir önceki kitabı "Sapiens: A Brief History of Humankind" (Sapienler: İnsan türünün Kısa bir Tarihi) bulunmakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yapay zeka yeterince seviyeye geldiğinde kendini tamamlayıp insanlara saldırabilir ya da bir seviyeden sonra artık yükselmeyip insanlara yenik düşebilir. Umarım insan zekasına yenik düşer. İnsandan daha akıllı olmamalı.

@01 Ağustos 2016 00:52 O zamanları pek göremeyeceğiz gibi geliyor bana; insanlar birbirlerini, doğayı katlederken yapay zekaya pek zaman kalmayacak gibi...

yapay zekanın yeterince gelişmesi durumunda insanlara saldırabileceğinden bahsedilir ama insanlığın yok olması için saldırıya gerek yok gelişmiş yapay zeka ve makineler nedeniyle insan aklına ve fiziksel becerilerine gerek kalmayınca kendimizi yavaş bir yok oluşun içinde bulabiliriz.

bizi yok etmelerine gerek yok, eğer olursa ki çok zor ama olduğunu varsayalım o zaman insan ırkını yaşatacak

Harari'nin ahanda buldum dediği süreç yıllardır zaten sürüyor; rasyonelleşme sonucu teknoloji insan emeğini ve iş gücünü geri plana atarak işlevsizleştiriyor gereksiz kılıyor. Friedrich Engels sanayide ihtiyaç duyulmayan bu kitleye Lumpen Proletarya (ıskartaya çıkmış işgücü-emekçiler) diye nitelemiştir. Hariri aslında kapitalizmin açmazının, krizleri ve buhranların sonucu insanın kendine yabancılaşmasını yeniden revize etmiş anlattığı şey kapitalizmin insan hayatına olumsuz etkileri ve çöküşüdür

Madem tüm tahminler (AI) yapay zekanın Dünyayı yeniden şekillendireceğini öngörüyorsa bu iyi bir gelişmede olur! Hararinin 'gereksiz sınıf' dediği, aklına kol ve beyin gücüne ihtiyaç duyulmayan sınıfın sayıca yükseleceği olduğuna göre bu şimdiden böyle, bu durumda bu gereksiz sınıf sonunda Dünya'yı ya batıracaktır ya da sistemi değiştirecektir. Aç kurt fırını deler, ''gereksizler'' kenara çekilip kaderine razı gelmeyecektir. Dünyada artık bunu yaşıyoruz, göçler, mülteciler, işsizlik sizce nedir?

Kapitalist üretim ilişkilerinde IA yapay zekanın insan emeğini rasyonelleştirmesi ve olası sonuçlarını incelemiş. Görünen köy kılavuz istemez. Kapitalizmin bu türden sonuçlar doğurarak kendini bitireceğini Karl Marx zaten yorumlamıştır. Harari Marksizmi bilmeyenlere işgücü-IA-Teknoloji-Rasyonalite ve insanların alacağı pozisyonu öngörü olarak yazmış, anlattığı kapitalizmin insancıl olmadığı ve adil olmayan bu sistemin çökeceğidir. Çökertecek olanda ''Gereksiz Sınıf'' dediği işsizler ve açlardır!

Tarihçinin adına bak, milliyetine bak... Üstün ırk fikrini, binlerce yıldır söyleyen bir grup zaten var... "Onları size, köle olsunlar diye yarattım" inancına hala sahip çıkıldığı görmek üzücü. Aslolan ise yapay zeka, gerçektende insanlık adına bir tehlike ama bu tehlike ondan tamamen vazgeçmemiz demek değil...

yapay zekaya şu özellik eklenebilir "eğer yapay zekada insana karşı en ufak bir zarar verme eğilimi olursa hafızasını sıfırlayabilir veya insana karşı olan fikri silebilir

@01 Ağustos 2016 12:40 o zaman zeka olmaktan çıkar...

Yapay zeka 100'ü 3 e bölüp 3 le çarpınca 100 bulmayı akıl edebilecek seviyeye gelirse eğer evet bence biran önce yok etmeliyiz ama bence buna daha çok var . En azından umarım .

@01 Ağustos 2016 12:55 benim telefonun hesap makinesi 100 buluyor. Ne olacak şimdi :))

@01 Ağustos 2016 12:55 ŞUAN YAPAY ZEKA DÜŞÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA İLERİDE KARDEŞİM.SEN ÇOK GERİDEN TAKİP EDİYOSUN OLAYI...

@01 Ağustos 2016 12:55 Zaten teknoloji o zekaya sahip hesap makinesine (100÷3)x3 yazarsan sonuç 100 olur. Ki bunu telefon yapıyor artık yapay zekayı sen düşün...

teknoloji düşmanı bu adamı araştırsanız %99 işidçi olduğu anlaşılır... troll adam...

@01 Ağustos 2016 19:49 adam musevi ve bu adamı Bill Gates gibi teknolojinin üstadı öneriyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play