İnsanlık için ufak, İsveç için büyük bir hata

Sadece tek bir nokta yüzünden internetin çökeceği hiç aklınıza gelir miydi?

  • Ümit Öncel
İnsanlık için ufak, İsveç için büyük bir hata
İsveç'in tüm internet siteleri tam 1,5 saat boyunca kapalı kaldı

Alan adları web sitelerine kolay ulaşmamızı sağlayan birer adresten ibaret. Bu yüzden çoğu zaman ziyaret ettiğimiz bir web sitesine girerken, kullanılan alan adını çok da önemsemeyiz. Fakat alan adlarındaki ufacık bir hata çok büyük sonuçlara yol açabiliyor. Bunun son örneğine ise .se uzantılı alan adlarına sahip, İsveçli web sitesi sahipleri çok yakından tanık oldular.

.se uzantılı alan adları ile ilgili yapılan bir güncelleme esnasında, yetkili kişi yazılıma kodun sonuna sadece bir tek nokta işareti koymayı unuttuğu için yüz binlerce web sitesi aynı anda hata vermeye başladı. Üstelik hata küçük olduğu için tespit etmesi de kolay olmadı ve İsveç'in tüm internet siteleri tam 1,5 saat boyunca kapalı kaldılar. Sorun sadece 1,5 saat sürdü ama İsveç basını bu sorunun artçı etkilerinin haftalarca süreceğini ve sorumlarının başının çok daha uzun süre ağrıyacağını söylüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Hata olması iyi. Hata olmadan kapalı kalsa idi daha olumsuz olurdu.

nokta deyip geçmemek lazım...

inş türkiye de yaşanmaz öle bişey

Sonuçta hepimiz insanız, hata olabilir.

bir & işaretinin felaket açıklara neden olabiliyorsa. bir noktanın site çökertmesi şaşılacak bir durum değil.Adı üzerinde bilgisayar bir eksik yazsanızda hata verir bir fazla yazsanızda hata verir.Ne bir eksik nede bir fazla yazmanız gerekir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play