Insecam'ın kurucusu iş aramaya başladı!

Dünyadaki yüzlerce güvenlik kamerasının görüntüleri yayınlayan sitenin sahibi, köşeye fena sıkıştı!

  • Cem Şancı
Insecam'ın kurucusu iş aramaya başladı!
Kısa süre yayında kalan ilan böyleydi...

Rusya'da kurulu olan Insecam isimli bir internet sitesi geçtiğimiz hafta dünya çapında sansasyon yaratmıştı çünkü dünyanın her köşesindeki webcam'lerden canlı yayın verdiği ortaya çıkmıştı. Sitenin kurucusu hiçbir hack işlemi yapmadığını, sadece internete bağlı olan web kameralarının standart kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak bu görüntüleri elde ettiğini belirtmişti. Böylece, evlerine, iş yerlerine taktıkları güvenlik sistemlerinin şifrelerini değiştirmeyen kullanıcıların nasıl bir tehlike altında olduğu anlaşılmıştı.

Sitenin kurucusu, standart şifreleri kullandığını açıklasa da bu işlem İngiltere gibi pek çok ülkede suç olarak kabul ediliyor ve İngiliz makamları da, siteye uyarı göndererek eylemine son vermemesi halinde sitenin engelleneceği uyarısında bulunmuştu.

İşte o sansasyonel sitenin kurucusu, sitesine yönelen çok büyük internet trafiğine rağmen, Insecam üzerinden para kazanamayacağını anlamış olacak ki, sitedeki canlı video görüntülerini kapatarak, bir süre için "iş aradığını" anlatan bir duyuru yayınladı. Ancak daha sonra site, şifreli görüntüleri kaldırıp, şifresiz kameralarla tekrar yayına başladı. Bu durum sitede, "mahremiyete zarar vermemek için" şeklinde açıklandı.

Bu arada, @Tactic4l isimli Twitter hesabının sahibi olan, bir Alman güvenlik firmasının çalışanı, Insecam'ın kurucusuna ulaşarak sorduğu soruları, yine Twitter hesabında yayınladı. Buna göre Insecam'ın kurucusu bir yazılım veya güvenlik şirketinde veya resmi güvenlik kurumlarında bir pozisyonda çalışmak istiyor. Kimliğini şimdilik gizli tutan Insecam kurucusu, aldığı tepkilerden ve Ingiliz hükumetinin "tehditlerinden" sonra, yaptığı işten çok pişman olmuşa benziyor.

Insecam sitesinde, Türkiye'den de çok sayıda "kurban"ın evindeki güvenlik kameralarından canlı yayınlar gösteriliyordu ve kişilerin mahremiyeti ihlal ediliyordu. Ama şimdi bu kameraların çoğu, sitede yer almıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

adamın hiçbir suçu yok. elinizdeki donanımı proglamı vs vs kulanmayı bilmezseniz adam neyapsın şifre koymaktan acıiz milet.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play