Insta ve Gram kelimelerine yasak!

Sosyal dev, farklı hizmetlerin ve uygulamaların kendi adını kullanmasına sonunda isyan etti!

  • Cem Şancı
Insta ve Gram kelimelerine yasak geldi

Instagram, onunla bağlantılı yan uygulamalar hazırlayan geliştiricilere gönderdiği e-mail'de, uygulamalarına Insta ve Gram kelimelerini içeren isimler vermemelerini istedi. Ancak halihazırda, bu kelimeleri kullanan pek çok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar, fotoğraf galerisi hizmeti sunmaktan sohbet etmeye veya farklı araçları sunmaya kadar değişik işlevlere sahipler.

Instagram'ın mailinde, uygulama geliştiricilerden 48 saat içinde cevap beklediği ve sonrasında geliştiricilere makul bir süre verileceği, bu süre zarfında da uygulamanın ismini değiştirmeleri istendiği belirtilmiş. Instagram'ın şartlarını kabul etmeyen geliştiricilerinse Instagram'a erişiminin kesilmesi ve uygulamalarının işlevsizleştirilmesi bekleniyor. Yani, uygulama geliştiricileri, Instagram'ın şartlarına uymak ve uygulama isimlerini değiştirmek zorundalar. 

Instagram'ın önceki "kullanım şartları"nda uygulama geliştiricilere ikisini bir arada kullanmamak şartıyla Insta veya Gram kelimelerinden birini kullanma izni veriliyordu. Ancak Facebook'un Instagram'ı satın almasından sorna Instagram'ın kullanım şartlarında yapılan yenii düzenlemeyle bu izinler kaldırıldı. 

Uygulama gelişticilerden bazıları ise bu yeni şartların, Instagram üzerine uygulama geliştiren yazılım şirketlerini yok edeceğini, bunun büyük bir darbe olacağını dile getirdiler. Ancak Instagram'ın sözünden dönmeye niyeti yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

windows phoneye getirsinler madem instagramı ...

@22 Ağu 2013 15:57 Söylediğiniz yanlış değil fakat konuyla alakası yok!

acaba bu kadar basit bir uygulamayı hangi çıkar dogrultusunda Windows phone getirmiyorlar. muhtemelen Google , Windows a çıkmaması için para bastırıyordur. nokia 920-1020 kullanıcılarının en çok kullanacağı uygulamadır.

iyi kilogramda yasaklansin ne haklari varsa.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play