Intel 16.7 milyar dolara rakibini satın aldı

İşlemci devi Intel, 16.7 milyar dolar karşılığında öenmli bir rakibini bünyesine kattı!

  • Onur Seven
Intel 16.7 milyar dolara Altera'yı satın aldı!

Intel, çip üreticisi Altera'yı 16.7 milyar dolar karşılığında satın aldı. Bir süredir devam eden satın alma süreci bugün tamamlanırken, anlaşma şirketin bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük satın alma hamlesi olma özelliğini taşıyor. Altera edinimi, Intel'in kurumsal müşterilerini daha da memnun edebilmesine katkı sağlayacak.

Wall Street Journal haberine göre Facebook, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri  Intel'in Xeon işlemcilerini kullanıyor. Ancak bazıları Altera tarafından satılan ve yeniden programlanabilmesi nedeniyle kullanışlı olan programlanabilir geçit dizilimi (FPGA) teknolojisinden de destek alıyor. Intel önümüzdeki yıldan itibaren ikisini birlikte satacak ancak şirketin uzun vadedeki vizyonu her ikisini tek bir yonga üzerinde birleştirmek.

Intel nihai donanımın çarpıcı hız iyileştirmeleri sağlayacağını ve yüz tanıma gibi yorucu işlemlerde (Hello, Google Fotoğraflar) mevcut performansı ikiye katlayacağını söylüyor. Ancak bu rüyanın hemen gerçekleşmeyeceğini de belirtelim. WSJ, Intel işlemcisi ve Altera devresini birleştiren yeni yonganın, 2017 yılından önce hazır olamayacağını ifade ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

türkiyede aptes nasıl bozulur desin

Intel onemli bir adim atti. Run-time'de FPGA'in bitstream'ini hardware'i de rahatlikla degistirebiliyoruz. Tabi ki bu su an icin ARM tabanli SoC cihazlarda mumkun, fakat bunun Intel islemcilerde mumkun olacak olmasi heyecanlandirici. Nelere yarar bu; ornegin cryptographic islemler islemcilere her zaman yuk olur, cunku islemci 32/64 bit iken, cryptographic operationlarin arithmetic islemleri 1024/2028 bit islemler ister. Bu islemleri islemciden cok daha hizli yapabilirsiniz. Bu sadece bir ornek.

@30 Aralık 2015 12:35 Aslında, basit işlemler için iki tane ARM çekirdeği, ve zor durumlarda imdada yetişecek iki tane de x86 çekirdeği olsa güzel olur. :) Tabii mimari farkı nedeniyle programlama kısmı hayli karmaşıklaşırdı.

Başlığa bakınca Amdyi satın aldı sanmıştım. Alterayı satın almış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost