Intel 2014'te kablosuz şarjı getiriyor

Çok yakında cep telefonlarınızı, hiçbir kabloya htiyaç duymadan şarj edebileceksiniz! Nasıl mı?

2014'te elektrik kablosuz oluyor!

Intel, 2009'da yaptığı bir demoda, elektriği kablosuz ve güvenli olarak iletmenin yolunu bulduklarını göstermişti. Şimdiyse, cep telefonlarının laptoplar üzerinden kablosuz olarak şarj edilmesi için gerekli entegrasyonun tamamlandığını haber veriyor.

Intel'in planlarına göre, USB kablosu olmaksızın, laptop ve cep telefonu arasında kablosuz enerji transferinin 2014 yılında piyasaya girecek laptop ve akıllı telefonlarla mümkün olacak. Bu tarih 2013 sonu bile olabilir.

Intel sistemin nasıl işlediğine dair şimdilik bilgi vermiyor ancak önümüzdeki ay düzenlenecek Intel Developer Forum'da detaylı açıklama yapılacağı düşünülüyor. 

Kablosuz enerji transferi meselesi aslında yüz yıldır bilim insanlarının gündeminde. Geçen yüzyılın başında ünlü fizikçi Nikola Tesla bu problemi çözdüğünü ve dünyayı güvenli, kablosuz ve sonsuz temiz enerjiyle besleyebileceğini iddia ediyordu ve sisteminin çalıştığını deneylerle de ispat etmişti. Ancak Tesla'nın ölümüyle tüm çalışmaları aniden ortadan kayboldu.

İndirmek için tıklayın

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bence cok iyi olur.. Cebinizde telefon varken eve girdiginizde kendiliginden sarj olmasi harika tek kelimeyle..!!! Bekliyoruz :)

Tesla dan çalıp, birkaç ufak değişiklik yaparak piyasaya süreceklerine eminim. Tesla kablosuz elektirik iletimini yıllar önce bulmuş fakat Edison sağlığa zararı olduğu düşüncesiyle Teslanin projesini karalama çalışmaları yapmıştır.Tesla nin hayatını anlatan kısa bir belgesel var. eğer bulabilirseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Tesla reyiz

Tesla hakkinda doyurucu bilgiye hicbiryerde ulasamazsiniz. Bir otel odasinda meteliksiz olarak olü bulundugunu ve tum calisma dokumanlarinin yok oldugunu biliyorum. Edison doğru akimo savunurken yesla dalgali akimi savunmus , bu gun sanayi elektrigi tabir edilen trifaze sistemini yaratmistir. 110 kusur yil once 30 km. uzaktaki onlarca ampulu kablo olmadn yakmis , koskoca bir semti yapay depremle sallamistir. Uzaktan kumandanin (RC) , Floesan ampulunun radyonun mucididir. Ilk radyo yayinini Italyan Marconi yapmadan cok once yapmistir ancak patent almayi akil edememistir. Ticatete hic akli erememis buyuk bir dehadir. Edison tuccardi Tesla bir dahi. Ac oldü.

belgeselin adını söylerseniz çok memnun olurum.

Telefonlarda sarj girişine son yani daha ince ve kucuk kenarlarzarif dizaynlara sahip telefonlar her sene birsey cikio para harcamak icin yakinda her gun cikar :)

Telefonlarda sarj girişine son yani daha ince ve kucuk kenarlarzarif dizaynlara sahip telefonlar her sene birsey cikio para harcamak icin yakinda her gun cikar :)

Sağlığa zararı olmazmı kablosuz şarjın ???

Bunların hepsi amerikan oyunu

Tesla hakkında Margaret Cheney'ın kaleme aldığı "Zamanın Ötesindeki Dahi, Tesla" (Man Out of Time: Tesla) kitabını okumuştum, gerçekten bilimsel değerdeki bir eserdi. Bana göre Tesla elektro bir dahi, elektroniğin babasıydı. Kablosuz transferi o yıllardaki imkanla Tesla keşfetmiş ve uygulama sahasında göstermişti. Bir de Tesla'nın efsane hayalet hikayesi vardır. Bu zat-ı muhterem bir deneyle gözükmez olmayı başarabilmişti, kaynaklara göre.
Selamlarımla.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir