Intel 4G'de standart istiyor

Yarıiletken devi Intel, gelecek nesil kablosuz iletişim sistemlerinin birleştirilmesi peşinde.

Artık pek de gelecek nesil sayılmayan 3G - Üçüncü Nesil kablosuz iletişim standardı kimi ülkelerde (!) halen işlerlik kazanamazken endüstri, geleceği planlamaya çoktan başladı. Intel birbirlerine rakip olacak iki kablosuz iletişim standardını, Wimax ve LTE'yi (Long Term Evolution) tek çatı altında birleştirmek istiyor.

İki rakip standardın, bu çekişme bir format savaşına dönüşmeden birleştirilmesi gerektiğini açıklayan Intel Pazarlama Departmanı Başkanı Sean Maloney, kullanıcılar rekabet halindeki iki farklı 4G standardıyla karşılaştıklarında bir karmaşa yaşanacağını söyledi. Maloney ayrıca Intel'in zaten yüzde 80 oranında benzer olan teknolojilerin tek bir çatıda birleştirilmesini aktif olarak destekleyeceğini de ifade etti.

Mobil iletişim endüstrisinin büyük kısmının desteklediği LTE standardı mevcut şebekeler baz alınarak tasarlanmış. Telefon üreticileri ve operatörlerin tuttuğu LTE'ye karşı konumlanan Wimax ise kökeni kablosuz ağlara dayanan Wi-Fi olduğundan bilgisayar endüstrisi tarafından destekleniyor. Teknik açıdan bakıldığında LTE Wimax'e göre daha yüksek hızlara izin veriyor. 100 Mbps hıza ulaşan LTE'ye karşı Wimax 50 Mbps'de kalırken, Wimax'in avantajı başta ABD ve Japonya olmak üzere gelişmiş ülkelerde çalışır durumda olan ağların mevcudiyeti. LTE'nin ise en erken 2012 yılında kitle kullanımına hazır hale geleceği hesaplanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Türkiye'ye gelmesi içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde gerçekleşir belki. :)

3G bile yok henüz bizde. Olsa da ücretlendirmenin nasıl olacağını tahmin etmek güç değil. WAP'ı GPRS'i bile fazlasıyla pahalı kullanıyoruz. LTE'yi, TR için henüz hiç düşünemiyorum. 2012 felan da değil, en erken 2015de felan buluşabiliriz biz onunla. Wimax ise, "eskiden vazgeçirtmeyen, yeniden de servet kaldırmak isteyen" telekom sayesinde daha yakın gelecekte yaygınlaşacaktır diye düşünüyorum.

Kurduğum cümledeki dilbilgisi hatası için özür dilerim :)

Türkiye 3000'li yıllarda ancak 3G'ye geçer. Bizde bu yöneticiler varken..

türkiyeye yarım mbit yaparlar hem masraflar hem donanım(örn:gsm900) ona uygun ama 2 kat fiyata ,

tüm bu gelişmeler çok güzel ama
insan sağlığını da bi yönden etkiliyor.

biz 3g'ye giremez iken dünya 4g'yi düşünüyo...Türkiyede birileri kazanıyor ama, o biz değiliz kesin:)

Bizim bir süre daha ekmekçi yanında çalışmamız lazım :)

Çünkü Ülkeyi sömürenlerin karnı çoktaan doydu ama hala gözleri doymadı.. Hala bize satılacak 50 yıl öncesinin teknolojisine ait hurdaları bitmedi ellerinde.. Hele onlar bi bitsin sonra biz biraz daha geri kalalım onların elinde oyuncak olmaya devam edelim.. Balıkta kavağa çıksın ondan sonra biz AB'yede gireriz Wimaxada geçeriz..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir