Intel, 8 çekirdekli ilk i7'sini duyurdu!

Intel, 8 çekirdekli ilk i7 Extreme Edition işlemcisini duyurdu. İşte "Devil Canyon!"

Intel, 8 çekirdekli ilk i7'sini duyurdu!

Intel, henüz masaüstü bilgisayarların ölmediğini ve uzun bir süre daha ölmeyeceğini yeni duyurduğu işlemcisi ile bir kez daha dosta düşmana ilan etti. İlk 8 çekirdekli ve 16 parçacıklı Core i7 işlemcisini tanıtan Intel, bu işlemcisine "Devil Canyon" adını vermiş.

Intel'in "Devil Canyon" kod adını koyduğu bu işlemci, Intel'in Extreme Edition ailesi altında sunulacak. 2014'ün ikinci yarısında piyasaya çıkması beklenen işlemcinin, DDR4 bellek desteği sunacağı da bilinenler arasında. Ayrıca işlemcinin kilitsiz olması hız aşırtmalara uygun olduğu anlamına geliyor. Yüksek frekansta çalışacak ve hız aşırtmalarla hızı daha da yükseltilebilecek olan işlemci hakkında şu anda başka bir bilgi yok. İşlemcinin base saat hızının ne olacağı ve fiyat etiketiyle ilgili bilgiler de yakında sızacaktır.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ddr5 destekleyen i7' ler sanırım bugünün mini sunucuları olacak mobillerde de devamını bekliyoruz

ddr5 ,ddr4 bunlar şuan için pek anlam ifade etmiyor işlemciler gerçek 2133 mhz ram desteğine bile sahip değil en fazla 1600 mhz desteğine sahip ancak o.c ile bu desteğe sahip oluyor bu da donanım bileşenlerin gereğinden fazla yıpranmasına sebebiyet yok yere. önce gerçek 2133 ve 2800 mhz ddr3 bellek desteğini vermeyi başarsınlar ondan sonra isterse ddr 16 bellek desteği geliyor dese yeridir. amd işlemci çekirdeklerini azaltmaya giderken intel ise çoğaltıyor ilginç bir durum. gerçi phenom mimarisinin x6ları neredeyse sözde 8 çekirdek olan çakma 8150 işlemcileri ile kafa kafaya. amd aslında bir atılım değil geri adım attı phenom mimarisini gerçek anlamda geliştirse şuan yapmaya çalıştığı ama tam tutturamadığı % 25 lik artışları yakalamıştı performansta. apu mimarisi çok dişli çıktı da bir parça yer buldu kendisine gerçek anlamda amd firması.

Artık bu tip haberler beni heyecanlandırmıyor. 8 çekirdeği dibine kadar kullanan yazılımlar çıkmadan bu tip donanımlara para harcanmaz.

ZATEN MASAÜSTÜ PC LERİN ÖLECEĞİNİ KİM SÖYLEDİKİ SİZE

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir