Intel artık, çok hızlı hızlanmayacak!

Intel işlemcilerin hızlı gelişimi, şirketin yeni planına göre biraz yavaşlayacak!

  • Levent Öztürk
Intel artık, çok hızlı hızlanmayacak!

Intel, kullanıcıların yeni ve daha hızlı CPU isteğini arttırmak için geçtiğimiz 10 yıl boyunca 2 aşamalı yıllık "tik-tak" döngüleri ile çipler üretmekteydi. Motley Fool tarafından fark edilen finansal belgelere göre de, küçülen boyutlar sayesinde bu süreç artık üç adıma sahip olabilir.

Firma şimdiden 22'den 14 nanometreye geçiş sırasında büyük sorunlar yaşamaktaydı ve bu, "Kaby Lake" çipleri ile beraber üçüncü bir nesle genişlemişti. Bu durum, tik-tak döngüsünden yaşanan ilk kırılmaydı ancak Intel, artık daha uzun olan ritmi kullanacağını açıklamış durumda. Bu uzun olan döngü "işlem, mimari, iyileştirme (process, architecture, optimization (PAO)) olarak adlandırılmakta ve yeni 10 nanometre çipler için de devam edecek.

Intel, "tik" yıllarında üretim teknolojisini geliştirerek devreleri daha fazla küçültmeye çalışıyordu. Örneğin en son çipler için bu "tik" döngüsü, boyutu 22'den 14 nanometreye düşürdü. "Tak" yıllarında ise aynı devre boyutu ve üretim teknolojisi kullanılmakta ancak mikro kod (microcode), genellikle ciddi bir ölçüden değiştirilerek çiplerin daha hızlı ve daha fazla enerji tasarrufu yapan ürünler haline dönmeleri sağlanmaktaydı.

Her ne kadar Intel en son 14 nanometrelik çiplerinin "2.5 yıllık döngü" içerisinde olduğunu söylemiş olsa da, firma yıllık olarak üç farklı 10 nanometre çip sunmayı planlamakta. Üç aşamalı PAO ile beraber de, yeniliklerin hızı üçte bir yavaşlamış oluyor ve bunun anlamı, kullanıcıların kayda değer bir hız artışı görmelerinin bir yıl daha geç olacağı gibi görünüyor. Ayrıca yeni çip döngüsünün üçüncü yılı, büyük ihtimal ile daha az performans kazanımı görecek ve bu da güç kullanıcıları ve oyuncular - artık oldukça önemli müşteriler haline dönüşmüş olan - için daha az güncelleme sebebi sunacak.

Bu yeni süreç, sadece 20 silikon atomu genişliğinde izlere sahip olan çipleri üretmenin zorluğunun direkt bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Her ne kadar Samsung gibi rakipler teknoloji farkını kapamaya başlamış olsalar da Intel, 10 nanometrelik çipleri rakiplerinden daha önce sunacağı iddiasını sürdürmeye devam ediyor. Hatta Intel bir adım ileri giderek, "bu rekabet avantajı, üst seviye üretim fakültelerinin masraflarının artması ile gelecekte de genişleyecek" cümlesini kurmakta. Başka bir deyişle Intel, çip üretmenin artık teknik olarak çok zorlaştığını ve az miktarda firmanın bu gelişimleri takip edebileceğini düşünüyor. Ancak en büyük rakiplerinden biri olan TSMC, 2020 yılından önce 5 nanometrelik çipleri sunacağını iddia ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

intel pişmanlıktır...

Eee AMD adam gibi bir rekabet içine giremeyince artık ağırdan almaya başladılar çünkü rehavete kapıldılar.Masaüstü bilgisayar işlemcilerinde şu anda Intelin rakibi yok ama bu yavaşlama biz tüketiciler açısından büyük bir kayıp.Umarım AMD silkelenip kendine gelir de şu Zen mimarili işlemcileri çok geciktirmeden çıkarır.Tabii çıkarmakla iş bitmiyor:Hem performansı yüksek olmalı hem de az güç tüketimiyle aşırı ısınmamalı.Yoksa meydan iyice Intele kalacak..

@25 Mart 2016 00:48 amd intelden aldığı paraya bakıyor. intelde sanki çoook hızlı ilerledide palavra yeni komutsetleri olmasa ik çıkan i7 lerden bi farkı yok son çıkanların.

Zaten cok hizli hızlı hızlanmıyor 4690k ve 6600k arasında ddr4 dışında fark yok performans açısından bence

@25 Mart 2016 01:55 arasında fark olmazmı yeni cpu ların pcb sinden çaldığı için yamuluyor ...

Sandybridge 'den sonra cok bir sey gelmedi zaten.

amd işlemcileri baya performanslı

Çünkü teknolojik sınıra gelindi. Artık silikon çip teknojisinden fazla bir yenilk göremeyiz. Sadece mimari Yapı ve kodlama değiştirilerek geliştirmeler yapılıyor zaten.

@25 Mart 2016 13:46 nm olarak sınıra yaklaşıldıysa çekirdek artırsınlar hala komik 2 çekirdek cpu lar var şuan en düşük 8 çekirdek olmalıydı onun yerine dandik gpu koydular neyseki x99 platformunda gpu yok buda 20 çekirdek extr cpu 16 ve 12 çekirdek olmalıydı ısıtıp ısıtıp kakalıyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost