Intel çift çekirdekli işlemcilerini satışa sunuyor

Geliştirme çalışmalarının planlanandan önce olmasıyla Intel, çift çekirdekli ve hyper threading özellikli Intel® Xeon™ işlemcilerini ve Intel Xeon Processors MP’nin yakında satışa sunulacağını duyurdu.

Yeni işlemciler, yazılımın Intel işlemci başına dört adede kadar “beyin”den gelen bilgileri yönetmesine izin vererek, sunucunun yanıt verme süresinin, hızının ve çok görevliliğinin iyileştirilmesine yardım edecekler. Ayrıca Intel, yazılım geliştirici ve kurumsal müşteriler için, binlerce çift çekirdekli platformdan oluşan geniş bir değerlendirme programı başlattı.

Intel’in Sunucu Platformları Grubu Genel Müdürü Kirk Skaugen, “Intel mühendisleri, bu yılın başında çift çekirdekli PC işlemcileri ile yaptıkları gibi, sıkı bir çalışma içine girdiler. Bu sayede çift çekirdekli Intel® Xeon™ işlemci platformlarını planlanandan önce pazara sunacağız” dedi.

Intel, 2006’da sunmayı planladığı kod adı “Paxville” olan çift çekirdekli Intel® Xeon™ Processor MP’yi, dört veya daha fazla işlemcili sunucular için 2005’in sonunda pazara sunacak. Paxville, daha önceki kuşaklara göre yüzde 60 daha iyi bir performans sağlayacak, çift çekirdekli performans için tasarlanmış olan ve bu yılın başında tanıtılan Intel® E8500 yonga setini kullanacak.

Intel, çift işlemcili sunucular için ise, kod adı “Paxville DP” olan çift çekirdekli bir Intel® Xeon™ işlemciyi 2005’te piyasaya çıkarmayı planlıyor. Paxville DP, önceki kuşaklara göre yüzde 50 daha iyi bir performans sağlayacak ve Intel E7520 yonga setini kullanacak.

Paxville DP’yi 2006’nın ilk çeyreğinde, sunucular için kod adı “Bensley” olan, iş istasyonları için de kod adı “Glidewell” olan çift çekirdekli Intel işlemci tabanlı platformların daha geniş bir ailesi takip edecek. Bensley ve Glidewell ile Intel’in tüm sunucu ve iş istasyonu serilerinde çift çekirdeğe son derece agresif bir geçişin tamamlanması hedefleniyor.
64-bit Paxville ve Paxville DP işlemcileri, tek bir çift çekirdekli işlemcinin dört “thread”i aynı anda çalıştırmasına izin veren Intel® Hyper-Threading Teknolojisi’ni kullanacak. Platformlar ayrıca, Execute Disable Bit gibi gelişmiş güvenlik özelliklerini ve Demand Based Switching ile iyileştirilmiş güç yönetimini içerecekler.

Intel’in geliştirmekte olduğu 17 adet çoklu çekirdeğe sahip projesi bulunuyor ve 2006’da varolan sunucuların yüzde 85’inden fazlasının da çok çekirdekli işlemcilere geçmesini bekliyor. 2005’de çıkacak olan Intel® Xeon™ işlemcilere ek olarak şirket, 2005 Temmuz’unda tek işlemcili sunucular için çift çekirdekli Intel® Pentium® D işlemciyi çıkarmaya başladı ve yıl sonunda çift çekirdekli Intel® Itanium® işlemcilerin piyasaya çıkarılması konusunda da herşey yolunda gidiyor.

Intel’in şimdi başlatılan değerlendirme programı çerçevesinde, 2005 boyunca ve 2006’da, donanım ve yazılım geliştiricilere, Intel® Pentium® D, Intel® Xeon™, Intel® Xeon™ Processors MP ve Intel® Itanium® işlemcilerine dayanan binlerce çift çekirdekli platform sunulmuş olacak.

Bilgi İşlem departmanlarının yeni teknolojileri değerlendirme süreci, altı ile dokuz ay arasında bir zaman alıyor. Yeni teknolojileri mümkün olduğunca erken test etme açısından bu değerlendirme sistemleri BT yöneticileri için oldukça önemli. Yeni gelecek olan teknolojileri içeren örnek sistemler, BT yöneticilerinin performans değerlendirmelerine, kendi geliştirdikleri uygulamalarla uyumunu test etmelerine ve gelecekteki kullanım planlarını belirlemelerine yardım edecek.

Yazılım geliştiricilerinin çoklu “thread” işleme ortamının tüm avantajlarını kullanmaları için uygulamalarını ayarlamalarına yardım etmek için, değerlendirme sistemleri, “thread” araçlarını, derleyicileri, performans analizcilerini ve performans kütüphanelerini içeren komple Intel® Yazılım Geliştirme Ürünleri seti ile birlikte sunuluyor.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir