Intel'den akıl almaz bir pil süresi geliyor!

Intel'in yeni işlemcisi, en güçlü tabletlerde bile akıl almaz bir pil süresi görmemizi sağlayacak!

Intel'den akıl almaz bir pil süresi geliyor!

Intel'in geliştirmekte olduğu yeni mikro işlemci mimarisi Haswell'e dayanarak tasarladığı ve tablet üreticilerine model olmasını umduğu referans tablet-diz üstü melezi North Cape, 10 saate yakın pil ömrü sunacak: Bu, daha önce sadece kısıtlı işlem gücüne sahip alt seviye tabletlerin ulaşabildiği bir seviye.

North Cape, şu an sadece düşük güç tüketimi yapan ARM ve Atom temelli tabletlerin ulaşabildiği kullanım süreleri sunacak. Bilgisayarda ayrıca daha önce hiç kullanılmamış olan bir kilit mekanizması bulunuyor. Bu yeni mekanizma sayesinde ekranı tek elle klavyeden ayırmak ya da birleştirmek mümkün olacak. Şu an kullanılmakta olan kilit mekanizmalarında ekranı ayırmak için biraz uğraşmak gerekiyor.

Haswell mimarisine dayanan bilgisayarlar ne zaman piyasaya çıkacak, henüz belli değil. Eğer internette dolaşan söylentiler doğruysa bazı üreticiler işlemcileri teslim almaya başladı bile. Başka bazı iddialara göreyse ilk modeller Haziran ayında piyasada olacak.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ben de aylarca sarji unutun diyeceksiniz sandim

Zaten ipad' lerde 10 saate kadar pil süresi mevcut ki A6 çipinden daha iyi bir CPU ve en az 6000 mAh pil olsun ki 10 saat gitsin tabi işletim sistemleri JavaScript gibi eklentileri kullanım sırasında seçme özelliği ve bellek kullanımını kullanıcı kendisi ayarlarsa sorun kalkacaktır umarım yeni ios ve MacOS, BB-OS ve söylentisi bulunan Android 5.0 ve Windows 9' da bulunur.

2. atom faciası geliyor...

Artık tabletlere 64 Bitlik işlemci lazım. (Ama inanılmaz bir enerji tasarrufu ile gelmeli). Böylece sıradan masaüstü bilgisayarlarda kullanılan programları yükleriz ki o zaman Windows u kimse tutamaz. ayrıca intel ile Windowsun x86 tabanlı Atom işlemci gibi bir işlemci üretmeye çalıştıklarını okumuştum. Microsoft doğru yolda. Ama biraz geç çıktı yola :)

@28 Nis 2013 01:34 sanki 32 bitlik işlemciye yüklenmeyecek masaüstü programları..

Windows phone karşısında güçlü görünen android Windows karşısında ne yapacak bakalım. Bana göre Windows tabletler ucuzlayınca Microsoft bu pazarıda alacaktır. Apple da macos u tabletlere koyar yine kendine sadık bir kullanıcı grubu oluşturur. Fakat Android için zorlu günler yaklaşıyor...

İşte bu windowsun ayak sesleri. En geç bir sene içinde rüzgar tersine dönüp herşeyi süpürecek.

Ya sözde şuanki ulturabook larda falan sözde 7 saat pil ömrü sunuyor ama gel gör ki yük altın da 3 saat görünce seviniyosun 10 saat napcak öyle beklemede mi tutucak :D

intel diyorsa yalan diyor.. atom'u, ivy'i bilmem neyi bırakın taa centrino ilk çıktığında (2003 gibi) pil ömründe mükemmel gelişme diye lanse ediliyordu 5 saat gider diyorlardı yük altında 1:30dk sonra batarya bitiyordu.. hayır benim anlamadığım pc nin ekran ışığı en kısıkta wifi kpalı hiç işlem yapmadan ben ona o bana bakacaksa ne yapayım ben o kadar pil süresini? ama amd ninkiler doğru.. benim asus k53tk var.. pil 5 saat gider demişler hiç kapatmadan orta ışıkta nette (wifi) takılarak ortalama 4:30dk gittiğine bizzat şahit oldum.. intlin 22nm az enerji tüketir durumu da göz boyamadan ibaret.. arkadaşımdaki sandyli asus k53sv (2430m) ile benim 22nm hp 4540 (3210m) ikiside 4400mah batarya ama aynı gidiyor :s

@28 Nis 2013 11:20 zekasız.....

@28 Nis 2013 11:20 bir teknoloji kara cahili daha ne yazık ki...

@28 Nis 2013 11:20 dostum, belli ki ilim sahibi birisin, nefesini yorma. ortam uygun değil. amatör fanatiklerle başa çıkılmaz. kendi hallerine bırak. ;))

Aklım almıyor!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir