Intel'den AMD'yi sarsan açıklama...

İki dev işlemci üreticisi arasında soğuk savaş başladı! Intel en büyük rakibi AMD'yi neyle suçluyor?

  • Ümit Öncel

AMD geçtiğimiz yılın Ekim ayında Advanced Technology Investment Company (ATIC) ile bir iş birliğine gitmiş ve iki firma ortak bir şirket kurma kararı almıştı. Şirket kurulumu esnasında AMD, işlemci üretiminin bir kısmını yeni kurulan GlobalFoundries'e aktarmayı taahhüt ederek karşılığında ATIC'ten 700 milyon dolar almıştı. GlobalFoundries'in %34,2'lik hissesine de sahip olan AMD, yeni şirketin yönetiminde ise ATIC ile tam ortaklık almıştı. Birleşik Arap Emirlikleri hükümetine ait olan ATIC ile yaptığı anlaşmanın ardından, AMD artık x86 işlemcilerini GlobalFoundries'in üreteceğini duyurdu.

Fakat bu noktada devreye Intel girdi ve yeni şirketin x86 işlemcileri üretemeyeceğini iddia etti. Intel, 2001 yılında yapılan bir anlaşma ile AMD'ye x86 işlemci üretme ve satma hakları için bir anlaşma yapmıştı. Fakat Intel'in iddiasına göre bu anlaşma sadece AMD ile yapıldı ve AMD'ye, ortağı bile olsa bu hakları üçüncü firmaya devretme izni vermiyor.

İki düşman firma arasında uzun zamandır devam eden ve her geçen gün biraz daha sertleşen rekabet süresince AMD defalarda Intel'i x86 işlemcilerde rekabet kanunu aykırı düşen bir fiyat politikası uygulamakla suçlamış, hatta bu yüzden Intel'i Avrupa Birliği'ne şikayet etmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

İşine gelince saldır dimi İntel efendi :)

Ya ben bu isi anlamadım. Intel fiyat kırınca AMD Intel'i sikayet mi etmis? Eger boyle ise AMD benim gozumden dusecektir.

yanisi şu. x86 mimarisini icat eden firma inteldir bu yüzden amd sattığı her işlemci için intele patent parası öder ayrıca aypılan anlaşmalar gereği 3. şirketler bu anlaşmanın dışındadır hem başka kimse x86 mimarisinde işlemci yapamaz ne de ortak olarak üretebilir.

bu anlaşma sadece amd ile yapıldığı için amd'nin 3. bi şirketle işlemci yapmasına intel izin vermiyor kısaca olay bu.

sonuçta amd'nin babasının malı değil, anlaşmayı hiçe sayarak nasılsa ben anlaştım birisiyle ortak olup işlemci üreteyim şeklindeki fikre intel hooop bilader orda dur diyor yani.

ya ne kasıyor amd. oda 64 bit üretsin. windows 7 den sonra kurtuluruz intelden.

AMD'den şaşma İNTEL'e kanma

Fiyat kirma öyle degil. Toptanci ve magazalara sadece intel ürünü satmasi , AMD satmamasi karsiligi fiyat kirmis, promosyon vermis. Buna ben de su sekilde sahit oldum. Almanya da 3-4 yil öncesine kadar MediaMarkt magazalarinda AMD tabanli Bilgisayar bulmak mümkün degildi. Zaten bu AMD nin davaya konu olan iddanamesinde de delilleriyle (E-mail yazismalari ve sözlesmeler) var. Bazi Bilgisayar üreticilerin de benzer yönde ifade verdiklerine dair haberler okumusutm.

Bence Dünyada Patent sisteminde büyük bir sorun var.
Tekellesmeye neden olmamali, engel olmali. Bunun icin de belli, makul bir lisans ücreti karsiligi bence isteyen herkes x86 üretebilmeli. Patenti bana ait ve herkes bana mecbur diye rekabetin önüne gecmemeli. Örnegin,Nvidia da istiyorsa lisans ücretini ödmek kaydiyla üretebilmeli.

intelin yaptıklarının zararını gene kullanıcı çeker...tekel olan yerden millete yarar mı gelir..en kaliteli ve ucuz iürünler rekabet doruktayken yaşanır fakat intelin yaptıkları rekabete engel olacak tarzda şeyler..

AMD çakallık yapmış . var mı öyle patent hakkını 3. bir şirkete devretmek ,o şirket de üretecekse intel'le anlaşmalı . AMD'nin ismi Global Foundries olarak değişse ama şirket aynı şirket olsa sorun olmazdı .

intel'in teknoloji, amd'nin fiyat avantajı var isteyen istediğini alsın. Biz halimize yanalım daha bir mikroçip üretmişliğimiz yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play