Intel'den kablosuz elektriğe ilk adım

Intel'in üzerinde çalıştığı teknoloji sayesinde evimizdeki tüm elektirik kabloları tarih olabilir.

  • Selim Öztürk
Kablosuz elektriğe ne dersiniz?
Geliştirilen bu yeni teknoloji elektrik kablolarını tarihe gömebilecek mi?

Intel'in, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar veya şarja ihtiyaç duyan benzer tarzdaki cihazların elektrik prizine ihtiyaç duymadan şarj olabilmesine imkan tanıyan projesi geliştirme aşamasında. Bu teknoloji, aynı frekansta rezonansa giren elektrik bobinlerinin belirli bir mesafeden birbirine enerjiyi aktarabilmesi prensibini kullanıyor.

Intel araştırmacılarının geçtiğimiz haftalarda düzenlenen IDF - Intel Developers Forum'da sergilediği düzenekte, bir metre uzaktaki enerji kaynağından 60 watt'lık bir ampulü yakacak kadar enerjinin aktarımı başarıyla tamamlandı. İlk başta sahip olunan enerjinin yüzde 75'i de kaybedilmeden tutulabildi. Bu da geleceğin kablosuz elektrik aktarımı teknolojileri için önemli bir adım.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Maliyeti çok fazla olmazmı ???

HELAAL OLSUN BE. TEKNOLOJİYE BAK. MÜKEMMEL BİRŞEY YA BU. KABLOSUSZ AMPUL. DÜŞÜNMESİ BİLE BİR ACAYİP

Yaşasın

Doktor korkuyorum :D

E ne diyim süper :D

Daha önceden yapılabilmiş birşeydi bu. Intel herhalde AMD'den teknoloji çalmak, rüşvet vermek vs. gibi görevleri yüzünden araştırmalara zaman ayıramıyor... :)

eskiden millet gidiyor aya biz kaldık yaya derlerdi şimdilerde bu söz bile ne kadar geri kaldığımızı anlatmaya yeterli gelmiyor umarım birgün güzel ülkemizin" sen üniversiteye girebilirsin sen giremezsin" tartışmalarını bir kenara bırakıp şahlandığı günleri görebiliriz

Nicola Tesla'nın 1800'lü yılların sonunda yaptığı şey de tam olarak bu değil miydi? Ben mi yanılıyorum?

bu işi Tesla neredeyse 100 yıl önce yaptı... adamı heba ettiler...

süper bişey ama radyasyon, manyetik alan gibi insan sağlığına olumsuz etkileri??

evet tesla nın yapmaya calıstıgı kısmen basardıgı ama edisonun tas koyması yuzunden tamamlayamadıgı calısmalarıda bununla ilgiliydi. zaten tesla nın hayali elektriğin kablosuz ve ucretsiz olarak tasımaktı.

hali ahzırda sus esyası olarak oyuncakcılarda yada benzeri yerlerde satılan tesla bobini (ki adı plazma küresi olarakta geciyor) alıp yanına bir florasan ampulu yaklastırdıgınızda ampulun yandıgını gorursunuz.

gene de cok guzel bir ilerleme..

mükemmel ya tüm kablolardan kurtulmak gibi bi güzellik yapıyo intel bırakın arkadaşlar inteli taşlamayı nicola bugüne getirememiş intel getiriyo daha ne?bizim çocuklarımız görecek bu teknolojiyi ulan kendi çocuğum olmak isterdim:))

Nicola Tesla hayran olduğum bilim adamlarının başında geliyor ama Edison adamı rahat bırakmadı

frekansı cok yuksek siddeti cok dusuk olucaktır buyuk ihtimalle ama gene bir cok aleti bu sekilde kullandıgımızda olusacak manyetik alanın canlılar ve bizler icin ne kadar az zararlı olucagı hakkında emin degilim. cunku su anda bile wi-fi nin avrupada hala bazı yerlerde yasak saglıga zararlı diye.

bu intelin çalıstıgı teknolıjı falan degil Tesla nin bizzat calıstıgı ve basardıgı bi teknoloji ama o zamanlar edison onune geçti aslında teknolojinin onune gecti 100 yıl oncesinden gunumuze kablosuz elektrık kullanılabilirdi

artık telefondan bluetoothla şarj gönderebileceğiz. :D

olmayacak duaya amin demeyin 220 volt sinyalin geçtiğini düşeünsenize insan dayanabilirimi bu frekansa

İnsanoğlu aya ayak basmayı başardı ama geldiğimz noktada düne göre daha mı mutlu olduk, daha mı sağlık bulduk. Teknoloji trenine bindik, nerden geldiğini nereye gittiği bilmeden. (bitmeyen ilerleme mitosu - "bu nice okumaktır" )

geleceğin kablosuzluğu insan ömrünü aşan radyoaktif atom pillerine bağlıdır manyetik ışımaya değil.
elektron enerjisi bir noktadan başka bir noktaya, aldığı yolla etkileşime girmeden iletilemez. bu etkileşim canlılar için kaçınılmaz ve tehlikelidir. intelin yaptığı da arkadaşların da dediği gibi 100 yıllık Nicola Tesla buluşunun tekrarıdır. insalık onun gibi büyük adamların kıymetini bile bilmeden mucize teknoloji hayalleri kurarak bir yere varamaz netekim.

arkdaslar 100 sene once kablosuz bir sey zaten o zamana ters duserdi
edison teslanin hayatini kurtarmis ( konuyu bilmiyorum); adama her turlu cadi muamelese yapabilirlerdi :d
neyse daha olumlu yorumlar yapip inteli bu amac dogrultusunda tebrik etmek bize daha cok yakisir.

korsan olayları artar elektirik faturalarını saf vatandaşlar ödemeye devam eder

o benim fikrim di ve uyuz oluyordum keske öle bi transsfer olsa falan diye ebn bulacaktım o teknolojiyi yawwww

Şu an için tehlikeli olduğu kanaatindeyim özellikle yapay kalp kullananlar için. elektirik iletiminin ortasında bir şekilde duran bir insanın nasıl ve neden etkilenmeyeceğini açıklamaları gerekiyor.

intel e tebrikler
çalışmalarının devamını bekliyoruz.

Böyle bir teknoloji geliştirilirse adam öldürmek tavuk öldürmek kadar kolaylaşır.

Sen de yorum yaz