Intel'den küçük boyutlu büyük hedefler

Intel cep telefonlarına ve küçük el bilgisayarlarına gözünü dikmiş durumda.

Intel'den küçük boyutlu büyük hedefler
Yakında bu amblemi cep telefonlarımızda da görebiliriz.

Intel'in pazarlama müdürü Sean Maloney, Intel'in Linux'a ve bütünleşik (gömülü) işletim sistemlerine olan yakın ilgisi sayesinde iki üç sene içerisinde Atom işlemcileri el bilgisayarlarında veya el bilgisayarı boyutlarındaki cihazlarda görebileceğimizi söyledi.

Intel geçtiğimiz Perşembe günü 884 milyon dolar ödeyerek Wind River şirketini satın almış, ardından da mobil cihazlar için geliştirilen mobil Linux sürümlerini desteklediğini bildirmişti. Wind River özellikle akıllı cep telefonları, ağ ekipmanları ve mobil internet cihazlarında uzmanlaşmış, bütünleşik işletim sistemleri üreten ve bu sistemlerin üretildiği yazılımları geliştiren oldukça özel bir yazılım firması.

Wind River'ı alırken amaçlarının düşük güç tüketimli ama performanslı PC mimarisine sahip Atom işlemcilerini PC-dışı ortamlarda tanıtmak olduğunu belirten Maloney, özellikle sağlık, otomobil ve eğlence sektörlerini hedeflediklerini söyledi: "Wind River'ı alarak işlemcilerimizle beraber işletim sistemi, her türlü yazılım ve geliştirme araçlarını da sunmayı düşünüyoruz. "

Intel'in kadim dostu ve PC sistemlerindeki yoldaşı Microsoft'un ise bu tür cihazlarda fazla bir gücü yok. Maloney'nin bu konudaki yorumu ise ilginç: "Microsoft'un bu konudaki hedeflerini bilmiyorum. Bunu bize değil, onlara sormalısınız. Ama onların da bir gün bu küçük cihazları düşünmeye başlayacağına eminim."

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İntel Akıllı bir firma nerde para var . Oraya Yatırımı Yapıyor..

İntel Neye elini katarsa o şeyler çok satılıyor.

yandık şimdi birde bunlarıda ateş pahasına satarlar intel işlemcili diye 3 iken 7 olur rakamlar yeter artık intel madem akıllkı bişey yapacaksın makul şekilde yap yoksa yaptığının anlamı yok.

bilgisayar alamayan bile cep telefonu gelişir bilgisayarlaşırsada smart cep herkez alır çünki artık cep bir ihtiyactır ilkokul 8 den itibaren herkezin elinde 1 tane vardır kime nezaman ulaşmak istersen ulaşa bilirsin düşünün buna bide internetin eklendigini herşey yapabilirsin bazı firmalar gprs li satış otomasyonları gps özelliklerini faal olarak kullanıyor data iletişim fiatları düşerse bunu halk ta kullanır ozamanda intel paraya para demez zaten bu tür cihazlar komple bi sistem halide gelecek yakın zamanda ilk örnekleri bile müthiş.yokyok gps internet video kamera fotograf makinası rds radyo video player oyunlar vr daha sayamadıgım bir sürü şey tabi bunlarada işletim sistemi ve işlemci lazım bunuda intel cok iyi görüyor

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir