Intel'den PC'lere kablosuz şarj müjdesi!

Telefonlarımızı kablosuz şarj etmeye alıştık ama bu haber, çok daha fazlasının müjdesini veriyor!

Intel'den PC'lere kablosuz şarj müjdesi!
Birçok PC üreticisi projeyi destekliyor

Hem bilimin, hem de teknoloji sektörünün bir sonraki dev adımı olarak görülen ve üzerinde hummalı bir çalışma sürdürülen kablosuz şarj teknolojileri, öyle görünüyor ki son dönemlerde büyük bir ilerleme kaydetmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Berlin'de gerçekleştirilen IFA 2014 esnasında konuşan Intel'in PC Client Grup başkan yardımcısı ve genel müdürü Kirk Skaugen'e göre, önümüzdeki yıl itibariyle PC'ler için kablosuz şarj teknolojisi, bir hayal olmaktan çok daha ileriye gidecek. "Birkaç yıl içerisinde kablosuz şarj PC'ler için, tıpkı günümüzde diğer iletişim araçlarında olduğu gibi, genel geçer bir kullanıma dönüşecek. Bu çok ama çok büyük bir değişim olacak ve önümüzdeki yıllarda kablosuz şarja imkan sunan binlerce istasyon göreceksiniz." diyen Skaugen "Intel olarak kablosuz teknolojinin değişimini giyilebilir teknolojiden telefona, oradan da tablet ve PC'lere aktarma peşindeyiz." şeklinde konuştu.

Intel bir süredir kablosuz şarja imkan sunan laptop şemaları üzerinde çalışmakta. Ayrıca Dell, Lenovo, Asus ve Panasonic gibi PC üreticileri de bu fikri ziyadesiyle destekliyorlar. Temel olarak tablet yüzeyini kablosuz şarj merkezine çevirme üzerinde çalışan Intel, şimdilik 20 watt ve 50 watt arasındaki şarj sistemlerine yoğunlaşmış durumda. A4WP olarak isimlendirilen grup, 100'den fazla üyesiyle konu hakkında şimdiden büyük gelişme göstermeyi başarmış durumda.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

insan sağlığına zararsız olur inşallah

Öyle tahmin ediyorum ki kablosuz şarj + nfc ile birlikte veri hırsızlığı kolaylaşacaktır. Yeni çıplak fotograflar afişe edilmeye başlanır.

@14 Eyl 2014 21:45 önlem o larak bilmediğiz standlara telefonu koymayız bizde :)

şarzı uzatma meselesine el atsalar daha hayılı olur.

Giriş resmindeki ürünün ismini bilen ?

Zaten her tarafımız elektro manyetik alanala dolu. Bir bu eksikti :(

kablosuz şarjı sağladığınız ünite kablolu. Kaldıki telefonunuzu illaki bir ünite üzerinde tutmanız gerekecek ki şarj olabilsin. E öyleyse küçücük bir kabloyu bağlayarak şarj etmekten ne faydası kalırki bu teknolojinin. Yatırımları pillerin ömürlerini uzatmaya, şarj sürelerini kısaltmaya harcasalar daha verimli olurdu bence.

Bu tür teknolojileri hep Nokia bulurdu nfc gibi diğerleride nemalanırdı şimdi Nokia da yok diğerlerinin de yeni bi teknoloji bulma zejası yık anca ekran büyütür piksel çopaltırlar artık.

http://www.energizer.eu/au/au/products/charging_solutions/inductive_charger/inductive_charger

Bu teknolojiyi zaten Nokia va Microsoft buldu

@15 Eyl 2014 18:20 bu teknoloji yıllar öncede vardı piyasaya yeni sürülüyor.bu kablosuz elektrik enrji iletiminin mimarı nicola tesla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir