Intel'den Windows 7 - Windows Vista testi

Pek çok Win 7 - Vista karşılaştırması okudunuz; ama gelin, bir de Intel'in testine göz atalım...

  • Ali Güngör
Intel'den Windows 7 - Windows Vista testi
Intel işlemcilerin özellikleri Windows 7 ile etkin kullanılıyor

CHIP Online'ın Windows 7 performans testini, XP ve Vista ile kıyaslamasını bu bağlantıdan görebilirsiniz: Windows 7 performans testi

Intel sözcülerinden Shiv Kaushik, Windows 7'nin enerji tüketimi ve performansı konusunda Intel ve Microsoft'un beraber çalıştığını belirtti.

Kaushik açıklamasında ortak hedeflerinin Intel işlemcilerde yer alan teknoloji ve özelliklerin yazılım tarafından kullanılmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Enerji tüketiminde verimliliği sağlamak için iki özelliğin üzerine düşmüşler. İşlemcinin gereksiz yere çalışmaması ve işlemlerin belirli bir çekirdeğe yüklenerek diğerlerinin mümkün olduğunda boşta kalmasını sağlayan iki teknoloji, enerji verimliliğini arttırıyor.

Kaushik'e göre Intel ve Microsoft'un birlikte başardığı bir iş ise Nehalem mikro mimarisinde bulunan geliştirilmiş hyper-threading özelliğinin, Windows 7'de bulunan akıllı planlama kararlarıyla optimize edilmiş olması.

"Windows 7 Vista'dan daha verimli"

Intel netbooklar için Windows 7 tavsiye ediyor

Kaushik'e göre birlikte yapılan çalışmalar "çok şeritli(hyper-threaded) uygulamaların gerçek multi-tasking senaryolarında optimum performans sunması" ile sonuçlamış. Bir diğer Intel konuşmacısı olan Uday Marty bu birlikte çalışma sayesine en iyi PC performansının açılış ve kapanış sürelerinin de en aza indirilmesinin başarıldığını belirtti. Hafıza kullanımı konusunda Windows 7'nin Vista'dan daha verimli olduğunu vurguladı. Bu yüzden de Intel'in Windows 7 Home Basic'i güvenle yeni netbooklar için tavsiye ettiğini söyledi.

Sonraki sayfalarda Intel'in Windows 7- Vista güç tüketimi testi sonuç tablosunu ve hyper-threading'in performansa olan katkısını görebilirsiniz...

CHIP Online'ın Windows 7 performans testini, XP ve Vista ile kıyaslamasını bu bağlantıdan görebilirsiniz: Windows 7 performans testi

Intel'den Windows 7- Vista karşılaştırması

Windows 7 ile Vista SP1 ve Vista SP2 kıyaslaması yapılıyor. Soldaki tabloda sistem boştayken güç tüketimi, sağdaki tabloda ise standart bir DVD yazma işlemindeki güç tüketimi gösteriliyor.

Windows 7 ve Core i7 ile hyper-threading

İntel Core i7 870 işlemciyle hypter-threading açıkken performans farkı oldukça bariz.

Bu makalemizi de kaçırmayın: Yeni Core i5 ve ve Core i7 işlemciler testte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

sistem boştayken 0.33 watt fark varmış.Senede kimbilir kaç kuruş tasarruf demektir bu.Vista'dan Win7'ye terfi fiyatını bu tasarrufla herhalde 2 milyon senede çıkarabiliriz:)

vista ya devam

Donanım çok eski olmadığı sürece vistanın çok iyi ve stabil bir işletim sistemi olduğunu düşünüyorum. vistayla devam.

yolunu bulmuşlar win 7 yi güzel kullanmak için core i7 li sistem al.bu ne lahana turşusu. hani öyle olmayacaktı !

sayın 02:34
mobil bilgisayarlarda windows 7 güç yönetimi pil dayanma süresini %15 civarı artırıyor. üstüne bu özellikler eklenince :D sizin küçümsediğiniz değerler çok önemli oluyor

cok ufak farklar var. ht için ne yapcaz i7 mi alcaz? hani donanım yukseltme yoktu?
2 senedir vista64 kullanıyorum t7500 işlemcimde cokda memnunum. upgrade icin verilen paraya degecegini dusunmuyorum

Windows 7 nin Vistanın optimize edilmiş hali olduğu çok açık. Hepsi danışıklı dövüş içerisindeler. Hususi sistem kaynağı sömüren işletim sistemi yapıyorlar ki donanım üreticileri para kazansın.

kullandım ve begenmedim.

İndirin ubuntu 9.10 u, içinde her türlü program bedava, varsa elinizde MS Office ve illa ki openoffice gibi bir araç varken onu kullanacm derseniz kurun wine ı ve yükleyin ofisi daha başka sisteme ne gerek var ne diye para verirsiniz. Sistemi hiç kasmıyor, en son sürüm eski makinaları bile şahlandırıyor program kurma derdi yok yazılım merkezinden seç bedava yazılımı otomatik kursun hem de ücretsiz, ne diye Amerikayı daha da zengin eder üstüne üstlük bilgilerimizi güvensiz ellere teslim ederiz hiç anlamam.

En iyi sistem Mac Os X arkadaslar.

bence de ubuntu

Şu an win7 Rc kullanıyorum. Süresi bitince mi ? Tabi ki vistaya geri döneceğim.

Asla bir mac forever olmayacak veya bir linux forever toplumlar uzerinde her zaman microsft forever olacak ister komik ister acı gercek bu acaba insanlara bakınca bedava isletim sistemi oldugu halde neden her zaman microsft dior okadar kazıklamalarına karsın veya korsan olsun microsft olsun diger ureticiler bunu anlarsa ancak bisey olur yoksa HER ZAMAN MICROSOFT & MICROSFT FOREVER

geriye kalan herses catlak ve derinden gelen sesler bendegil bunu tarih soyluyor

Vistaya devam edeceğim

mac mi iyi ? saka heralde. en iyisi xp dir!

en iyi ve hızlısı Windows 98 deneyin ve görün

bence windows ya xp ya vista

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play