Intel'e dava açan tüketicilere şok cevap!

Intel'e Avrupa Birliği ve AMD'den sonra tazminat davası açan tüketiciler ne cevap aldı?

  • Ali Güngör
Intel davasında tüketicilerin beklemediği karar
Intel'in indirimleri tüketiciye olumlu yansımız

Intel kendisine karşı tekelcilik yüzünden açılan davalardan birinde rahat bir nefes aldı.

Daha önce Avrupa Birliği'ne ve anti-rekabetçi davranışları yüzünden zarar gören rakibi AMD'ye büyük tazminatlar ödemek zorunda kalan Intel oldukça endişeliydi. İşlemci devi, AB'ye 1.45 milyar dolar, AMD'ye ise 1.25 milyar dolar ödemişti.

Bu seferki dava ise tüketiciler tarafından açıldı. Intel'in indirimler ile üreticileri AMD değil Intel kullanmaya teşvik etmesinin, tüketicilere zarar verdiği savunuldu. Pek çok davanın bir arada toparlandığı bu davada, hakim özel uzman görüşü alarak bu hareketin tüketicinin zararına değil, yararına olduğunu belirtti. Bu indirimlerin fiyat rekabetini tüketici yararına etkilediği tespit edildi.

Tüketici avukatları ise bunun haksızlık olduğunu, AMD'nin tazminat aldığını ama gerçekten zarar gören tüketicilerin tazminat alamadığını, itiraz edeceklerini belirttiler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bu nasil istir anlamakta zorlaniyorum tekelcilik bunun neresinde intel'i savundugum filan yok ancak birden cok islemci ureten firmanin oldugu sektorde intel serbest piyasa ve capitalizmin geregi rekabet icin istedigi fiyati uygular isterse bedava verir bunu anlayamiyorum kim ne zarar gorduyse gormustur oda rekabete ayakuydursun kaliteyi artirsin fiyati dusurebiliyorsa dusursun,ve tuketici nasil zarar goruyor onu anlamak tam bir karmasa burda asil karlicikan tuketici,ureticinin tuketiciyle bir rekabeti soz konusu degilki.tek bir firma piyasada uretime hakim olsa ve baska bir firma olamasa bu tekelciliktir ve tuketici zarar gorur,ne uretiliyorsa onu almak zorunda kalir,iyi ozman bmw da toyotoya dava acsin en bmw dabuyuk oto ureticisi olan toyotya niye ucuza satiyorsun diye ve toyota musterileride

dünyada ıntel tekel kimse ne derse desin iyi üşlemci yapıyor amd de dan daha iyi ama tekel dünyada.örnek vereyim mercedes bmw en iyi arabayı yapıyorlar ve bu yüzden herkez alamıyor çünkü pahalı ve tekel değil..ama ıntel tekel.pc satılan çoğu yerde amd pc ve laptop satışı yok.neden yok sanki amd nin işlemcisi hiç satmıyormu pc yi açmıyormuda o kadar firmalarda satışı yok.

İntelin yaptıgı hiçbir indirim tüketici yararına değil.Adam fiyat indiriyo.Soket değiştiriyo.1pin için milletin zorla kazandıgı parayı sögüşlüyo.

Bu yüzden amd gün geçtikçe daha fazla yükselip.Aynı anlayışya bizleri memnun etmeye dewam edecektir.

ya bu millet intelde ne buluyor anlamıyorum en iyisi amd işte hem her çeşit işlemcisi var(yüksek performansadan-orta performansa kadar) vede fiyatları gayet makul ucuz intel en kaliteli işlemecileri çok pahalı amd her yönde herkeze hitap ediyor.

intel indirim yaptı diye tüketiciler dava açmışlar..hangi tüketicilermiş bu çok merak ettim..

herkes çakal olmuş ya ,oturduğun yerden dava aç para kazan

amd nin ısınma sorunları var

amd nin ısınma sorunları var
........................................
hikaye phenom II x4 905e kullanıyorum bu cehennem sıcaklarında bile stok fanıyla 42 derecede ki biz odada sıcaktan şekil değiştiriyoruz. o intelin attığı bir çamur kanmayın.
zaten cpu sıcaklığını görünce keşke beni de AMD üretseymiş dediğim çok olmuştur.

<amd nin ısınma sorunları var>
türkiyede çok fazla papağan var.

Komedi gibi indirime dava açılıyo...

amd ısınma sorunlarını çok tan aştı. eskidendi .. ben de amd kullanıyorm ısnmıyor..

Bu tüketiciye de yaranılmaz, fiyatları indirmez pahalı kazık derler, fiyat indirir haksız rekabet derler ne yapacak bu adamlar ben de şaşırdım :D Fiyat indirimi gayet güzel tüketiciye yarayan birşey. O zaman AMD ye de dava açsınlar Intel'e göre daha ucuza işlemci satıyor. :D

İndirimlere tabi ki itiraz var, çünkü bu indirimleri son satıcı yapmıyor ana tedarikçi yapıyor. Hiç baktınız mı, elektronikçilerin kaç tanesinde AMD işlemci ve/veya makine satıldığına. Hiç farkında değilsiniz, özellikle ülkemizde, AMD makine ve işlemci bulmak zor. 7-8 model intel işlemci bulunabiliyorken 2-3 model AMD işlemci zor buluyorsunuz ve bunu sadece işlemci olarak ta düşünmeyin buna bağlı olarakta AMD uyumlu anakart örneklerinin sayısınıda azaltmaktadır. . Bulunduğunuz mekandaki tedarik yerlerine bir bakın.

Denemediğiniz ürünler hakında konuşmanız doğru değil ben intelde kullanıyorum amd de kullanıyorum amdnin ısınma sorunları eskidendi şuandaki hiç bir işlemcisi ısınma sorunu yaşamıyor ve performansıda intele göre çok yüksek bunun testinide lendiniz yapabilirsiniz.Fiyatların bu kadar ucuz olması halka yaradı bilgisyar olmayan evlerede bilgisayar girmiş oldu alan memnun satanda memnun :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play