Intel: Efsane CPU serisine son mu?

Intel bugünün en önemli işlemci serilerinden birini tarihe gömmeye mi hazırlanıyor? Detaylar burada.

Atom Z'nin yerini Pine Trail alacak
Sony Vaip P cebe girecek boyutlarda bir netbook ve Atom Z kullanıyor

Tayvan'da Intel'in Atom Z işlemcilerini üretmeyi durduracağı söylentileri hız kazandı. Netbook üreticilerinin kullandığı bu işlemciler, dedikodulara göre 2010'dan önce bitecek.

Endüstrinin içinden kaynaklara göre Intel, OEM müşterilerine yakında Atom Z serisi işlemciler için sipariş almayı durduracağını duyurdu. Ancak Intel, bugün yaptığı açıklama ile bu dedikoduları yalanladı. Ancak bu yalanlama bile, dedikodunun durması için yeterli olmadı. Kaynaklara göre, Intel bu açıklamayı sadece ortalığı sakinleştirmek için yaptı. Bilindiği gibi, 2008 Mart ayında ortaya çıkan Atom Z serisi işlemcilerin özelliği düşük güç tüketmeleri.

Pine Trail kod adlı, netbook'lara yönelik Atom işlemcinin yılın dördüncü çeyreğinde çıkması bekleniyor. Yılbaşında satışlar yükseleceği için zamanlama oldukça önemli.

Bu arada Atom Z işlemcisi kullanan Asus Eee T91 ve Sony Vaio P modellerine, eğer söylentiler gerçek olursa ne olacağı da merak ediliyor. Ancak Intel'in Acer, Asustek ve MSI gibi firmalara verdiği sözleri ve önceden verilen siparişleri yarı yolda bırakmayacağı söyleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Intel kimseyi yarı yolda bırakmaz. Herkes rahat olsun.

Yuh yani. Niye çıkardın niye kaldırıyorsun daha bir sene olmadan?! İstediğin gibi büyük kârlar elde edemedin tabi ki ondandır.

Bugün Atom işlemcili Netbook lar internete girmeye offisle ilgili işlerin halletmeye vs. gibi bsit işlemler için yeterli oluyor fakat yine de bugünkü teklojonin gerisinde kalmış işlemciler.Kullanıcıların istek ve ihtiyaçları sürekli arttığından dolayı yakında tüm Atom serisi işlemcilerin üretimi durup yeni nesil daha gelişmiş bir işlemcinin üretimine başlanabilir.
Gerçi Atom işlemcilerin üretmi dursa bile stokta kalanların hepsini Türkiye'dekilere yutturabilir.Ne de olsa bu konuda çok geri kalmış cahil bir kesim değilmiyiz.Diğerleri çağ atlarken biz hala onların geri bıraktığı eskilerle yeni tanışıyoruz.
Misal başkaları 4G ye geçmeye hazırlanırken biz fahiş fiyatlarla birlikte 3G ile daha yeni tanışıyoruz.
Öyle değil mi sizce de?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir