Intel ekran kartlarını işsiz bırakmaya hazır

Intel'in işlemcileri ekran kartlarını işsiz bırakmaya hazırlanıyor. CPU devinin yeni planı burada...

  • Ümit Öncel
İşlemci üreticisi Intel'den oyunlara destek
Intel şimdilik soruların cevaplarının Mart ayında yanıtlanacağını söylemekle yetiniyor.

Oyun dünyasına ilginç bir yenilik geliyor. Intel'in yeni geliştirdiği bir teknik, oyun grafikleri yükünü GPU üzerinden alarak, bir kısmını CPU'ya aktarmayı hedefliyor. Var olan oyunlarda CPU genellikle yapay zeka ve fizik kuralları gibi işlemleri gerçekleştirirken, daha hızlı olan GPU üst düzey grafik hesaplamaları görevini üstleniyor. Intel, yeni tekniği ile artık üç boyutlu grafiklerin çok çekirdekçi işlemciler tarafından rahatlıkla üretilebileceğini iddia ediyor.

Intel'in Mart ayına başlayacak olan Oyun Yapımcıları Konferansı'nda (GDC 2009) resmi olarak duyuracağı bu teknik, endüstrideki profesyoneller tarafından şimdilik şüphe ile karşılanıyor. GPU'nun bazı hesaplamalarda yetersiz kaldığı biliniyor ama yine de grafik konularında işlemcinin GPU'dan daha iyi performans göstereceğine Intel dışından henüz ikna olan çıkmadı. Intel, Smoke (duman) adını verdiği bir demo ile tüm bu sorulara yanıt vereceğini söylerken, uzmanlar bunun mümkün olması durumunda da bu kez işlemcinin kendi asıl görevi olan fizik hesaplamaları ve yapay zekanın eskisi gibi işlemeyeceğini iddia ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

uzun yıllar sürer

uzun yıllar sürsede ekran kartı üreticileri buna razı olur mu, burasını düşünmek lazım,

ya sanki işlemciler armut topluyor oyun sırasında.. eğer boştakalan işlemci gücü varsa o zaman neden kasılıyor. bunlar teori yazilim projeleri ::::::::::::

Madem öyle olacak, neden Intel ekran kart pazarına Larrabee ile girmeyi düşünüyor acaba?

intel çok doğru söylemiş.inanırım.çünkü daha önelerden de bahsedildiği gibi bir çeşit işlemci ekran kartı karışımı Larbee teknolojisi vardı..Onun gelmesi yakındır..Bu teknoloji geldiği zaman çok çekirdekli bir sistem gelecek..Öyle 10 20 tane değil 80 kadar çekirdek olacaktı galiba..Ayrıca işlemciler gelişiyor söyle ki çekirdek sayısıyla yetinmiyorlar 20nm pilanları var İntelin..ekrdan kartı üreticilerininde var ama intel onlar 20nm e geçince 10 nm e geçmiş olacak..Larbee ve çok çok küçük bir yere milyonlarca steam işlemci gelmesi demek hayal bile edemeyiz...:D ama tabiki şimdi NVİDİA'nın yeni süper bilgisayarları işi bozabilir.Sonuçta bu süper dediğim bilgisayarlar 250 tane bilgisayara bedel bfir bilgisayar olacak.Basit değil....yakında o bilgisayarda çıkar çok yakındır.Bu yıl içinde 10 bin ytl2nin altında görebileceğizzz.........

Yorum sizin ben bildiklerimi yazdım.!!

yalan olur bu iş...

Bilgisayarlarımızda iki işlemci var, bunlar CPU ve GPU(ekran kartının işlemcisi). CPU ve GPU gelişim hızı PC kullanıcıların işlemci ihtiyacının artış hızından daha yüksek. Yani İşlemci ihtiyacımız 5 artarken bize sunulan işlemci gücü 15 artıyor. Eskiden 32 bit renk desteğini bile tek başına sağlayamayan onboard ekran kartlarından orta seviye oyunları çalıştıran onboard ekran kartlarına geldik. Yakında CPU'lar tek başına işlemci ihtiyacımızı karşılayacak seviyeye gelecek. Zaten kendi bilgisayarımda çift monitör kullanmama rağmen ekran kartı ihtiyacım olmuyor. Sağlam oyun oynamaya niyetlediğimde notebook da oynuyorum.

Bence süper bir haber.

Intel adam gibi ekran çipi üretti sanki bu zamana kadar da işlemciyle mi yapacak o işleri zor gözüküyor

intel tüketiciyi soymak için yine elinden geleni yapıyor

4 çekirdekli işlemcilerin yanına çift çekirdek GPU gömsek, 6 çekirdekli (CPU+GPU) işlemci oluştursak imkansız mı bu? Bence çok makul bir fikir.

ISINMAYAN YONGALAR
*********************************** 1GB RAM

EKRANKATININ İŞLEMCİSİ VE YONGALARIN YERİ

*********************************** 1 GB RAM

ISINMAYAN YONGALAR

YUKARIDAKİ ÇİZİM VE YAZIYLA BELİRTİLEN EKRAN KARTININ ANAKARTIN ÜZERİNDEKİ YERİ ANLATILMAK İSTENİYOR.

BU DA SİZE
EKRAN KARTLARININ ANAKARTÇILARLA EVLİLİĞE GİDEKCEK Mİ? GİDERSE ANAKARTIN ÜZERİNDE BÜTÜNLEŞİK ANA KART VE EKRAN KARTININ ANAKARTTA KENDİNE YER AÇMIŞ HALİ. ANCAK ANAKART CPU GPU NIN 2 GB RAM ARTI 4 GB RAM STANDART YERLERİYLE BİRLİKTE ÇALIŞIRSA ANAKART BOYUTUNDA FAN SİZE NE ANLATIR.

2çekirdekli işlemci zaten var 300 w harcıyor 600 wlık psu şart

Amd firması da bu teknoloji üzerinde çalışıyordu zaten hatta işlemcisinin adı bile belli FUSION, gpu'lu işlemci yani.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play