Intel fiyatları düşürürken AMD zarar ediyor

Intel rekabeti kendi lehine çevirmek ve rakipleri ezmek için CPU fiyatlarında büyük indirime gidiyor

Intel kazanıyor, AMD kaybediyor

Intel, Core 2 Duo, Core 2 Quad ve Celeron işlemcilerin satışlarındaki başarılarının keyfini sürüyor bugünlerde. AMD ise bunun aksine karlılığı büyük bir sekteye uğramış durumda ve bu durumun önüne geçmek, kârı arttırmak için, AMD artık işgücünü kısmaya başladı.

Geçen hafta, AMD, 2008'in ilk çeyreğinde 385 milyon $'lık bir kaybı olduğunu duyurdu. Dün ise Intel quad-core işlemcilerinin fiyatlarını %50 oranında düşürdüğünü açıkladı. Intel'in bu yeni ücretlendirmesi elbette AMD'yi olumlu etkilemeyecek.

News.com'un raporuna göre, Intel, Core 2 Quad Q6700 2.66 GHz'nin fiyatını 530$'dan 266$'a indirdi ve bu fiyat indirimi quad-core Xeon için de aynen geçerli. Ayrıca Intel, Celeron 430'un fiyatını 44$'dan 34$'a indirirken, Celeron E1200'ün fiyatı ise 53$'dan 43$'a geriledi.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bize yansımadıktan sonra düşürse ne olur kim bilir bizde nezaman düşecek.

pazara daha fazla oyuncu şart.. ekran kartı ve işlemci alanında 2 firma arasında hep yarış. amd bu rekabetlerde çok zorlanıyor. amd olmazsa yolunacağız valla.

amd yan gelip yatarsa böyle olur... umarım yeni pazar politikaları vardır, tabi sadece fabrikaları ordan oraya taşımakla olmuyorbu iş yada işçi azaltmakla... zaten kilit bir-kaç kişi istifa etti... haydi hayırlısı...

dolar 20% artmış 18% de kdv bir milyarlık bir pc toplasan 400 milyon havaya gider üç ay sonra teknolojisi eskir hurdacıya hurda çıkar

amd kendını de ısten cıkarsın ben bır amd kullancı olarak utanıyorum artık hergun ayrı bı skandal yok tlb hatası yok ıscı cıkarma tam turk zıhnıyetı zamanında fırsatı varken 65 nm gecme sen 90 nm somur dıbıne kadar sonra ıntel yaksın ortalıgı core 2 duo larla sende kıvran dur yetıseyım dıye onlara.
Eee yazın ense yaparsan kısın aclıktan olursun doganın kanunu gecmıs olsun amd utanıyorum senden ve urununu kullanmaktan duy benı

en başta düşürseymişya düpe düz tekel bunlar kaça üretiyosan koy üstüne düzgün bi karı sat en azında şerefli olursun.

AMD nin biran önce yeni bir cpu ile inteli geçmesi lazım yoksa bu indirimler filan olmaz, tekel intele kalırsa 530$ lık CPU yine aynı fiyattan devam eder, rekabet herzaman tüketici için iyidir , AMD nin kendini biran önce düzeltmesini diliyorum ki bizde Core2Quad Q6700 leri böyle indirimli alabilelim satın batma AMD!!!

bu tip ayak oyunlarını intel 1971 den beri yapıyor. rakiplerini ekarte edip tekel olmak için. ama her defasında tükürdüğünü yalıyor. madem işlemciyi 250 dolara satabiliyordun ne diye şimdiye kadar müşterini yoldun? madem ilk mikro işlemciyi japonların siparişi için yaptın ne diye teslim etmekten vazgeçip kendin satmaya başladın? ne diye 16 bitlik işlemciye 8 bitlik memory busı geliştirip yavaşlattın. ne diye rambus diye piyasaya meydan okuyup sonra DDR sistemine razı oldun? ne diye x86 dan vazgeçip itanyuma geçtim dedin ama tekrar x64 lisansını AMD den almak zorunda kaldın. neden uyumsuz pentium pro diye bişey ürettin, ne diye AMD işlemci takamasınlar diye soketten özel slota geçip piyasayı elegeçirmeye kalktın, beceremeyince sonra tekrar sokete dönmek zorunda kaldın. ne diye matematik işlemcileri yıllarca ayrı satıp para kazandın, AMD CPUyle birleştirince hizaya geldin. ne diye çok sayıdaki fabrikanın avantajlarını kullanıp aceleyle çıkarılmış hypethreading gibi sorunlu ve gereksiz ara teknolojilerle müşterilerini kandırıyorsun. intel müşterilerinin intelin geçmişini ve bu tip ticari oyunlarını iyi bilmesi gerekir. geçmişte yaptı, şimdi yapıyor, gelecekte de yapacak.

Kimin umrunda işlemci fiyatları¿ Vista'ya herangi bir çift çekirdek işlemci yetiyor, orta seviye bir ekran kartınada herangi bir çift çekirdek işlemci yetiyor, üst sınıf ekran kartına param yetmedikten sonra bana ne işlemci fiyatlarından.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir