Intel'in akıllı cep işlemcisi planları!

Intel, cep işlemcilerinde ne durumda ve neler yapmayı düşünüyor? İşte işlemci devinin planı

  • Zeynel A. Öztürk
Intel'in akıllı cep işlemcisi planları!
XOLO X900, 1.6GHz Intel Atom Z2460 işlemciye sahip

Mobil Dünya Kongresi'nde yeni cepler tanıtıladursun, Facebook ve Intel gibi dev şirketler de mobil planlarını ortaya çıkardılar. MWC 2012'de mobil piyasaya daha çok odaklanacağını söyleyen Intel, CES 2012'de de bu konuya değinmişti.

Intel, 2.0GHz'ye kadar çıkabilen Atom Z2460 örneklerini, çift çekirdekli Atom Z22580 ve 1.0GHz'lik Atom Z2000'i bu senenin ilerleyen aylarında ortaya çıkaracağını söylemişti. Ancak 32nm'lik üç işlemcinin de 2013'den önce ürünlerde yer edinmesi beklenmiyor. Intel 2013'de 22nm teknolojisine 2013'de geçmesi bekleniyor ancak ilk ürünlerin ortaya çıkması 2014'ü bulabilir.

Bununla birlikte Intel'in bekleyişi uzadıkça, ARM'nin daha iyi mimariler ve kendi die-shrink'lerini meydana getirmesi mümkün hale geliyor.

Intel, Motorola ile olan ortaklığı ile Atom'lu Android ceplerde iddialı olmak amacında. Ancak Motorola'nın akıllı cep satışları bugünlerde rakiplerine göre sayıf. Ancak Intel'in Çin üretici ZTE ile duyurduğu ortaklığı, önemli bir adım olabilir.

Özetle Intel, bu sene çeşitli mobil çipsetlerinin örneklerini ortaya çıkaracak. Motorola, ZTE, Levono ve LAVA, Atom tabanlı Android ceplerini tanıtacaklar, ancak bu ceplerin sevkiyatının büyük bir sayıda olması beklenmiyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz