Intel'in cepleri ve gerçekler

Herkes Intel işlemcili cepler hakkında atıp tutuyor... Ama bakın, gerçekler ne diyor...

Intel Atom'un pil ömrü beklendiğinden iyi!

Intel, beklenenin tersine Atom'lu cep telefonlarını bu sene tüm gücüyle zorlamıyor ve 2013'ü bekliyor. Merak edilen konu ise Intel'in bunu bir takım pil sorunları yüzünden mi, yoksa sadece stratejik olarak mı yaptığı.

Intel Atom'lu ceplerle yapılan ilk testler, onun oldukça güçlü ancak pile aç bir işlemci olduğunu göstermişti. Intel'li ilk ceplerden biri olan LAVA Xolo X900 ile yapılan bir test ise, cebin pil ömrü bakımından ortalama bir seviyede olduğunu ortaya çıkardı. Yani bu teste göre cebin pil tüketimi, kabul edilebilir seviyede.

Xolo X900'deki Z2460 Medfield mimarisi, 1.6GHz saat hızında çallışıyor ancak testlerde genellikle Qualcomm'un 1.5GHz'lik MSM8260A Snapdragon 4'ünün (HTC One S'de bulunan çip) gerisinde kalıyor. CPU hız testlerinde Intel'in önde olduğu yer ise Sunspider Javascript hız testleri. Intel çipi, Imagination Technologies'e ait PowerVR SGX540 grafik çipini barındırıyor. Bu GPU, Samsung'un birçok akıllı cebinde de bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İntel adam akıllı mühendislik ve işgücün var fakat arm'den neden bu kadar çekiniyorsun anlamadım.Arm'yi uniz gibi düşün ve ezzzzzz.Saygılar.

yeni ürünlerin test aşamaları hep uzun sürer. yeniye alışmak tümüyle alışmak. ancak uzun testlerle oluyor. fiyasko olmaması için sıkı çalışmak testlere özen göstermek gerekiyor. mahallenin bakkalının bile bir itibarı vardır

intel metropol ortamından hiçde alışık olmadığı vahşi bir ormana daldı. Karşısında Amd gibi bir değil birden fazla rakip ile karşı karşıya. Bunalarında ötesinde intel kar marjı kısa vadede çok yüksek olmayacaksa sağlam bir partner arayacaktır. Umarım bu nokia olmaz. Saygılar.

Max_Real Qnx

Valla intel işte herşey ortada bide amd yapsın öyle görelim.

Daha çok yeni bir işlemci 2 sene sonra pazarda çok ciddi yer kaplar bence

İntelin mobil işlemcilerinin beğenilmemesini asıl sebebi bence verimlilik. yani haberde geçtiği gibi 1.6 ghz hızında fakat 1.5 ghz lik arm işlemciden az performans veriyor. Arm işlemcilerinin en avantajlı yönü, hızına göre daha fazla pil ömrü değil daha fazla işlem yapabilmesidir. bence.

şu pil devrimini kim yapacak merak ediyorum arkadaş. geleceğin enerji güçleri artık şekillensin sabırsızlıkla bekliyorum yani lityum iyon pillerin 3-4 katı kapasiteli bir enerji kaynağı geliştirilemiyormu şu teknolojiye sahip günümüz dünyasında?
şu devrimi yapan ilk mobil devi bence satış rekorları kıracak!

işlemcinin Babasıdır İntel...burda bakıyorum intele laf sokuşturmaya çalışanlar var akıllarınca!..

sadece mobil platfrorma adaptasyonda sıkıntılar çektiler...ama yakın gelecekte intel'de yerini alacaktır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir