Intel'in işlemci yol haritası sızdı!

Intel'in yeni nesil çok çekirdekli işlemci planları, bu yeni yol haritası ile aydınlandı...

  • Ali Güngör

Intel'in gelecek yıl için yaptığı planlar ortaya çıktı. Yayınlanan yol haritası Intel'in Core i3/i5 ve i7 serileri için düşündüğü geleceği gösteriyor.

Core i5-750 ve i7-860 işlemcilerin, S modeli düşük güç tüketen sürümleri çıkacak. 4 çekirdekli işlemcilerden yeni model Core i5 2.4GHz, Core i7 2.53GHz hızında çalışacak.

95W yerine 82W güç tüketecek olan işlemciler 8MB Level 2 önbelleğe sahip olacak. Core i7 işlemciler 3.46Ghz'ye çıkabilirken, Core i5'ler 3.2GHz'de kalacak.

İki çekirdek, dört çekirdek

Çift çekirdekli modellerin frekansı daha yüksek

Çift çekirdekli ve dört çekirdekli Core i5 modelleri arasında temel olarak hız farkı var. Çift çekirdekli Core i5 minimum 3.46GHz saat hızında ve 3.73'e kadar çıkabiliyor. Dört çekirdekli model ise Core i5-660 olacak ve 3.33GHz'de başlayıp en fazla 3.6GHz olacak. Bir diğer Core i5 modeli olan i5-650 ise 3.2GHz'de başlayacak ve 3.46GHz'ye çıkacak. Hepsinde 4MB L2 önbellek olacak ve güç tüketimi 73 W olacak.

Core i5 ve Core i7 modellerini overclock eden Turbo Boost özelliğine sahip olmayan Core i3 540, 2.93GHz'dan başlayacak ve 540 modeliyle 3.06GHz'ye kadar çıkacak. Sadece tek bir Pentium, 2.8GHz'lik G9650 yeni mimariye sahip olacak ve 3MB önbelleğe sahip olacak.

Intel'in üstün performans serisi Core i9 veya Gulftown mimarisi ise bu takvime göre bahara kadar beklenmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

AMD nerede acaba?

AMD nerede acaba?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

amd 4-5 yıl geriden takip ediyor 4 sene sonra i7 ye yetişir muhahhaa :)

Hala anlayamadınızmı ya AmD Tamamen Grafik Tabanlı Cpu Çıkarıyor.Hiç Bir İntel Cpu Amd Cpu'su Gibi Performans Veremez.(Oyuncular Ve Grafk işlemleri için söylüyorum)

biraz daha ilerleyince AMDyi göreceksiniz derdim ama, amd yerinde durmaz ki.
siz 8-12MB cache belleğin ve zorlama frekansın sağladığı iç döngü avantajlı sentetik test başarılarıyla ve alım gücünüzle övünürken, amd cpu cümlelerini 128 bite çıkarıyor. 64 biti bile 2-3 yıl direndikten sonra benimseyen intelle çok hızlı ve pahalı yaşamanıza kim karışabilir ki.
fpu entegrasyonunu,
hypertransport sistemini,
ram kontroller entegrasyonunu,
64 bit komut ve sanallaştırma mimarisini,
gerçek çok çekirde sistemini,
adam gibi GPU üretmeyi
AMDden öğrenmeseniz,
AMD nin emin adım gelişmesi inteli ürkütmese,
bugün slot1 le çalışan 2ghz 386sx kullanıyor olurdunuz.
matematik işlemler için ayrı işlemci alır,
pentium pro modellerinde neden mmx olmadığını açıklamakla uğraşırdınız.
işlemcileriniz anakarta lehimli olurdu.

uzaklarda aramayın AMD sizin içinizde! ;)

Fanatikçe işlemci markası savundukça AMD'nin nerede olduğunu görmeniz imkansız. Bir ara gözlerinizi açar ve etrafa bakarsanız AMD'nin nerelerde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Şu anlık Intel kullanıcısı olarak gelecekte AMD işlemci alacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun nedeni Intel'in icraatları ve fiyatlandırma politikası. Millet AM2+ sokette AM3 işlemci kullanırken ben LGA775 soket elimde kalakaldım. İşlemci almaya kalksam en dandiğine 300 lira sayacağım. Aynı fiyata AMD alsam hem anakart hem işlemci alabiliyorum. Neden ucuzu varken pahalısına servet ödeyeyim? Bu saatten sonra Intel almam Mac kullanmama benzer. Daha fazla ücret öderim ama daha fazla işlem yapamam.

AMD orada 370 liraya en hizli islemcisi ondan 4 kat daha pahali Intel islemcisinden performans olarak yalnizca 15% daha geride 15 fazla performans icin 3 tane AMD parasini Intele yumuluyorsunuz. Anakarttada ayni sekilde derme catma teknolojilerle L1 onbellegini yuksek tutarak AMD den onde oldugu icin saniyorsunuz ki hersey intel birakin bu isleri .

keşke AMD daha işyisini yapsa, iyiyiçok ucuza alırdık bu intelin yüksek fiyatla insanları sömürmesinden sıkıldık.

Sen de yorum yaz