Intel'in önümüzdeki aylar için planları sızdı

AMD yeni Istanbul CPU'ları duyurdu, hemen ardından Intel'in yeni işlemcileri internete sızdı...

AMD'nin yeni Istanbul modellerine bir karşılık mı?
Pahalı Core i7'a uygun fiyatlı alternatif yeni Core i5

Intel'in sızan yol haritasına göre Ağustos başlarında sunuculara yönelik Xeon W5590, W3580, W3550 ve L5530 işlemciler ortaya çıkacak. Bunları Xeon X3470, 3460, 3450, 3440 ve 3430 takip edecek.

Lynnfield masaüstü işlemcileri ve 3400 ile 3420 P55 çipsetleri Eylül ayının başlarında gelecek. En yavaş Lynnfield işlemcinin saat hızı 2.66 GHz olacak ancak Hyperthreading teknolojisi bulunmayacak. Fakat 2.8 ve 2.93 GHz saat hızına sahip modellerde Hyperthreading teknolojisi olacak. Bu işlemciler şimdiki Nehalem bazlı Core i7 işlemcilerden daha uygun fiyatlı olacak. 2.66 Ghz Lynnfield işlemci 196 dolarken, 2.8 Ghz olan 284 ve 2.93 Ghz olan işlemci ise 562 dolar olacak.

AMD'nin yeni Istanbul'ları açıklanmışken...

AMD'nin yeni Istanbul işlemcileri açıklandı, Intel'in yol haritası internete sızdı...

Bütün bu bilgiler elbette ki resmi açıklamalara değil, sızan bilgilere dayanıyor. Güvenliği ve ağzı sıkılığı meşhur Intel'den bu bilgiler acaba gerçekten sızdı mı? Tam da AMD beş yeni Istanbul sunucu işlemcisi duyurmuşken bu bilgilerin sızması çok ilginç doğrusu. Acaba kullanıcılara biraz daha bekleyin, Ağustos ve Eylül aylarında bu ürünleri deneyip öyle karar verin, Istanbul'a geçmeyin mesajı mı verilmek isteniyor?

Masaüstü işlemcilerde ise i7'nin gücü herkesçe biliniyor. Ancak fiyatı pek memnun edici değil, uygun fiyatlı AMD alternatiflere yönelenlere de, daha uygun fiyatları modellerin geldiği bu sızıntı ile duyuruluyor olabilir. Elbette sızıntının kasıtlı olabileceği ihtimali sadece bir spekülasyon, ancak Intel-AMD çekişmesinde oldukça mümkün. Sızan bilgilerin doğruluğunu göreceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

intel aç doymuyor hep bana hep bana

istanbul olunca gonyalılar kullanamıyormu???
:Df

100 dolara alacağım amd işlemci benm her ihtiyacımı karşılar. Milletin heps, sanki grafik tasarımcısı da hep en pajalı intellere saldırıyorlar.

Çift çekirdek 2.66 GHZ 1000 mhz FPS. Çoğu zaman yeterli olacak bir işlemcidir şuan için. Daha üst modeller ev kullanıcısı için parayı çöpe atmak demek.

Ben AMD ye GONYA modeli çıkana kadar küstüm:( istanbul istanbul istanbul bizde varız bu ülkede alooooooo... koy ANADOLU diye ismini herkesin gönlü olsun (marmara 8 çekirdekli olsun O_o )

yeni nesil elektrik sobalarına merhaba demeye hazırlanın şimdiden. web sitesindeki güç tüketimi ve termal ısı değerleri çok uçuk.

bunlar server işlemcisi pek ilgilendirmez ev kullanıcısını

istanbul da server işlemcisidir

sızdıran intel dir reklam yapıyor aklı sıra

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir