Intel: Tek bilgisayara yüzlerce işlemci

Intel yüzlerce işlemciyi tek bilgisayara sığdırıp süper bilgisayarları evimize getirmeyi amaçlıyor.

Yüzlerce küçük çekirdek bir ana işlemci üzerinde

Yüzlerce küçük çekirdek bir ana işlemci üzerinde
Polaris işlemcisinde 80 küçük Atom çekirdeği var.

Aslında Atom işlemcileri Intel için sadece bir alıştırma. Çünkü herkes gibi onlar da ileride çıkacak 3B ultra HD filmler ve ışın izleme kullanılan süper gerçekçi oyunlar gibi işler için yüksek işlem gücü gerektiğini biliyorlar.


Bunun çözümü ise Intel'in çoklu işlemci teknolojisinde yatıyor. Yüzlerce mikroişlemciden oluşan işlemciler, yani beraberce çalışan "Atom"lar 50MB'lık sıkıştırılmış dosyaları bir çırpıda açabiliyor.

Intel'in bu amaçla geliştirdiği ve gelecekte piyasaya süreceği yüzlerce çekirdekten oluşan işlemcilerin atası olan Polaris işlemcisi sadece bir tırnak ucu boyutunda ama üzerinde 80 tane Atom çekirdek taşıyor. 2007 yılında tanıtılan Polaris 3,1 GHz saat hızında sadece 46 Watt enerji kullanarak 1 Teraflop işlem gücü üretebiliyor. Bu değerin büyüklüğünü anlayabilmek için bugün bir Core 2 Quad işlemcinin ancak 40 Gigaflop işlem gücüne ulaşabildiğini hatırlatalım.

Belki Polaris doğrudan piyasaya sürülmeyecek, ama gelecekteki işlemcilerin atası olduğu bir gerçek. Bu Larrabee işlemci mimarisiyle üretilen ilk işlemci ise bir grafik işlemcisi olacak. 2010 yılında piyasaya sürülmesi beklenen bu grafik işlemcisi x86 yapısı sayesinde yeni grafik oluşturma yöntemi ışın izleme (ray tracing) için çok uygun. Bu grafik işlemcisi gerektiğinde standart merkezi işlemci görevlerini bile üzerine alabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

kullanmasakda her zaman performanslısını isteriz :)
sıkıstırmadan bahsetmisken c2duo vistax64 laptopumda winrar32 nin 45 sn de yaptıgı isi winrarx64 25 saniyede halletti denemeyen varsa bi goz atın derim

Gelecek belirlenmiş amcaların kafasında.Bilm kurgu filmlerindeki hayata doğru yavaş yavaş gidiyoruz gibi:)

Intel'i kjizdirirsan olacagi bu :D
nVidia'yi cok zor gunler bekliyor
ehuehehe

intel tekelcilikten çıksın. yaşasın amd :D

intel sağlam geliyor. birde fiyatları güzel olsa keşke...

arkadaşın dediği gibi tekel değil de nedir bu. yapıyor işlemciyi bizi de yıllarca şu kod bu kod diye oyalıyor. elinizde var işte sürün piyasaya.

kac kisi islemcisini zaten tam performansta kullaniyorki. zaten gunumuzde islemciyi %100 kullandiran kac yazilim varki. Okadar yuksek mebla veripte kesemizi sarsmaya gerek yok. orta duzel her zaman iyisir.

afferın ulan sızee:D:D:D:D:):):):):):):):):):):):)hep bole akıllı seyler yapın adamın cacnını sıkmayın cenqo

Aslında kanun çıkarıp anakartlara en az 3 seri önceki işlemciler içinde soket bulundurulsa. Yani yeni aldığımız anakarta daha önceki 3 işlemcimizide takıp hepsini kullanabilsek ne güzel olurdu. Böylece tüm parçalar devamlı kullanımda kalırdı. Hemde alacağı işlemciyi ilerdeki bilgisayarında da kullanacağını bilen kişiler daha çok işlemci alırdı.

Bir core 2 duo işlemcisi ile intel çığır açtı zaten AMD nin en üstün modellerini bile geçti, ama vista kullanırken bu yavaşlık insanları daha yüksek işlemciler almaya zorladı aslında işlemciler yeterince hızlı. Donanım nedense çok hızlı ilerlerken yazılım arkadan yavaş yavaş geliyor.

22:53:35 bu işlemciler yüksel kaliteli oyunlar ve görsel programlar için
örneğin sen core 2 ile %100 çalışarak 10 saatte attığın renderi
quad 2 core işlemci ile %100 çalışarak 5-6 saatte atarsın.
i7 3ds Max gibi programları kullanmak için bire bir mesela

makinelerin yükselişi başlıyor ufaktan haa : )

teknoloji bu ayak uydurmak kolaymı.. adamların elinde var neden sürmüyor dior bir arkadaş.. örneğin senin elinde 1 haftalık 8-10 kilo domates kaldı. tazeleride yolda kamyonla geliyor.. düşün şimdi bayatları elinden çıkarmadan tazeleri koyarmısın tezgaha??

Bu teknoloji sayesinde evrensel teknoloji büyük bir aşama kaydedecektir zannımca. Özellikle akıllı robot sektörü.

windows 7 ile daha güzel işlemcilerinde piyasaya çıkacağını umut ediyorum.İnşallah fiyatlarıda cazip olur...

acaba 3 boyutlu işlemciler olamazmı? küp şekinde yada daire..
o zaman düşünen bilgisayarlar geliştirilebilir mi?

ne varsa elde var, (yabancılarda) birgün AMD ve İNTEL gibi bir markamız olmurmu, benim gibi hep umut edip hayal edersek olmaz herhalde, devlet katında bişiler değişmesi lazım kendi teklonojimiz olmalı

hem renden süreleri kısalıo hemde çökme gibi sorunlar ortadan kaldırıo

Vestel bir işlemci yapmıştı ama sonradan ses seda çıkmadı bence hala küçük düşünüyoruz. Destek paketleri açıklandı en teknolojik üretimimiz LCD oldu. İşlemciler ve nanoteknoloji adına yatırımımız yok malesef...

intel AMD yi 100 le çarpıp kare kökünü almadan bırakır :)

yapmayın yahu. insan kalsın dünyada. terminatöre döndü yaşam. biraz doğal yaşam ya. anladık süper de yuh yani..

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir