Intel'in yeni 6 çekirdeklisi de basına sızdı

Intel'in 6 çekirdekli yeni işlemcisi hakkında detaylar basına sızdı: Merak ettiğiniz her şey burada.

Intel'in yeni 6 çekirdeklisi de basına sızdı
Intel bu işlemcilerin çok güçlü olacağını söylüyor

Intel'in yeni 6 çekirdekli Xeon işlemcisinin bir mühendislik örneği ve detaylar basına sızdı. Westmere olarak da bilinen işlemci yazılımsal olarak Core i7 olarak gözüküyor. Xeon W5590 2.4GHz saat hızında çalışıyor. 12MB Level 3 cache belleği bütün çekirdekler arasında paylaşılıyor. Her çekirdek için 256Kb Level 2 cache belleği var. Hyperthreading teknolojisi sayesinde her çekirdekte iki işlem çalıştırabiliyor. Bu sayede 12 çekirdekli gibi çalışıyor.

Detayları ortaya çıkan ikinci Xeon işlemci ise Bloomfield ailesinden 4 çekirdekli W3580 oldu. Daha az çekirdek sayısı ve 8Mb cache belleği olan işlemcinin saat hızıysa çok daha yüksek. Resmi açıklanan hızı 3.33GHz olmasına karşın mühendislik testlerinde standart soğutma ile 4.2GHz saat hızına rahatlıkla çıkabildiği görüldü.

Westmere bazlı Xeon işlemciler resmen 2010 başlarında piyasada olacak. En güçlü sunucular ve iş istasyonlarında kullanılacak olan işlemciler HP'nin Z serisinde ve Apple'ın Mac Pro'sunda da yer alacak.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bunun tüm işlemçilerini tam fonkiyonlu kullanacak yazılımlardan haber varmı?
birde 64bit teknolojisi destekleiyormu merak ettim

Intel bu işlemcilerin çok güçlü olacağını söylüyor
------------------------------------------------------------------------
bunu hangi işlemcisi için söylemediki? :)

intel uçuyor durdurabilene aşk olsun

AMD geçemez :P hıhıh

Amd'nin istanbul çekirdekli opteron işlemci zaten 6 çekirdek ve piyasaya sürüleli 2 aydan fazla oldu.Ayrıca hyperthreadinginde getirisi de fazla yok !!!

4 çekirdekli işlemcilerden tam kapasiteyle yararlandık da 6 çekirdeklisini çıkaracaklar. Göz boyamaktan başka bir şey değil de nedir bu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir