Intel'in yeni grafik işlemcisi: Larrabee

Intel ilk harici ekran kartı Larrabee'yi tanıttı. İşte yeni nesil grafik sihirbazının detayları...

Intel'in yeni grafik işlemcisi: Larrabee
Intel, Larrabee'ye çok güveniyor...

Intel şu sıralarda önümüzdeki hafta yapacağı çok özel bir sunuma hazırlanıyor. İşlemci devi Siggraph 2009 konferansına katılan yazılımcı ve oyun geliştiricilerine yeni grafik işlemcisi Larrabee'yi resmen tanıtacak. Fakat bu konferansa katılamayacaklar için Larrabee ile ilgili bazı önemli detayları şimdiden paylaştı.

Larrabee'nin ilk dikkat çeken detayı, Intel'in rakibi Nvidia ve AMD'nin yaptığı gibi uygulama çekirdeğinde uzmanlaşmış değil, mantık bileşenlerini ön plana alan bir grafik işlemcisi olması. Bu sayede özellikle çoklu işlem gerçekleştirme alanında performans artışı hedefleniyor.

Intel'in Larrabee'ye olan güveni sonsuz. Bu yeni grafik işlemcisi sayesinde işlemci pazarındaki liderliğinin yanı sıra ekran kartı pazarındaki payını da yükselterek AMD ve Nvidia ile rekabet edebilmeyi hedefliyor. Larrabee'nin 2009 sonu veya 2010 başında piyasaya çıkması hedefleniyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Intel gibi dev bir firmanın, ekran kartı pazarına 3. şirket olarak girmesi son kullanıcılar için sevindirici bir haber, rekabet kızışacak, ilerleyen zamanlarda fiyatlar daha esnek olabilir.

intel fanatiklerine savuncak yeni birşey daha çıktı!

Larrabee çıkacak ama netbooklar için de çıkacak mı? Demek istediğim atom işlemcilere entegre bir grafik yongası görebilecek miyiz? Umarım İntel'in böyle bir planı vardır, işlemci ve grafik yongasının entegre olması daha az güç tüketimi ve daha fazla pil ömrü demek.

gt300
58xx
Larrabee
piysa kızışıyor fiyatlarada yansır umarım kapışma başlıyor bakalım nvidia koltunu koruya bilecekmi.

amd kullaniyorum, ucuza ucuyorum

ortada Nvidia ve Amd-Ati tarafından patenti alınmış bir çok grafik işleme tekniği varken yeni bir çıkış yapıp ortalığı duman edeceğini beklemeyelim Intelin bence..çok farklı bir sistem yaratırsa da onun programcılar tarafından benimsenmesi vs durumu var..

ortada Nvidia ve Amd-Ati tarafından patenti alınmış bir çok grafik işleme tekniği varken yeni bir çıkış yapıp ortalığı duman edeceğini beklemeyelim Intelin bence..çok farklı bir sistem yaratırsa da onun programcılar tarafından benimsenmesi vs durumu var..

nvidia da işlemci pazarına girecek bu gidişle zaten...son kullanıcı için işler kebap :)))

intel ve gpu piyasası burda bence degişmesi gereken gpu ile cpu nun atıl olarak duracagına hangisi sıkıştıysa öbür işlemçi ona yardım etsin
yazılımcılar ve donanımcılar bu konuda bi yeni işlem ve arabirim yapmaları gerekecek

eğer işlemci olayındaki gibi dik kafalılık yapmassa istediği başarıyı çok rahat elde edebilir diğerlerine karşı.

intelin ilk harici grafik kartı diye altbaşlık atan arkadaş Intel 740 ekran kartlarından hiç görmedi herhalde. Zamanında S3 Trio 64 ler ve 3DFx Voodoo kartlar varken Direct 3D performansı ile Intel 740 ortalığı dağıtmıştı.

intel ne yaparsa seviyorum:)

benim tercihim nvidia'dır her zaman... beni hiç üzmedi...

işlemci olarak en iyi amd ekran kartı için nvidia

Her zaman her yerde Nvidia.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir