Intel'in yeni işlemciri Core i7 930 çok güçlü

Intel, Core i7 920 serisinin veliahtını açıkladı. İşte yeni Core i7 930'un etkileyici özellikleri...

  • Ali Güngör
Intel'in 2.88GHz'lik yeni yıldızı Core i7 930
Intel Core i7

Intel, yaptığı resmi açıklamayla Core i7 920'nin yerini alacak olan yeni işlemcisini duyurdu. Artık üretilmeyen Core i7 920 işlemcinin yerine 2.88 GHz saat hızına sahip olan Core i7 930 üretilecek.

Bu en son gelişme, yenilenen diğer işlemci modelleri arasında oldukça önemli bir yer tutuyor. Core i7 930'un 2.66 GHz saat hızından, Core i7 930 ile 2.88 seviyesine çıkış, işlemcinin 4 çekirdekli olduğu düşünülürse hiç de küçümsenecek bir artış değil.

LGA 1366 soket için tasarlanmış 4 çekirdekli bir işlemci olan beklenen Core i7 930, hyper-threading teknolojisine sahip. Bu sayede etkin çekirdek sayısı 8 oluyor. Ayrıca bu işlemci 8 MB L3 önbelleğe sahip.

2010'un ilk çeyreğinde gelmesi beklenen işlemcinin, LGA 1366 soket anakartları da cazip hale getirebileceği konuşuluyor. Bu işlemcilerin 32nm üretim sürecinin ürünü olabileceği de konuşulanlar arasında.

CHIP Online Süper ya da ekonomik: Upgrade rehberi için tıklayın
Intel Core i7 serisinin yeni dizüstü modelleri için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

evet olay budur yine intel hayvani ama kokuşmuş mimari fırınlaması yaparak geliyor saat hızı ve cache bellek dışında önemli bir geliştirme yok ve ayrıca eskidende intel saat hızı ve cache bellek yükselttimi tüm herkes firmalar dergile oo intel coşmuş uçuyor yorumlarını yapıştırıyor nereye uçmuş hani nerde yenilik yokki.
yeni komut setimi var veri yolu değişimimi sözkonusu yoo e ne var yani bildim bileli hypertreading var intelde bildim bileli saat hız hep en düşük 2.8 en yüksekte 3.6 ghzdir. 2.8 ghz ve 3.6 ghz dışındaki saat hızları kurtarmıyor inteli. cache bellek derseniz oda hep büyük ama bir haltada yaradığı yok tam anlamı ile. entegre bellek kontrolcüsü sayesinde ayakta duruyor sistem eğer olmasın o işlemci hantal çöpten başka bişey değil.

adamlar en performanslı masaüstü işlemcileri çıkarıyor yoruma bak(14:38)
Daha iyisini yapdıysanız lütfen bizden saklamayın.i7 serisiyle rekabet edebilen henüz işlemci yok bunu bilerek yazın lütfen.Sanki intel'de çalışan babanızı kovmuşlar gibi yorumlar yazmışsınız.Bu işlemci size göre hantal çöpse hangi işlemciyi kullandığınızı da belirtin lütfen.

800 mhz artış var good:d

32nm çok iyi. gerçekten iyi bir i7 geliyor. bu işlemci hem lga1366 formatında. tam performans işlemcisi. i7 lerden ençok bunu tuttum.

laptoplara i7 işlemciler nezaman geliyor bilen varmı?

Olay molay yok arkadaşım. İntelin pazarlama taktikleri var. İşlemcide devrim mi yapmış İntel onu söyleyin bana. Ne değişti dünden bugüne...

laptoplara i7 işlemciler nezaman geliyor bilen varmı?
---------------------------
çıktıda tr ye nezaman gelir orası bellideyil.

Nanometrik olarak küçülmüş, 2,66 dan 2,88 e çıkarılmış bir işlemciyi çok güçlü diye lanse etmek abartıdan başka birşey değil.

bu işlemcinin overclock performansıda daha iyiymiş. 5ghz civarı bi performans elde edilebilir. iyi bi soğutucyla.

Nanometrik olarak küçülmüş, 2,66 dan 2,88 e çıkarılmış bir işlemciyi çok güçlü diye lanse etmek abartıdan başka birşey değil.

----------------------------------------------------------------------------

İşlemci 4 çekirdekli olunca fark ediyor arkadaşım.
Ne bekliyordun ki 5 Ghz filan mı?
Bundan sonra sadece çekirdek sayısı artacaktır. Ghz değeri değil

arkadaşlar sallayın ya parası olan intel alır parası olmayan amd ye devam kısa bişi ekliyeyim

Oyun oynayacaksanız amd

tasarım yapacaksanız 3d calışacaksanız falan intel bu kadar basit

bi kasan bi program alın kaspersky mesela amd de taratın bide intelde taratın ve bakın hangisinde cok cpu yiyor ozaman anlarsınız tabi program 3d tasarım falanda filanda intel

oyunlar icin amd

ben yine bekleyip, i9 lara, yada buldozer e takla atarım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play