Intel'in yeni tablet işlemcisi: Atom!

Intel, Atom işlemci serisini farklı cihazlara taşıyor: İşte türünün ilk örneği olan yeni Atom!

  • Gökay Özbudak
Intel'den tabletlere özel işlemci!
Tabletlerde kullanılacak...

Intel daha önceleri Oak Trail kod adıyla gösterilen yeni Atom işlemci teknolojisini tanıttı. Yeni işlemci teknolojisi netbook'lardan çok tabletleri hedef alıyor. Yeni 45nm Intel Atom işlemcisi Z670, platformun kalbinde yer alıyor ve Intel SM35 Express Çipseti de içinde barındırıyor. Yeni Atom işlemcisinin en önemli özelliklerinden biri Windows 7, Android, MeeGo gibi geniş bir işletim sistemi ağına destek vermesi.

Intel yeni işlemcileriyle de ARM'ın akıllı telefon ve tablet piyasasındaki egemenliğini biraz da olsa kırmak istiyor. Geleceğin işletim sistemlerinin Apple, Google, Microsoft ve MeeGo çevresinde gelişeceğini belirten Intel'den Kevin O'Donovan, Intel'in gelecek planları hakkında da ipuçları veriyor; "Bu yıl çıkmak üzere olan 35 tasarımımız var. 2013'e ilerlemeye başladıkça da 45nm'den önce 32nm'ye ve son olarak 2013'de 22nm'ye düşeceğiz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

intel iyi geliyor

Ziyaretçi yazmış:
intel iyi geliyor
Bugün 00:09

--------------------------

bütçeye pek de iyi geldiği söylenemez.

Garibanlar amd kullanır.

arm cok iyi ilerliyor win8 desteginide aldı arkasına bu gazla masaüstü sistemlere yada 64bit teknolojisinede atlarsa intel eski x86dan yazdıgı karları unutsun

Adamlar biliyo isi ... Tablet bilgisayarlari kimseye kaptirma gibi niyetleri yok ...

Sen de yorum yaz