Intel işlemciler hakkında bilmeniz gerekenler

Intel'in Core i3, i5 ve i7 işlemcilerinden hangisini seçelim; bu isimler aslında ne anlama geliyor?

  • Kürşat Zaman
Intel işlemciler hakkında bilmeniz gerekenler
Intel CPU'lar hakkında herşey.

Şöyle bir düşünelim. İşlemcilerin performanslarını belirleyen şeyin bir saniyede ne kadar fazla aritmetik işlem yapabilecekleri, bir diğer deyişle saat hızları olduğu zamanların üzerinden pek de fazla vakit geçmedi, değil mi?

Belki hız tespiti için kullandığımız Megahertz'leri günümüzde Gigahertz'ler ile değiştirdik, ancak işlemciler aşırı hız yaparken aynı anda problem çözebilen bir silikon levha'dan ibaret değiller artık. En azından ne kadar hızlı olduklarını söylerken artık başka detayları da göz önüne almak zorundayız. Bu günlerde her şey Intel gibi yonga üreticilerinin görevleri birden fazla işlemciye pay ettikleri çekirdeklere bağlı. Bu çoklu çekirdeklerin avantajlarını maksimize etmek üzere geliştirilen yazılımlar (oyunlar, çizim programları ve hatta işletim sistemleri) ile birlikte bu çekirdekler hiç bir zaman karşılaşmadıkları kadar ağır yüklerin, her zamankinden daha hızlı biçimde üstesinden gelebiliyorlar.

PC'nizi etrafına kuracağınız işlemciyi seçmek sadece en yüksek çalışma hızına sahip en fazla çekirdekli işlemciyi seçmekten biraz daha karışık bir işlem. Biraz da, fiyat/performans denkleminin üzerinde durmamız gerekiyor.

Intel Inside

Intel Inside

Bu yazımızda, hem PC hem de Mac OS X tabanlı sistemlerde pazar lideri konumunda bulunan Intel'in ürettiği işlemcileri inceleyeceğiz. Sevin ya da sevmeyin; bugün bilgisayar işlemcisi dendiğinde, piyasaya yön veren isim Intel.

En büyük rakibi AMD'yi de tabii ki küçümsemek olmaz. Ama AMD'nin çok iyi zamanlar geçirmediği bilinen bir gerçek. Bir diğer gerçek ise, AMD işlemcilerin, kağıt üzerinde dengi Intel modellerine göre çok daha ucuz oldukları. Ucuz bir PC toplamak isteyenlerin Intel yerine AMD modellerine yoğunlaşmalarına, işte bu yüzden şaşırmamak gerekiyor. Ama dediğimiz gibi, bugün piyasanın hakimi Intel ve AMD, onu geriden takip etmekle yetiniyor...

Intel, sunucular, özel amaçlı sistemler ve taşınabilir cihazlar için işlemciler üretiyor olsa da (Xeon, Atom) biz Intel'in en iyi bilindiği pazarda, yani masaüstü PC'ler ve notebook'lar için ürettiği işlemcilerin (Core i3, i5 ve i7) üzerinde ağırlıklı olarak duracağız. Tabi diğer modellerden de kısaca bahsetmeyi de ihmal etmeyeceğiz.

Core i3, i5, i7

Core i3, i5, i7

Pentium işlemciler bir neslin çocukluğuna damga vurmuş olsalar da Intel'in muhtemelen gelmiş geçmiş en popüler işlemcileri şu an Broadwell mimarisi ile beşinci nesile ulaşan "i" serisi. 2006 yılında piyasaya çıkan ve kendileri gibi çok başarılı olan selefleri Core2Duo'nun yerini alan "i" serisi işlemciler de kendi içlerinde üçe ayrılıyorlar.

i3, i5 ve i7 serisi işlemciler bilindiği gibi çekirdek sayısı ile alakalı bir isimlendirmeye sahip değiller. Intel'in daha önce kullandığı yıldız sisteminin yerini alan bu rakamsal biçimlendirmeyi örneklemek gerekirse i7 tipi işlemciler yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyan hardcore oyuncular ve grafik tasarımcılara hitap ediyorken, benzer işleri layıkıyla yapabilecek güce sahip i5 işlemciler bu işlemcilerin daha ekonomik türevleri. i3 işlemciler ise giriş seviyesi sistem toplamak isteyenlerin tercihi durumunda.

Örneğin masaüstü ve notebook modellerinde i5 ve i7 işlemcilerini kullanan Apple, i3 işlemcisi kullanan herhangi bir modele sahip değil, ancak pek çok OEM masaüstü ve notebook üreticisinin ürün gamı i3 işlemcili modeller ile başlamakta. Bir şekilde, eğer gerçekten fiyatı sudan ucuz bir modeli gözünüze kestirdiyseniz i3 işlemciye sahip olması çok büyük ihtimal.

Nedir bu "i"lerin farkı?

Çekirdeğin içinde ne var?

Intel'in "i" serisi en üst seviye işlemci ailesi olan i7, 2008 yılında minimum 1.6Ghz hızında piyasaya sürülmüştü ve günümüzde 4.4Ghz düzeyini aşmış durumda, kendi içinde de amaca uygun olarak iki ayrı aileye ayrıldığını söylemek mümkün. Düşük güç tüketimine sahip (45-130W) dört çekirdekli modeller ve (130-150W) güç tüketimine sahip, ağırlıklı olarak masaüstü sistemleri hedefleyen altı ve sekiz çekirdekli modeller.

i7'den bir sene sonra piyasaya sürülen orta sınıf işlemci ailesi i5 ise iki ve dört çekirdekli, 1.06Ghz'den 3.6 Ghz'e kadar uzanan modellere sahip ve (17-95W) güç tüketimiyle oldukça verimli ve tutumlu olduğunu söylemek mümkün.

Ele avuca sığmaz i3 modeli ise i5'ten bir sene sonra, 2010'da raflarda yerini aldı ve 2.4Ghz ile 3.7Ghz arasında değişen çift çekirdekli işlemcilerden oluşan bir işlemci ailesi. Düşük güç tüketimiyle (35-73W) notebook'lar için olduğu kadar giriş seviyesi masaüstü sistemlerin de gözdesi durumunda.

Pentium: Yakın geçmişin efsanesi

Pentium: Yakın geçmişin efsanesi

Elbette "i" serisi Intel'in ilk göz ağrısı değildi. 1993 yılında 60Mhz'lik hızıyla piyasaya çıkan ve o sıralarda babalarına yalvar yakar güçlükle birer 486DX aldırabilmiş olan bizlerin rüyalarını süsleyen Pentium işlemcisi yıllar içinde defalarca yenilenmesine rağmen, 2005 yılında multi-threading destekleyen çift çekirdekli işlemci ailesi Pentium D / Extreme Edition satışa sunulana dek, Intel'in geniş kullanım tabanlı işlemci ailesi olarak hayatını sürdürdü.

2006 yılında piyasaya sürülen Core (Core2Duo/Core2Quad) serisi işlemciler Pentium'un tabutuna bir çivi çakarken, 2009 yılında yerini "i" serisi işlemcilere bırakana kadar üretilmeye devam etti ve i3/i5/i7 öncesi çok büyük bir ileri adım oldular Intel için.

Daha önce bahsettiğimiz gibi Pentium serisi işlemciler zaman içinde pek çok kez hem mimari hem de yapısal olarak yeniliklere uğradı. Bunları sırasıyla Pentium Pro (1995-1998), Pentium MMX (1996-1999), Pentium II (1997-1999), Pentium III (1999-2003), Pentium 4 (2000-2008) ve notebook'lar için geliştirilen Pentium M (2005-2008) olarak sayabiliriz.

..ve diğerleri: Celeron, Atom ve Xeon

..ve diğerleri: Celeron, Atom ve Xeon

Tüm bu karmaşa arasında diğerlerini de unutacak değildik elbette. Bunlardan Celeron ve Atom daha ucuz sistemleri hedeflerken, Xeon daha çok sunucular ve iş istasyonlarına hitap etmekte.

Milenyum'dan hemen önceyi hatırlarsanız, bu çağdan en fazla zarar gören, adı internette gezmek dışında pek bir şey yapamayan Celeron'u da hatırlayacaksınız demektir. 1998 yılında satışa sunulan ve haksız ünü üzerine yapışıp kalan bu ekonomik model, 266Mhz ile başladığı yolculuğunu halen sürdürüyor, evet yanlış duymadınız, 3.6Ghz'lik tek çekirdekli Celeron halen Intel ürün gamının bir üyesi konumunda, yine de i3 ailesinin en ekonomik modelleri tarafından dahi gölgelenmeye devam ettiğini söylememiz gerek.

"Akıllı kaplumbağa" rolüne savunan Atom işlemcileri ise çok düşük güç tüketimi ve bir o kadar düşük performansları ile kendisine netbook'lar, network depolama üniteleri, deneysel robotlar ve medikal cihazlarda yer buldu. 2008 yılında piyasaya çıkan Atom ailesi 800Mhz'den 2.13Ghz'ye kadar uzanan seçeneklere sahip.

Ve tabii ki Xeon... Intel'in sunucular ve iş istasyonları kadar, Apple Mac Pro gibi en üst seviye bilgisayarları da hedefleyen bu çözümü 1998'den beri piyasada ve 400Mhz ile başladığı yolculuğunda bu gün ulaştığı üst nokta 4.4Ghz.

Çekirdek sayısı konusunda da Xeon'da seçenekler sınırsız; tek, çift, dört, altı veya sekiz çekirdekli Xeon'lar tüm dünyada kullanılmaya devam ediyor.

Çekirdek savaşları

Çekirdek savaşları

En temel özellikten başlayarak kafa karıştırmadan devam edelim isterseniz. DualCore bilindiği gibi 2, QuadCore 4, HexaCore 6 ve OctaCore işlemciler ise 8 çekirdeğe sahipler, ki bunlar dünya üzerinde şu an ulaşılabilecek maksimum işlemci gücünü sağlamakta.

QuadCore işlemciler artık dünya genelinde bir standart halini aldı ve eğer cüzdanınız biraz daha kalın veya işlemci gücüne olan ihtiyacınız daha yüksekse bakmanız gerekenler HexaCore veya OctaCore işlemciler. Elbette performans konusunda sisteminizde fark yaratabilecek tek şey işlemciler değil (SSD sürücülerin klasik hard diskler ile aralarındaki farkı da düşünecek olursak), ancak hala çok kuvvetli bir performans çarpanı durumunda ve en basit haliyle işlemcinizin çekirdek sayısı ne kadar çoksa potansiyel performans çarpanı da o kadar büyümekte.

Elbette ihtiyaçlar önemli, örneğin konu üzerinde çalıştığınız basit Office dokümanları veya web'de sörf yapmak olduğunda i3, hatta daha önceki Core2Duo serisi işlemciler bile işinizi fazlasıyla görecektir. Eğer oyun oynamak veya Photoshop, 3D Max gibi programlar kullanıyorsanız size hitap edebilecek minimum işlemci ailesi i5 demektir.

Müzik çalışmaları yapıyor, video encode ediyor veya hardcore seviyesinde oyuncuyum diyorsanız size uygun modelin i7 ailesi olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer önemli değişkenler...

Diğer önemli değişkenler de var elbette.

Elbette işlemcileri birbiriyle karşılaştırırken başvurabileceğimiz başka değişkenler de var, Intel'in kullandığı ve aynı anda iki ayrı direktifi (threading) işleyebilen HT (Hyper-Threading) teknolojisi gibi... Böylece birbirine senkron çalışan iki ayrı işlemci varmış gibi bir performans alınabiliyor.

Core i7 işlemcileri en az dört çekirdekli işlemcilerde HT özelliğini destekliyor ve bu şekilde, örneğin aynı anda 8 ayrı direktifi işlemek mümkün oluyor. Buna daha geniş sistem cache'i avantajını ve muhtemelen tercih edilecek RAM miktarının daha yüksek olacağı gerçeğini de eklerseniz Core i7'nin neden üst sınıf performansa ihtiyacı olan kullanıcıların tercihi olduğunu daha iyi anlayabilmek mümkün.

Bir diğer teknoloji ise, ihtiyaç duyduğunda işlemcinin saat frekansını arttırabilmesini sağlayan ve bir nevi yazılım-kontrollü overclock gibi çalışan TurboBoost teknolojisi. Bu teknoloji Core i5 ve i7 işlemcilerinde sunulmakta.

Model numaraları ne anlama geliyor ?

Model numaraları ne anlama geliyor ?

i3, i5 ve i7 kodlarını kullanan tüm işlemciler elbette birbirinin aynısı değil, bunun yanında bir de işlemci modelini belirleyen bir uzantı taşıyorlar ve bu numaralar satın aldığınız işlemciden bekleyebileceğiniz performans konusunda da bir referans görevi görmekte.

Core i7-4770K'yı ele alalaım... Baştaki 4 rakamı bu işlemcinin Haswell mimarisine sahip dördüncü jenerasyon bir i7 işlemcisi olduğuna işaret etmekte. Peşinden gelen üç rakam ise (bu örnekte 770) bizlerin ve satıcıların modelleri birbirinden ayırabilmeleri için verilmiş bir üretici kodu.

Numaranın sonundaki K kodu dikkatinizi çekmiştir. Intel işlemcilerinde K kodunu, çarpan kilidi olmayan, overclock potansiyeli yüksek işlemcileri için kullanmayı uygun görüyor; tıpkı standart günlük kullanıma uygun modellerde kullandığı S ve T gibi...

Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi, Intel'in her bir işlemci modeli için mimariye göre ayrıştırılmasını sağlayan bir de ürün kodu var. Tıpkı dördüncü nesil işlemcilerin kullandığı Haswell ve beşinci nesil Broadwell gibi. Yaşı biraz daha büyük kullanıcılar Pentium 4'ün efsanevi Northwood mimarisine sahip 3.06 HT modelini hatırlayacaktır aynı şekilde.

Bu ürün kodu (Haswell, Broadwell) yeni bir işlemci ailesini değil, aynı işlemci ailesinin daha yeni, daha modern seleflerini işaret etmekte.

Hangi işlemciyi tercih edelim?

Intel Core i7-5960X

Tıpkı hayat verdiği masaüstü bilgisayarlar, notebook'lar ve mobil aygıtlar gibi, Intel de her yıl işlemcilerini yenilemekte ve daha hızlı, daha az ısınan, daha az güç harcayan (ama her zaman daha ucuz olmayan) işlemcileri piyasaya sürmekte.

Eğer yeterince kaynak ayıra biliyorsanız ve bir kaç yıl güncelliğini çok fazla yitirmeden kullanabileceğiniz bir sistem arayışındaysanız, i5 ve i7 işlemciler bizim önerimiz olacaktır. Elbette bilgisayar bileşenleri söz konusu olduğunda harcanabilecek paranın bir üst limiti yok ve Xeon işlemciler hala orada bir yerde müşterilerini bekliyor olacaklar.

Intel'in, i9 serisini piyasaya çıkarmaya hazırlandığına dair pek çok söylenti olsa da, yakın gelecekte bir işlemciden beklediğimiz her şeyi sunmaya hazır olan i7 ailesinin limitlerini tam anlamıyla zorlamadan önce bu adımın atılacağını düşünmüyoruz.

Son bir öneri... Nasıl bir sistem toplayacağınız tamamen sizin ihtiyacınız ile alakalı. Ama neye karar verirseniz verin daima alabileceğiniz, imkanlarınızı zorlamayacak en hızlı modelde karar kılın. Günün birinde daha büyük, daha hızlı bir SSD almak veya sisteme biraz daha RAM eklemek yeni bir CPU'nun etrafına yen bir sistem toplamaktan çok daha kolay ve ucuz olacaktır.

Peki şu anda en hızlı Intel CPU'lar hangileri? 3D Mark CPU puanlarına göre sıralayalım:

Masaüstü PC:

1. Intel Core i7-5960X (12540)

2. Intel Core i7-4960X (12480)

3. Intel Core i7-5930K (12440)

Notebook:

1. Intel Core i7-4870HQ ya da Intel Core i7-4860HQ (8430)

2. Intel Core i7-4940MX (7170)

3. Intel Core i7-4930MX (7070)

Okuyucu Yorumları

Toplam 57 Yorum

i3 tamamıyla, i5 ve i7'lerin bir kısmı kesinlikle para yolmak için. i3 ve kırpılmış i5 ve i7'ler bir halta yaramaz. Yaramadığı içinde ortalama fiyatla, çoğu kullanıcı almayacağı içinde kırpılmamış i7'ler yüksek fiyattan satılıyor. Dandik dedikleri AMD işlemciler ortalama fiyatların biraz altından satılabiliyorsa, kırpılmamış i7'ler hayli hayli satılır. Benim tavsiyem illa intel ve i7 alacağım kafasında iseniz kesinlikle ve kesinlikle kırpılmış i7'lerin hemen üstündeki versiyonlarından alın. Bunların altındaki versiyonların hepsini çok kısa sürede değiştirmek zorunda kalırsınız. Değişim için iki kere düşük intel işlemcisine para ödeyeceğinize, bir kez ödeyin ve işlemcinizi daha uzun süre kullanın. Bu benim tavsiyemdir.

@20 Şubat 2015 01:58 kırpılmış ne

@20 Şubat 2015 01:58 Anlattıklarını sabırla okudum ve sonuç ne anlattığını bilmiyorsun. İşlemci nedir bunu bile bilmiyorsun.

@21 Eylül 2016 07:44 Amd nin mimarisinde, intel kadar önbellek önemli değil. Tamam kabul amd olmazsa intel iyice fiyatları yükseltir. Sonuçta tekel iyi bir durum değil, çoğu bilgisayar üreticisi amd ve inteli güncel sürümlerinde kullanıyor. İntel daha stabil ama sonuçta amd'de eski amd değil 36 nm ye kadar ulaşmışlar sonuçta fiyat performansı iyi. Paran çok ve uzun zamanlı bir işlemci istersen inteli tavisye ederim

güzel makale

Güzel bir makale olmuş teşekkürler.

Amd diyorum. tamam intel kral olabilir ama amd de f/p kralı :)

@20 Şub 2015 11:33 amd battı batacak adam amd diyorum diyo ya :) şaka gibisiniz valla....

intel in core i3 üne karşılık fiyat olarak amd 6 çekirdekli artı içinde grafik yongası olan işlemcisi denk geliyor onun için amd :)

@20 Şubat 2015 12:43 fakat intelin o fiyata14 nm veya 22 nm islemci verirken amd 36 nm islemci veriyor .tamam belki amd f/p de iyi ama intel cekirdek hızı, önbellek bakimindan kesinlikle önde bence iyi bir sistem isteyen intelten şaşmamalı

i5 4690K işlemcim ile oyunlarda en az 7-8 sene daha en yüksek ayarlarda uçarım. diğer uygulamaları saymıyorum bile gerisini siz düşünün artık....

@20 Şub 2015 14:02 bence senin ekran kartın iyi

@20 Şubat 2015 14:02 oyunlar: mario gta 3 gta sa

@20 Şubat 2015 14:02 Mayin Tarlasi'nda 60 FPS alamiyorsan konusma pls.

bu birazda kullanımla alakalı.. balığa gideceksen tekne lazım yaylaya çıkacaksan jeep.. ben oyun oynamak için amd aldım.. adam intelden oyucu pc topluyor 7,8 binlira yahu arabamı alıyon.. zengin olmak ayrı ahmaklık ayrı.. intel kestiği silikonları teste gönderir i7 olacakları seçer diğerlerini i5 i3 olarak piyasaya sürer..

Verdiğiniz bilgiler faydalı sayılır, teşekkürler fakat biraz daha inceleyerek hazırlarsanız daha faydalı ve doğru yöneltici olacaktır. i7 serisi sadece 4 ve 8 çekirdekli değil U serisi özellikle 2 çekirdeklidir. Kaynak olarak üretici sitesini inceleyebilirsiniz.

Makale güzel yalnız eksik bir kaç nokta var o noktalara' da değinilmesi lazım bu makalede diğer konularda bahsedildiği kadar detaylı şekilde. Şu yeni çıkan harf karmaşası bir çok kişi nedir bu " u,y,h,hq,m,mq, " devam eden harfkarmaşası demeden duramıyor. her ne kadar U ibareli intel oyuncakları neredeyse bir standart haline gelmiş olsa da ve testlerde iyi sonuç alsa' da gerçekte çöp ssd disk olmadıkça. m.mq,h,hq serisi işlemciye sahip olan sistemlerde ise hiç sıkıntı yok performans cephesin de.bunlarıda açıklayan bir yazı olsaydı çok iyi olacaktı. Y zaten harfinden anlaşılacağı gibi hayata hep yek takılan cins bir ürün u ibareside performans açısından uzak durun' dan başka hiç bir şey uyandırmıyor aklımda benim.

Güzel makale chip. Ama bana biraz geç kalınmış bir yazı gibi geldi

core i7 2600 ilk çıktığına aldım, bazen yeni çıkan i7 ler ile testlerine bakıyorum, yapay testlerde filan çok az bir farkla i7 2600 geride, pratikte ise son kullanıcı hiç bir fark yok, yani i7 2600 nın yaptığından şu anki mudail güncel i7 lerin fazlasını yaptığına inanmiyorum, intel milleti kekliyor.

Eksi basanlar U harfli İntel kazığını yemek hoşunuza gidiyorsa sorun yok demek ki çok zevk veriyor. U harfli cihazlara verdiğiniz paranın üstüne 150 - 250 lira fark vererek performans işlemcili modellerini almak mümkünken celeron mantığı ile hareket eden işlemcileri kullanmaya devam ettiğiniz sürece hiç bir zaman iflah olmayacaksınız. Adam İ7 alıyor U ibareli 2 çekirdek 25020 tl para veriyor Aynı fiyatlara M serisi bir gerçek 4 çekirdek İ7 almak mümkün. Hayırlı kazık yemeler eksiciler sizlere

K serisi Core i5 kullanıyorum , açıkcası fazladan 100 lira israf etmişim alırken :) Aynı modelim K olmayanıyla aynı değerlerde kullanıyorum :D Ama şu kadarını söyleyebilirim ne kadar güçlü , Quad Core da olsalar hala ortalama bir oyun oynadığımda eş zamanlı bir dosya extract ediliyorsa veya bir program/oyun install ediliyorsa oynadığın oyunda daha eski işlemciler kadar olmasada kasmalar yaşanabiliyor. Yani tek çekirdek performansında amd ye nal toplatan intelde bile tek çekirdeği aynı anda kullanan basit birkaç işe başvuruldumu işlemci zorlanabiliyor , sistem,oyun,uygulamalar kasabiliyor , hissedilir seviyede tabi eskisi gibi çileden çıkarır şekilde değil. Bir başka nokta win 8.1 kullanıyorum 120gb samsung ssd ile "hala" bir süre girmediğim basit bir program bile (Asusun AiSuite 3 ü gibi) girmek istediğimde ekrana kısım kısım eski hdd lerde olduğu gibi ağır ağır yüklene yüklene geliyor. Hani tık diye şeksiz-şüphesiz her programın saniyesinde tam ekran açılması (biraz depolama biraz ram biraz da işlemciyle alakalı sanırım) hala sorunlu ben şuanda core i5 4690k (4ghz de) , corsair veng 1600mhz cl 9 2x4gb ram , samsung 120gb evo ssd li orjinal win 8.1 full güncel sistemimi eski nuh nebiden emanet sistemimin o derinlerdeki,uzun zamandır acılmayan programı gürül gürül dakikalarca acmaya calısan hdd problemini tarihe gömmek için hevesle aldıydım şimdi ses yok gürültü yok fakat hala birkaç saniyede olsa o derinlerdeki (bir süredir erişilmeyen) programın tam olarak calısır duruma gelmesi için bekliyorum belkide L2 önbelleğe fazla önem vermediği içindir İntelin bilen arkadaslar aydınlatsın lütfen :)

Samsung ssdlerde olan bir durum evo serisinde. Firmware guncellemesi yapman lazım yine kurtarmazsa yapacak birşey yok.bendede var evo disk ama ben bu sorundan etkilenmeyen nadir şanslı kişilerdenim. Birkaç gün kullanmadın bir uygulamayı tekrar açmaya kalkın 10mb/sn erişim yaptığı için bu sorun çıkıyor. Ya pro alacaksın ya da evo serisinin en son çıkan 3d nand özelliği olan evo disk alırsan bu çakılma derdinden kurtulabilirsin.

Sonunda U (örn: i5-3210U) olan işlemcilerin düşük performan işlemciler oldugunu buradan birkezdaha hatırlatalım. Pili çok gitsin diyerler seçebilir.

2011-2012 yılları arasında bilgisayar teknolojilerini yakından takip ederdim o yıllardaki yaygın görüş giriş seviye için i3, oyun ve genel kullanım için i5, yüksek işlem gücü isteyen render vb. ağır uygulamalar için i7 işlem alınması gerektiği idi ama şimdi durum nedir bilmiyorum belkide bu değişmiştir.

Oyuncular kesinkle i7 işlemciye para gommesinler. Bunun yerine ekran kartına yatırım yapın. Sonuçta oyunları CPU değil GPU yükleniyor.

Amd fanboyları toplanmış gene.Derdiniz fps ise niye konsol almıyorsunuz anlamıyorum.

intel dayanıklılık açısından gayet başarılı ilk pc mi 7 yıl kullandım intel pentium4'tü. Şimdi 2 yıldır i5 kullanıyorum sorunsuz

hepsi cebinizdeki parayi kapma oyunu

Faydalı bir makale olmuş, ellerinize sağlık, teşekkürler chip.

intelin alacağı olsun gittik i7 aldık laptobu iyisinden olsun diye. 2 çekirdekli çıktı arkadasın i3 unun cpubencmakta benden yüksek skoru var.

@24 Şub 2015 17:20 İşlemci modelinin sonunda "U" yazıyorsa normaldir. Biraz araştırmanızı tavsiye ederim ama iş işten geçmiş sanırım geçmiş olsun.

@24 Şub 2015 17:20 Gerçek İ7 işlemciler maalesef az daha pahalı ama hakkını veriyor yapacak bir şey yok performansı yeterli gelmez ise ssd takviyesi ile biraz daha arttırman mümkün performansını. Boşuna adamlar dana gibi " u " ibaresi koymamışlar. m ve üstü ibareli gerçek i7 sistemler ssd disk ile anti virüs kuruluyken ( kaspersky ) yine de 1 sn süreyi geçmeyecek şekilde açılırken U ibareli oyuncaklar yamulabiliyor bariz şekilde hem de raid yapılsa dahi ssd.

@26 Şub 2015 12:48 Performansı kesinlikle yeterli değil; i7'lerin mobil olanlarında çok dikkatli olmak lazım. Kesinlikle masaüstü versiyonuna denk olan mobil i7'lerden almak lazım.

@24 Şub 2015 17:20 Kesinlikle haklısınız. Pil tasarrufu uğruna işlemcinin performansından deli gibi kesiyorlar ama olan kullanıcıya oluyor.

i5 4690 var bende iyimidir sizce kaç derece bi işlemcidir

fiyat ve performans olarak tabiki amd

İntel Core i3 alacaksanız yerine AMD FX-6300 model işlemci alın daha iyi...

i3, i5 ve i7'nin 2ç+2ht versiyonlarından uzak durun...

Yazıyı okuyunca herkes minimum i5 almaya kalkacak....Pekala i3 ler de oyun oynatıyor phoyoshop açıyor ama?

intel alan kerizler olmasa bugünlere gelemezdi... intel pişmanlıktır...

ne kadar çekirdek o kadar performans demek değildir. basit işlemlerin gereksiz yere çekirdeklere paylaştırılması performansı düşürür.

Bir bilgisayardan başarım (performans) elde etmek istiyorsanız en önemli ölçüt SSD kullanmaktır. Bilindiği üzere işletim sistemi sabit diske kurulur. İşlemci işletim sistemini başlatırken dosyaları sabit disk üzerinden okur. Dolayısıyla dosyaların hızlı okunması (ki bu da işletim sisteminin daha hızlı tepki vermesi) hızlı bir sabit diskten geçer. Aynı işlemciye sahip aynı marka ve model bir bilgisayarınız olsun. Birinde HDD diğerinde SSD olsun. SSD takılı olan bilgisayar daha hızlı çalışır.

@07 Ocak 2016 03:30 Türkçeye için artı verdim ancak dediğiniz durum belki yalnızca genel kullanıcılar için geçerlidir. Örneğin 3B çizim yapan kişiler yahut görsel programlarla uğraşan insanlar için SSD kullanmak başarımı pek artırmaz. Programın gerekliliğine göre(RAM, işlemci, ekran kartı vb.) değerlendirme yapılmalıdır.

Oyun bilgisayarı için AMD mi yoksa Intel mi onerirsiniz FPS ve donma sıkıntısı yaşanmaması önemli ancak oyun dışında da seri vmbir şekilde kullanılabilmesini istiyorum ÖNEMLİ:grafik tasarım işiyle uğraşmaya başlayacağım onereceginiz işlemci ile !!

@14 Şubat 2016 22:59 Nvidia tabiki!

arkadaşlar AMD Eskidi Artık İntel core i7 çıktı!İntele kötü diyenler deli her oyunda 85 95 fps alıyorum gta 5 bile yüksek performansda oynuyorum kasmıyor valla ama siz <istediğiniz işlemciyi alın

i 7 işlemciyle kasmıyormuş heralde ekran kartsız oynuyor.?

i3 3.7 ghz gtx970 kullanıyorum rıse tomb raıder the crew gıbı oyunları max ayarda oynuyorum i3 islemcı gayet iyi.

Ssd ile birçok laptop u ayağa kaldırdım.Ama işlemciye gore performans katlaniyor.İ7 1.nesil bile olsa süper bir fark yaratıyor.ama 1.nesil i3 ve Pentium,celeron maalesef ümitsiz vaka.Ozellikle çok ucuza satılan celeron lar hiç fark etmiyor.u serisi ssd ile fena değil.amd laptop işlemcide başarısız.ozellikle cipset arızaları canınızı sikabilir.garanti bitince laptop çöp oluyor.İntel ve NVidia (eğer oyun oynuyorsanız) eğer oyun oynamıyor saniz ıntel hd graphics herşeye yeterli.

AMD işlemciler hiç de İntel işlemcilerden daha den kötü değil. Test değerlerinde İntel'in daha yüksek puanlar alması sanal çekirdek kullanıyor (Hyper Thearding teknolojisi) gibi olmasından kaynaklanıyor.

Butceme uygun dell marka bir laptop buldum islemcisi Intel Core İ3 5015U lakin bu islemcideki sayılar harfler hakkında hiç bir bilgim yok aydınlatırsanız sevinirim

Ben i5 6200U işlemcili 4 çekirdekli bir bilgisayar almayı düşünüyorum .İleride kasma falan olur mu.Yardımcı olursanız sevinirim.

aynen kardeş intel i3 i5 i7 işlemci çıkartıyor ama bunların nesline dikkat etmek gerek ha i5 var pc de hemen alıyım dersen ve nesline bakmaz isen ve sen pes 17 fifa 17 gbi professional oyunlar oynıcaksan ve bu aldığın pc de 1.nesil i5 var ise o zaman sana geçmiş olsun çünkü bu pcden ve bu oyunlardan zevk alamazsın

intel işlemci kullanmayın amacı sunuculara hizmet vermek masa ustu bilgisayarda işlemci performansını belirleyen önce cache sonra core sayısı sonra mhz bu durumda intel çöp amd de 16 mb ön bellekten aşağı işlemci yok amd 1 intel sıfır fiziksel core sayısı yükün eşit dağılımı ve daha çok iş yapılması demek intel çekirdek sayısını düşük tutuyor cpu frekansına gelince intel amd den meydan dayağı yer amd 4 ghz çıktığında ilk intel anca 2.6 ghz intel teknlojiyi geç servis edip pahacılık yp

p4 northwood için efsane demişsiniz de. işlemci 55 milyon transistörü ile o frekansda 130 nm lik üretimi ile sadece 10 dakika yüke girebilirdi ve thermal throttle yaşardı. ona efsane diyorsanız 105 milyon transistörlü 2 ghz lik amd 3000+ clawhammer ne oluyor sizin için merak ettim. ki kendisi presscott mimarili p4 leri bile tokat manyağı yapardı. %100 yükte stok soğutma ile yaz sıcağında %92 nem 40 derece havada maks 45 derece ile çalışırdı. intelin en çok rezil olduğu mimariye efsane denmez.

Teşekkürler, Oldukça bilgilendim...

çekirdek çekirdek çekirdek. kardeş i7 laptop 6750hq kullanıyorum. revit autocad vs vs her şeyi rahatlıkla yapıyor. samsung 750evo ssd ve 16gb ram ile makina harika. ikinci eline baksan 2500-4000 arası. asus x550vx. oyun hiç denemedim. eski tip ssd yerine nv2 slotu olan 3000mb sn lik bir ssd uygun olsaydı makina beni 10 sene daha kırılana kadar idare ederdi. etrafının ambalajını değiştirirp millete kakalıyor bunlar. testlere pek inanmayın parayı çöpe atmamak laızm bu sıkıntılı günlerde

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play