Intel işlemcili ceplerin ne farkı var?

Intel imzalı işlemciyle gelecek olan yeni nesil ceplerin, şu anki ceplerden ne farkı olacak?

Intel işlemcili ceplerin ne farkı var?

Intel'in x86 işlemci mimarisi, cep telefonlarındaki yerini almak üzere. Intel'in bu mimariyi cep telefonlarında yaygınlaştırmayı başarıp başaramayacağını hep beraber göreceğiz, ancak isterseniz şimdi onu yakından tanıyalım.

x86, 1970'lerin sonlarından beri Intel'in masaüstü PC'lere ve laptop'larda kullandığı tescilli işlemci komut setinin kısaltılmış adı. Peki x86, cep telefonları için ne sağlayacak ve ARM'den ne farkı olacak?

ARM'nin işlemci mimarisi, düşük güç tüketimi ve sınırlı alan için optimize edilmiş bir mimari. x86 çipler ise ARM'den daha yüksek bir işlemci gücüne sahip. Ancak daha güçlü işlemci, daha yüksek güç tüketimi anlamını taşıyor. Bununla birlikte Intel bu duruma kısmen de olsa bir çözüm buldu.

Intel, 2008'de x86 tasarımlı ancak önceki x86 işlemciye göre çok daha düşük güç tüketimine sahip ilk Atom çiplerini ortaya çıkarmıştı. Akıllı ceplerdeki işlemci savaşı da bu noktada başladı. 2012'de ise Intel, Atom işlemcisinin Medfield revizyonu ile akıllı ceplerde ilk x86 denemesine imza atıyor. Lenovo ve Motorola, x86'lı cep modellerini duyurmuşlardı.

Hangi alanda daha iyi, ARM'den farkı ne?

Atom işlemcili Lenovo K800

Atom çiplerini cep telefonlarına getirme çalışmaları, Intel'in sandığından birkaç sene daha uzun sürdü. Bunun yanında Intel, performansla ilgili oldukça alçakgönüllü açıklamalarda bulunuyor. x86'nın şu anki ARM işlemcilerine kıyasla performans ve pil ömründe rekabetçi olduğu iddia ediliyor.

İlk hız testleri, Medfield'ın tek çekirdekli olmasına rağmen iPhone 4S ve Samsung Galaxy S II'den gerçekten de daha hızlı olduğunu ortaya çıkardı.

Sorun ise bu telefonların nispeten eski çift çekirdekli ARM işlemcilerine sahip olmaları. x86 cepler bu sene piyasaya sürüldüğünde, Qualcomm'un Snapdragon S4 Krait'i, yeni Snapdragon serileri gibi çok daha güçlü ARM çipleri ortaya çıkmış olacak ve şüphesiz çift çekirdekli Atom'u geçecektir.

Intel, Medfield'ın çift çekirdekli bir sürümü için söz veriyor, ancak tek çekirdekli işlemcinin piyasaya bu kadar yavaş sürüldüğünü düşündüğümüzde pek de ümitlenmememiz gerektiğini gösteriyor.

Hangi işletim sistemlerini destekliyor?

Hangi işletim sistemlerini destekliyor?

Şimdiye dek donanım cephesinden bahsettik. Ancak yazılım tarafı da oldukça önemli. İyi bir haber, Android'in x86'ya port edilmiş olması. Ancak kötü bir haber de var: Varolan Android uygulamaları Intel ceplerle çalışmayabilir.

Intel, Android uygulamalarının yüzde 75'inin x86 ile düzgün bir biçimde çalışacağını söylüyor. Uygulamanın gereksinimleri ne kadar yüksek ise, çalışmama ihtimali de o kadar artıyor. Yoğun grafiklere sahip oyunların x86 ile çalışmama ihtimali yüksek. Ancak çalışmayan uygulamaları tekrar derlemek, geliştiriciler için sorun olmayacaktır.

x86 ile ne kadar uygulamanın çalışacağı, onun başarısını belirleyen en önemli faktör olabilir.

Grafikler nasıl olacak?

Intel için diğer bir sorun, mobil cihazlarda grafik performansının giderek artıyor olması. Intel'in ise grafik alanında çok iyi olmadığı biliniyor. Intel, farklı bir çözümle ortaya çıkmadıkça diğer mobil işlemcilerden daha iyi bir grafik sunmayacaktır.

Gelişmiş üretim

Intel, bilgisayar çipi üretiminde herkesten daha önde. Şu anki Atom işlemciler 22nm teknolojisi ile üretiliyor. Ancak 2014'de 14nm teknolojisine geçilmesi ile Intel, işlemci içerisine daha fazla işlemci ve grafik çekirdeği sıkıştırabilecek ve daha uzun bir pil ömrü sağlayabilecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Android zaten X86 platformunda linux dogasi geregi daha basarilidir.
Cunki son zamanlarda butun linux dagitimlari artik X86 komut setlerine kendilerini adapte ettiler.
Hatta agirligi X86 platformuna kaydirdilar.
ARM icin gelistirilen linuxlar daha cok amaca yonelik kisitli ozellikleri olan sistemler oldugu icin saniliyorki linux arm uzerinde daha basarili.
Oysa daha CORTEX-A8 V7II gelene kadar dogru duzgun MMX seti bile yoktu ARM'in.

android ve x86 sorun olmaz notebookumda denedim uygulama oyun yükledim çalıştı bence sorun olmaz...

Adamlar uzaydaki uydulara işlemci yapıyor mars giden robotlarda intel işlemci var dünyadaki bilgisayarların bir çoğunda intel var birçok teknolojiyi intel getirmiş. bu adamlar sizce cep telefonunda başarılı olamazmı. güldürmeyin beni. adamlar zaten bir numara oldular bile bu aç gözlü dev şirketler sizce bırakırmı işlemci piyasasının başkasının olmasını intel amd ile savaşını kazandığı gibi arm işlemcileri üreten şirketleride yok edicek yineden tekelleşicek buraya yazmadı demeyin iphone nasıl tekel ise iphone ileride intel işlemci ile çalışan bir cihaz cıkarıcak. o zaman devreye amd de giricek. o zaman artık arm işlemcilerini wikipedia dan eskiden kullanılırdı diye okuyacaz. demedi demediyin.

o zaman devreye amd de giricek. o zaman artık arm işlemcilerini wikipedia dan eskiden kullanılırdı diye okuyacaz. demedi demediyin.
_________________
Bende tam tersini dusunuyorum. Artik güclü bilgisayarlarin yerine maliyeti ucuz düsük güc tüketimine sahip bilgisayarlar almaya basladi. Windows 8 ile birlikte ARM destegi gelince intelin pazar payinda düsüs olacaktir diye düsünüyorum. Özellikle sunucu pazarinda x86 mimarisi önemli bir pay yitirecektir önümüzdeki 5 yil icerisinde. Artik kimse 2 saat pili giden bilgisayar istemiyor. Arm mimarisini kullanan aygitlar 10-12 saat pil ömrü veriyor burada da x86'den büyük avantaji var. Arm mimarisini kullanan Qualcomm'un 2012'nin ilk ceyrektegindeki kari 1.4 milyara ulasmisken Samsung Nvidia gibi büyük oyuncular varken intelin bu pazarda birsey yapabilecegini sanmiyorum.

İyi olur aslında ve amd de girse bu sektöre çok iyi olur ne kadar rekabet o akdar ucuz cihaz ve gelişim demek.

intelin x86 yı bırakıp daha yeni bir teknolojiyegeçmes gerkiyor.Çünkü c86 artık eskidi.Daha fazla gelişemeyecek.Zaten intel son zamanlarda anca nm küçültüyo.Atom işlemcili netbooklar bile sıcaktan yanarken telefonlar kesin patlar.

Benim anlamadığım şu androit zaten x86 formunda sannallaştırma ile arm üzerinde çalışan bi sistem değilmi hatta dediklerine göre bu yüzden tam performansta çalışmıyormuş.
Eee neden x86 ya port ediliyor kaldır sanallaştırmayı direk yükle. Daha performanslı çalışssın mantık bu değilmi ya

bu intelin cepleri iyi olur arm ile duzgun olanlar intel ile harika olur.

AMD de bir şeyler yapıyor ben Intel'e ve AMD'ye güveniyorum.

İntel bu işe dört elle sarılır ise eğer. Elinde ki inanılmaz teknoloji ile çok daha fazlasını bir iki yılda yapabilir.

Firmanın yaptığı açıklamada bir ürün grubunun adının hiç geçmemesi dikkat çekmişti. Intel'in telefonlardan neden hiç bahsetmediği, gelecekteki Atom işlemci projelerini iptal ettiği şimdi ortaya çıktı. Intel böylece gelecek için planladığı Broxton ve SoFIA Atom işlemcilerini iptal etmiş oldu. Yaklaşık iki sene önce duyurulan, Rockchip ve Spreadtrum ortaklığıyla yürütülen SoFIA programı, giriş seviyesi telefonlar için uygun maliyetli işlemciler üretmeyi planlıyordu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir