Intel kendini kendi silahıyla vuruyor

Intel'in Atom işlemcileri ilgi görüyor olsa da, diğer yandan olan diğer bir Intel işlemcisine oluyor

  • Ümit Öncel
Celeron, Atom işlemciler yüzünden zor durumda
Atom şu ana kadar, Celeron için adına yakışır bir etki yarattı.

Düşük maliyetli ve düşük enerji tüketimine sahip olan Intel'in en küçük işlemcisi Atom, CES 2009'da tanıtıldığından beri büyük bir ilginin odağı haline geldi. Maliyet ve enerji tüketimi konusunda bu kadar başarılı olmasının sebebi, yeteneklerinin de aynı oranda kısıtlı olması. Bu özellikler hemen akla Intel'in diğer ucuz işlemcisi Celeron'u getiriyor. Uzmanlar kısa sürede yükselişe geçen Atom işlemci satışlarının, Celeron'u vuracağını iddia ediyor. Bu konuda ilk yorumu yapan Intel'in patronu Paul Otellini; "Atom'un Celeron'un yerini alacağı tahmin etmiyoruz" demişti. Fakat ortaya çıkan rakamlar Otellini'nin ön görüsünü yıkabilir.

Daha ucuz olduğu için şirkete satılan ürün başına daha düşük bir kar bırakması, genel olarak Intel'in gelirini düşürecek iddiasında bulunan uzmanlar, 2008'in son çeyreğinde şirketin elde ettiği 234 milyon dolarlık kara işaret ediyorlar. Bir yıl öncesi aynı dönemde şirketin karının 2,27 milyar dolar, yani yaklaşık 10 katı olması Intel için atom bombası şiddetinde bir sorun gibi görünüyor. Intel yetkilileri Atom'un sadece temel internet bağlantısını mümkün kılabildiğini ve 100 dolarlık bir fark için kullanıcıların gerçek bilgisayar tecrübesinden vazgeçmeyeceklerine inandıklarını iddia etseler de, bu konuda daha önce konuştukları kadar net bir ifade kullanmaktan kaçınıyorlar.

Bu arada Celeron, Atom ile uğraşmanın yanı sıra AMD'nin yeni duyurduğu düşük maliyetli Athlon Neo ile de mücadele etmek zorunda kalacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bacaga kurşun bu olsa gerek

Celeron cpu alarak sayan varmı

Sadece atom işlemcilere bağlamamak gerek kar oranındaki düşüşleri.Bu yıl tüm düya bir ekonomik kriz yaşıyor, bu da bütün şirketleri etkilediği gibi intel i de etkilemiştir.

celerom ama atom valla bu atom bu ara çok moda celeron işlemcilerin hızına hız katabilir hem maliyetide düşük.... neden olmasın....

Celeron gibi gereksiz bir işlemci olamaz zaten. Celeron alacağıma bir düşük teklonoloji işlemciyle devam ederim daha iyi. Uzun süre kullanma fırsatım oldu. Sadece internet için bile çekilebilecek işlemci değil, bırakın 1MB üstünde bir DOC dosyasıyla ayvayı yiyor.

niye öyle diyosunuz arkadaşlar celeron fiyatına göre iyi bir işlemci ailesi ben 2 gb 400mhz ramli bir makinaya celeron d 2,40 ghz işlemci taktım gayet stabil ve güzel çalışıyorboyuna göre olan oyunlarda asla takılma yapmıyor dosya açma işlemleri video enkode işlemleride iyi

vcd oynatıcı neyse celeronda o.

AMD nın en kotu sınıfındakı sempron ları bıle celeron dan daha guzel :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play