Intel kendini kendi silahıyla vuruyor

Intel'in Atom işlemcileri ilgi görüyor olsa da, diğer yandan olan diğer bir Intel işlemcisine oluyor

Intel kendini vuruyor!

Düşük maliyetli ve düşük enerji tüketimine sahip olan Intel'in en küçük işlemcisi Atom, CES 2009'da tanıtıldığından beri büyük bir ilginin odağı haline geldi. Maliyet ve enerji tüketimi konusunda bu kadar başarılı olmasının sebebi, yeteneklerinin de aynı oranda kısıtlı olması. Bu özellikler hemen akla Intel'in diğer ucuz işlemcisi Celeron'u getiriyor. Uzmanlar kısa sürede yükselişe geçen Atom işlemci satışlarının, Celeron'u vuracağını iddia ediyor. Bu konuda ilk yorumu yapan Intel'in patronu Paul Otellini; "Atom'un Celeron'un yerini alacağı tahmin etmiyoruz" demişti. Fakat ortaya çıkan rakamlar Otellini'nin ön görüsünü yıkabilir.

Daha ucuz olduğu için şirkete satılan ürün başına daha düşük bir kar bırakması, genel olarak Intel'in gelirini düşürecek iddiasında bulunan uzmanlar, 2008'in son çeyreğinde şirketin elde ettiği 234 milyon dolarlık kara işaret ediyorlar. Bir yıl öncesi aynı dönemde şirketin karının 2,27 milyar dolar, yani yaklaşık 10 katı olması Intel için atom bombası şiddetinde bir sorun gibi görünüyor. Intel yetkilileri Atom'un sadece temel internet bağlantısını mümkün kılabildiğini ve 100 dolarlık bir fark için kullanıcıların gerçek bilgisayar tecrübesinden vazgeçmeyeceklerine inandıklarını iddia etseler de, bu konuda daha önce konuştukları kadar net bir ifade kullanmaktan kaçınıyorlar.

Bu arada Celeron, Atom ile uğraşmanın yanı sıra AMD'nin yeni duyurduğu düşük maliyetli Athlon Neo ile de mücadele etmek zorunda kalacak.

Okuyucu Yorumları