Intel, Kredi Kartı Boyutundaki PC'yi Dağıtmaya Hazır

Intel'in yeni mini boyutlu PC'si Compute Card, bir cüzdana sığacak kadar ince ve küçük!

  • Ali Ruhi Öztürk
Intel, Kredi Kartı Boyutundaki PC'yi Dağıtmaya Hazır

Intel'in yeni ürünü Compute Card Ağustos'ta piyasaya sürülecek. Şirket ayrıca bir düzine partner ile anlaşarak ultra-küçük bilgisayara uyumlu ürünler yayınlanmasını sağlayacak.

Dijital tabela, kiosk, akıllı TV ve ikisi bir arada bilgisayarlar için geliştirilen portatif ve değiştirilebilir bir parça olarak tasarlanan Compute Card, içerisinde bir bilgisayarın tüm işlevlerini barındırıyor.

55mm x 94.5mm x 5mm ebatlarında olan cihaz sadece grafik işlemcisi ve dahili hafıza değil, ayrıca 4GB DDR3 RAM'e, Intel marka bir işlemciye ve hem Wi-Fi hem de Bluetooth bağlantı işlevlerine sahip.

Introducing the Intel Compute CardIntroducing the Intel Compute Card
Bruce Patterson, Intel marketing manager for the Intel NUC and Intel Compute Card, describes the benefits of the Intel Compute Card. An entire computer at about the size of a credit card, the Intel Compute Card redefines computing. (Source: Intel Corporation) Learn more about the Intel Compute Card in the Intel Newsroom:

İlk olarak CES 2017'de tanıtılan Compute Card, piyasaya dört farklı model ile çıkacak. Aşağıdaki görselde bu modellerin özelliklerini görebilirsiniz.

Buna ek olarak, Intel yaptığı açıklamada LG, Sharp ve Foxconn ile birlikte çalışarak Compute Card'a uyumlu ürünler geliştirdiğini bildirdi.

LG ve Sharp, Compute Card için yuvası olan akıllı bir monitör üretmeye çalışıyor. Foxconn ise tasarladığı yeni minyatür masaüstü bilgisayarlar ve hepsi-bir-arada PC'lerin Compute Card ile yükseltilebilir olmasını sağlayacak. Dell, Lenovo, HP ve Pasuntech gibi diğer markalar ise Compute Card ile uyumlu ürünler yapacaklarını açıkladı, ancak bu ürünlerin ne olduğunu henüz bilmiyoruz.

Fiyatı henüz belli olmayan portatif bilgisayarın ne kadar başarılı olacağını kestirmek oldukça zor. Ancak minyatür bilgisayar teknolojisinin şimdi olmasa bile ilerleyen yıllarda yaygınlaşacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz