Intel, mobil pazarda bir türlü kara geçemiyor

PC'lerin vazgeçilmez devi, onca yatırımına rağmen tablet alanında fena zarar etti!

  • Cem Şancı
Intel, mobil sektörde büyük zarar etti

Intel'in, 2013'e dair açıkladığı raporda, mobil sektördeki zararının büyümüş olduğu ortaya çıktı. Üstelik söz konusu zarar milyarlarca dolar büyüklüğünde.

Intel 2012 yılında 1.78 milyar dolar olan mobil sektördeki operasyon zararının, 2013 yılında 3.15 milyar dolara yükselmesi dikkat çekti.

Fakat Intel'in 2014'ün ilk çeyreğinde şeytanın bacağını kırması bekleniyor. Intel'in söylemine göre firma ilk çeyrekte 5 milyon mobil işlemci sevk etmiş durumda.

Geçen Mayıs ayında Intel mobil dünyada büyük bir devrim yaratacağını dile getirdiği yeni Silvermont mimarisini tanıtmıştı. Ancak bu mimariye dayanan işlemciler bir türlü piyasaya çıkmadı. Intel de Silvermont'u 2014'e erteledi. Dolayısıyla, Intel'in 2014'de Silvermont ile aradığı başarıyı sağlaması mümkün ancak şimdilik Silvermont'tan da haber yok. Intel'in rakibi Qualcomm, neredeyse her telefona ve tablete girmeyi başarırken, Intel'in umudu entegre LTE özelliğine sahip işlemcilerle 2015 ve 2016'da büyük çıkış yapmakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ya koskoca intel nasıl mobil sektörde ilerleme katetemedi anlayamıyorum :)

Piyasadaki 100 dolarlık tabletle aynı ayardaki tablete 300 dolar dersen kusura bakma ama zararı görmek için sene sonunu beklemene gerek yoktu.Fiyatları uçuk tutarsan o sevk ettiğin 5 milyon işlemci tekrar sana geri sevk olunur.

fahiş fiyat politikası anca buraya kadar işlemcinin kalitesini tartışmam 2670qm kullanıyorum kusursuz performans ama oem fiyatları cihazımı aldığım zaman en pahalı işlemci 1200 tl seviyesinde extreme serisiydi 500-600 tl ye i7 almak mümkündü şimdi en ucuz core i7 3770 700 tl extremeler ise 1400-1500 tl den başlıyor halbuki amd nin en pahalı işlemcisi yaklaşık 800 tl o da extreme seviyesinde mobil pazarda qualcomm kadar yaygın değil şuan üzerinde çalıştığı 8 çekirdek ve ddr4 sınıfı ramlere odaklanıp iyi bir satış stratejisi geliştirmesi lazım marketteki 1 tl ye alınan 6lı bardaklar gibi olması lazım değilse çeyizlik tanesi 100 tl olan bardaklar gibi işlemci satarsa başarısız olur

İşlemci üreten bir firma bundan yirmi yıl önce bıraktığı mikrodenetleyici işine geri dönmeye çalışıyor. Bilgisayarlar için ürettiği işlemci mimarisiyle tümleşik bir mikrodenetleyici yapamaz. Bu da yepyeni bir tasarım ortaya çıkartmasını gerektiriyor. Qualcomm'a yetişmesi zaman alacaktır. Çünkü gerekli olan sadece yeni yasarım değil rakiplerden daha iyi bir tasarım. Fiyat politikası yorumlarına katılmıyorum. Fiyatları İntekl koymuyor sonuçta serbest piyasada herkesin istediği ürünü alma hakkı var. Hem AMD'den daha kaliteli diyorsunuz hem de aynı fiyat olsun diyorsunuz. Bugün daha az çekirdekle AMD işlemcilerini geçen performanslar var ayrıca güç tüketimi de çok düşük.

Intel işlemci dünyasının Apple'ı olmaktan vazgeçmelidir. Intel'in bu stratejisi kısa vadede kazandırır ama orta vadede yeni işlemci firmalarının doğmasına neden olur ve Intel pazar kaybeder. Orta vadede daha çok işlemci firmaları ortaya çıkacaktır. AMD gibi Qualcomm gibi bir çok firmanın yakın gelecekte ortaya çıkacağını düşünüyorum...

Kar elde etmesi için daha çok çalışması lazım en başında güç tüketimi ve fiyatın azalması gerekiyor

İsterse batabilir banane

Ekran büyüklüğü ufak olması, ufak ekrana birde kocaman kontroller kullanarak uygulama geliştirme neredeyse mümkün değil. Aktif görme alanı notebook ve pc ile benzer olabilir fakat aktif çalışma alanı % 25-75 daha az. Bence zarardaki en önemli sebeplerden biri bu.

Batarsa batsın sanane amd de batsın sende artık bilgisayar kullanma,oda batsın telefonda kullanma

qualcomm gibi yeni yetme bir firma inteli süründürüyorsa intelde çok yanlış giden şeyler var demektir. intelden kat be kat küçük olan qualcommun bu başarısını kutluyorum.

Sen de yorum yaz