Intel, ne yaptığınızı anlayacak!

"Mesaj mı göndersem, telefon mu etsem" diye sıkça düşünenlerdenseniz, bu haberimizi okumalısınız!

Intel "İçeriksel farkındalık" ile ne planlıyor?

Intel, üzerinde çalıştığı "içeriksel farkındalık" adındaki bir teknoloji ile başkalarıyla iletişim kurmak istediğinizde size en uygun yöntemi tavsiye etmeyi planlıyor.

Intel araştırma mühendisi Philip Muse, üzerinde çalıştıkları "içeriksel farkındalık" teknolojisini şöyle anlatıyor: "Bir iş günü içinde eşimi aramak veya ona kısa mesaj göndermek istiyorum." "Ama ne yaptığını bilmiyorum. Belki dışarıda, belki meşgul veya başka bir şeyler yapıyor - Onu aramalı mıyım yoksa mesaj mı göndermeliyim, gerçekten bilmiyorum."

Muse'a göre içeriksel farkındalık, "onun (eşinin) şu an ne yaptığı hakkında bilgi vererek karar vermenize yardımcı oluyor." Teknoloji, Muse'un anlatımıyla "donanımsal ve yazılımsal sensörler"den faydalanıyor. Teknoloji, mobil cihazınızın ivmeölçeri ve GPS'i gibi "donanımsal" sensörlerden ve takvim, uygulamalarla olan etkileşim ve diğer yazılım tablanlı bilgiler gibi "yazılımsal" sensörlerinden faydalanıyor. Bu "sensörler", durumu kullanıcıya ait tüm cihazlarda (PC, cep telefonu gibi) paylaşıyor ve içeriksel farkındalık sistemine o an yapmakta olduğunuz hakkında bilgi veriyor.

İçeriksel farkındalık teknolojisine sahip bir telefon, ulaşmak istediğiniz bir kişinin yanında onun ne yapıyor olabileceğini bir simge ile gösteriyor. Sistemi kullanmak istemediğinizde onu kapatmak, tabi ki mümkün oluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Gizliliğe bir darbe daha.

süpermiş ya :D

Karşı taraf toplantıda, duşta, arabada vb. eylemlerde bulunuyorsa durumunu öğrenip ona göre iletişime geçip geçilmeyeceğine karar vermek konusunda işe yarar ama acil bir durum varsa bu simgeler bir işe yaramaz, bir şekilde karşı tarafa ulaşmaya çalışlır. Tabii karşı tarafa ulaşamamak ta var.

@16 Eyl 2012 17:18 zaten bahsedilen acil durumlar değil mesaj mı atsam arasam mı sorusuna yardımcı olmak :)

İşi garantiye almak için fotoğraf veya video da çeksin

wow bizim telefon mu yoksa mesaj mı atacağımıza karar verecekmiş..ne büyük bir teknolojik gelişme ama..bizi büyük bir dertten kurtaracak

nokia'nın bu konuda patenti var yapamazlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir