Intel, "overclock"a ısınıyor

Overclock kavramına mesafeli duruşuyla bilinen Intel strateji değişikliğine hazırlanıyor.

Intel, "overclock"a ısınıyor
Şimdiye kadar overclock'a soğuk bakan intel, yaklaşımını değiştiriyor mu?

Sistemlerinden ekstra performans isteyenlerin ilk başvurduğu yöntem olan "overclock" artık donanım üreticilerinin rekabette öne geçmek için ürünlerinde destekledikleri özellikler arasında yer alıyor. Çoğu üretici yazılım araçları yoluyla saat hızına sahip donanımların kullanıcı tarafından spesifikasyonlarının ötesinde çalıştırılmasına izin veriyor.

Intel'in şimdiye kadar overclock'a sıcak bakmayan bir üretici olduğu biliniyordu. Ancak 4 serisi yeni çipsetlerle bu durum değişecek gibi. Intel'in Grafik Geliştirme Grubu yöneticisi Eric Mentzer, Computex fuarında yaptığı bir açıklamada yeni çipsetle birlikte Intel'in anakart üreticileriyle birlikte, kullanıcılara ekstra performans sunmak üzere yazılım araçları üzerinde çalıştığını söyledi. Intel'in overclock'a bakışının değişmesinin ardında yüksek performanslı ürünlere ilgi gösteren kullanıcı kitlesinin öneminin artması yatıyor.

Mentzer, Intel'in çipset ürünlerindeki overclock denetimi kaldırılsa bile firmanın verdiği garantide bir değişiklik olmadığını ve Intel'in sadece belirlenen hızlarda çalışan donanımları garanti kapsamında tuttuğunu sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Benzer bir çalışmanın mobil işlemciler için de yürütüleceğini umarım.

intel 3.2 ghz işlemcimi 35*C sıcaklıkta tutabildiğim halde 3.55 ghz (45*C) hızını aşamıyorum!

bence iyi yaptılar.kesinlikle intele rabet artacak.

"intel 3.2 ghz işlemcimi 35*C sıcaklıkta tutabildiğim halde 3.55 ghz (45*C) hızını aşamıyorum!"
sonuçta her işlemcinin bir teorik üst sınırı vardır onu aşamazsın. işlemciyi yakarsın bozarsın heba olur

intel overclock kapasitesi hep yüksek olan işlemciler üretti.O yüzden aslında intel gizliden gizliye bunu stratejik olarak kullandı.AMD ise overclock olamama kapasitesiyle tanınan Phenom serisiyle nal topluyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir