Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı

Intel AMD ile olan rekabetinde arayı kapatmaya başladı: Pentium 4 nihayet piyasaya sürüldü. CHIP Pentium 4’ü inceleyerek, Kaliforniyalı chip üreticisinin bu en son ürününün tatminkar olup olmadığını gözler önüne seriyor.

Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı (Sayfa 4)

Oyun benchmark’ları: Quake 3 Arena ve Expendable
Tüm teknik ayrıntıları açıkladıktan sonra, sizi artık daha fazla merakta bırakmak istemiyoruz. Şimdi Pentium 4/1500 yenilikçi özelliklerini ne derecede performansına da yansıtabildiğini göstermek zorunda.

Pentium 4/1500’ün şu sıralar en hızlı 1000 MHz’lik Pentium III ve AMD’nin güncel Athlon 1200 modeli karşısındaki durumunu daha kolay değerlendirebilmeniz için, size karşılaştırmalı değerleri sunuyoruz.

Pentium 4/1500, üzerinde yeni i850 chipset bulunan Intel’in D850GB anakartı üzerinde test edildi. Test için her iki Rambus kanalı da 64 MByte PC800-RDRAM ile donatıldı. Pentium III/1000 için buna tekabül eden değerler i820 temelli Asus-Board P3C-E üzerinden elde edildi; bu Board da yalnızca bir Rambus kanalında olmak üzere 128 MByte PC800-RDRAM ile donatılmıştı. (Yalnızca bir Rambus kanalında, çünkü i820 daha fazlasını sunmuyor.) 133 MHz FSB saat frekansına sahip AMD’nin yeni Athlon 1200 modeli ise, kendi ürünü 760’lık chipset ve 128 MByte PC2100 DDR SDRAM ile benchmark’ların karşısına çıktı.

Geriye kalan sistem bileşenleri tüm test sistemlerinde aynıydı:
Grafik kartı: 64 MByte DDR-RAM’li nVidia GeForce2 GTS
Ses kartı: Creative Soundblaster Live
Sabitdisk: IBM DTLA-307030

Ancak sonuçları değerlendirirken, hem i850 hem de AMD760-Board’ların henüz beta aşamasında bulunduklarını unutmamak gerekiyor. İkinci beta bileşen olarak Pentium 4’te DirectX 8 ötekilere ekleniyor. Bir başka deyişle satın alınmaya hazır sistemlerde değerler biraz daha iyileştirilmiş olacaktır herhalde. Benchmark parkurunu OpenGL temelli bir Ego-Shooter olan Quake 3 Arena açıyor.

Burada Intel’in taze süper modeli hemen öncülüğü ele aldı: Kendi öncülünü hemen hemen yüzde 20’lik bir farkla geride bırakırken, Athlon 1200’den de yaklaşık yüzde 6 daha hızlıydı.
DirectX 6 oyunu Expendable aşılması gereken bir sonraki benchmark engeliydi; burada Pentium 4 hemen sendeledi: Pentium III karşısındaki yüzde 0,2’lik fark pratik bakımdan önem taşımıyor, Athlon 1200 karşısındaki yüzde 22’lik geride kalış ise gerçek bir sefalet örneği. Intel’in veliahtı optimal koşullar altında çalıştırılmamış olsa da (Beta Board, Beta DirectX, optimize edilmemiş yazılım), yine de ondan daha fazlası beklenirdi.

Sentetik benchmark’lar: 3D Mark 2000 und Sysmark 2000
Teste grafik benchmark 3D Mark 2000 ve Sysmark 2000 için sonuçlarla devam edildi. Sonuncusu Pentium 4’ün yaygın standart uygulamalardaki performansını göstermek açısından önem taşıyor.
3D Mark 2000, Expendable gibi DirectX-API temeline dayanıyor, en az sürüm 7’yi gerektiriyor. Intel’in ricası üzerine CHIP, Pentium 4’ü burada da DirectX 8’in beta sürümüyle test etti.

Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı

Sonuç Intel’de pek de sevinçle karşılanacağa benzemiyor: Pentium 4/1500 Pentium III/1000 karşısında ucu ucuna yüzde 2,3’lük bir üstünlük sağlıyor. Buna karşılık Athlon 1200’ün yüzde 4,6 gerisinde kalıyor.
Son olarak Sysmark 2000’deki sonucu belirtelim. Burada sonuç Office Productivity und Internet Content Creation alanlarındaki çeşitli uygulamalarda ölçülen tek tek değerlerden oluşuyor.
Burada Pentium 4 en ağır yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı: Kendi öncülüne karşı yüzde 9,3 oranında ve Athlon 1200 karşısında yüzde 19 oranında geri kalarak son sıraya yerleşti. Bu durum Intel’in keyfini kaçırmakla kalmayacak, potansiyel alıcıları da caydırabilecektir.

Sonuç: Pentium 4 - Şimdilik daha iyi değil
Sonuçlar belirgin bir biçimde şimdilik Pentium 4’ün önde gitmediğini gösteriyor; ancak yine de onu göz önünde tutmak gerekiyor.
Bagajında iki beta bileşen ve optimize edilmemiş yazılım ile yeni Pentium 4/1500 muhakkak performasını tamamıyle gösterebilmiş değil. Ancak bu etmenler gözönünde bulundurulsa bile, dört benchmark sonucunun üçü hayal kırıklığı yaratıyor. Ama CHIP, sonuçları daha olgun donanımda doğrulamak ve size en son haberleri vermek için, şimdiden Pentium 4 temelli komple sistemleri sipariş etti bile. Yeri gelmişken söyleyelim, bu bilgisayarlar yaklaşık 4.000 marklık bir fiyatla satın alınabilecek.

Gelecekteki yazılımlar, Intel’in kendi derleyicilerinin de yardımıyla, tabii ki Pentium 4’ü daha iyi destekleyecek. Sayısız yazılım üreticisi bu bağlamda duyurularda bulundu bile. Ama uygun yolun henüz inşa edilmediği yerlerde, potansiyel Ferrari’yi kim gereksinir ki? Ayrıca tüm spor otomobillerde olduğunun tersine, Pentium 4 zaman geçtikçe ucuzlayacaktır. Aynı şey, Intel’in kendi kendine engel yaptığı, şimdiye kadar gerekli olan Rambus bellek için de geçerli.

Pentium4 sisteme sahip olma maliyeti
Görünen o ki, Intel yeni işlemcinin başarısına çok şey bağlıyor. Intel’in yakın zaman önce Pentium 4 veriyolu protokolünün lisansını almak istediğini açıklaması boşuna değil. Tercüme edildiğinde bu şu anlama geliyor: “Ey rakiplerimiz! Bizi Rambus yükünden kurtarın ve alternatif chipsetler geliştirin. Aksi takdirde işlemcimiz elimizde kalacak.” Belki de Intel yapılan anlaşmalar sonucu ayaklarına dolanan Rambus tökezinden artık kurtulmak için onu bütünüyle satın almalı.

Ama şimdiye kadar henüz optimal olmayan performans Pentium 4’te rahatsız edici tek unsur değil. 0,18-µm teknolojisinde yaklaşık 42 milyon transistörüyle Pentium 4 tek başına 65 Watt’dan fazla enerji harcıyor (1,7 Volt’ta ve 1,4 GHz’de 39 Ampere). Bu yalnızca uygun bir soğutmayı gerekli kılmakla kalmıyor, bilakis yeni uygun güç kaynakları ve ek priz bağlantıları gerektiriyor. Bu durum terfi etmek isteyen kullanıcıların keyfini kaçıracağa benziyor.

Şu sıralar Pentium 4 bize henüz tavsiye edilebilir gibi görünmüyor. Ama bu durum yakında değişebilir. Uygun optimize edilmiş yazılım piyasaya çıktığında, Intel’in veliahtı öncelikle yoğun hesaplama gücüne gereksinen profesyonel kullanıcılar için hızla cazip hale gelebilecektir. Bilgisayarla para kazananlar için, 1,4 GHz’lik model için yaklaşık 700 dolar ya da test ettiğimiz Pentium 4/1500 için yaklaşık 800 dolar olan fiyatlar, acı verici olmaktan çıkacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir