Intel Pentuim 4: Güçlü ve Hızlı

Intel AMD ile olan rekabetinde arayı kapatmaya başladı: Pentium 4 nihayet piyasaya sürüldü. CHIP Pentium 4’ü inceleyerek, Kaliforniyalı chip üreticisinin bu en son ürününün tatminkar olup olmadığını gözler önüne seriyor.

Bir GHz’lik ilk işlemci uğruna sürdürülen yarışta Intel son aylarda bir dizi dezavantajı ve başka aksilikleri sineye çekmek zorunda kaldı: Pentium III teslimatında yaşanan sorunlar, Rambus chipsetleri i820 ve i840’ın düşük ciroları, hatalı Memory Translator Hub (MTH) yüzünden pahalıya patlayan bir değiştirme etkinliği ve nihayet Timna projesinin durdurulması ile Pentium III/1133’ün geri çekilmesi.

Ancak Intel şimdi ezeli rakip AMD’nin elde ettiği avantajın keyfini kaçırmak istiyor: Pentium 4 ile Intel, NetBurst mikro mimarisini sunuyor. Bu mimari Intel’in 32 Bit işlemci kuşağına 3 GHz üstündeki değerlere kadar eşlik edecek. Pentium 4 şu sıralar 1,4 ve 1,5 GHz’lik saat frekanslarında galasını yaşıyor. CHIP ileriki sayfalarda, işlemcinin bu modellerinin performansını, tabii ki şimdiye kadarki üst sınır model Pentium III/1000 ve AMD’nin kruvazörü DDR bellekli Athlon 1200 ile karşılaştırarak analiz ediyor.
Yazımızda yeni mimarinin tüm ayrıntıları hakkında bilgi bulacaksınız.

NetBurst: Yeni mimariyle ilgili ayrıntılar
CHIP Pentium 4’ün rakipleri karşısındaki durumunu aktarmadan önce, yeni mikro mimarinin özelliklerini tanıtıyor. Intel’in son mikro mimarisi P6 uzun bir geçmişe sahip. Pentium Pro ile birlikte gündeme gelen mimari, Pentium II için daha hassas hale getirildi. Celeron’da ondan yeniden yararlanıldı. Nihayet aynı mimari geri dönüştürülmüş ve genişletilmiş olarak Pentium III’de ve güncel Celeron modellerinde karşımıza çıktı. Zaman içersinde işlemci çekirdeği MMX ve SSE komutlarıyla genişletildi ve entegre bir Level-2-Cache (L2) ile de zenginleştirildi. Saat frekansı bugüne gelinceye dek 150’den 1000 MHz’e çıktı, yani 6,5 misli arttı.
Orta vade genişletmeler için Intel yeni NetBurst mimarisinden de benzeri bir potansiyel bekliyor. Şimdilik Pentium 4’ün getirdiği avantajlarla tanışmak mümkün.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir