Intel, şimdi de kafayı iPhone'a taktı!

İşlemci pazarının önemli isimlerinden Intel, Apple iPhone'un işlemcisini yerden yere vurdu.

  • Selim Öztürk
Intel, şimdi de iPhone'a kafayı taktı!
Intel, iPhone'da kullanılan ARM işlemcilerini yerden yere vurdu.

İşlemcileriyle dünya genelinde haklı bir üne sahip olan Intel, girdiği her pazarda rakipleri hakkında ağır eleştirilerde bulunmayı hiçbir zaman ihmal etmiyor. İşlemci pazarında AMD hakkında sıkça eleştirilerde bulunan Intel, şimdi de kancayı Apple'ın gözdesi ve geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de satışa sunulan iPhone'a taktı.

Apple iPhone'un Intel'in hedef tahtasına oturmasının nedeni ise, telefonun ARM işlemcisi. iPhone'un sanılanın aksine oldukça yavaş olduğunu ifade eden Intel yetkilisi Shane Wall'a göre bu problemin sorumlusu da Apple değil, bizzat iPhone'ın ARM tabanlı işlemcisi.

Wall, bu konudaki sözlerini şöyle açıklıyor: "Her bir uygulamanın bir beygir gücüne ihtiyacı vardır ve iPhone, şu an bunun mücadelesini veriyor."

Apple'ın iPhone gibi bir ürünü pazara sürmesinden şirket olarak memnuniyet duyduklarını ifade eden Wall, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Günümüzde kullanılan akıllı telefonlar (smartphone) o kadar da akıllı değil. Akıllı telefonların en büyük problemi ARM'yi kullanıyor olmaları."

Wall'a göre tam bir internet deneyimini kullanıcılarına sunmak isteyen üretici firmaların Intel mimarisine sahip bir işlemciyi tercih etmeleri gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Intel bir anlamda haklı. Apple Flash uygulamalarını bile işlem gücü yetersizliği nedeniyse cihazına eklemekten çekiniyor. Kim bu durumda iPhone'un hızlı olduğunu iddia edebilir ki...

Eee tabi böyle diyecek :):):)
ARM nasıldır bilemem ama rekabet açısından ARM gibi işlemcilerin sayısının artması lazım ;)

yıllardır windows mobile telefonlarda intel xscale işlemcilerle milleti kazıklayıp durdunuz şimdi de gözünüzü iphone a mı diktiniz. windows mobile da bi halt edemediğinizi gördük iki uygulama aç makine kilit. üstelik 526 mhz intel işlemci bile donmalara sebep oluyordu. bari arm ye laf atmayın. intel işlemci yaptığını zanneden fakat lafta kuru muhabbetle ona buna sataşan bir firmadır işte. bir gün gelecek herkes AMD kullanacak ( yanlış anlaşılmasın fanatik değilim sadece gerçekleri gördüm ) sky

intel bu ne yapsa yerıdır

Zoruna mı gidiyo? Mecbur mu senin işlemcilerini kullanmaya

Haklılar aynı anda uygulama açmayan bir yapısı var. WM kasana kadar uyguluma açabiliyor iken (üstelik birçok dilde yazılan uygulamaları) iphone os yapamıyor.

boş konuşmuş...

intel bükemediğin bileği öpmesini zamanla öğreneceksin açgözlü şirket

Haklı demiş ARM de neymiş intel Atom işlemcisi ile smartphone lar uçar...

İntel + Microsoft sataşmayıçok severler.

Eğer onlardan değilsen kötüsün mantığı

dünyayı yediniz doymadınız beee

İşlemcileriyle dünya genelinde haklı bir üne sahip olan Intel, mi?

Bu size göre öyle.

Ben daha fazla AMD ile ilgili haberler duymak istiyorum.

yollanan tüm yorumları yazın lütfen objektif olun yanlı ve taraflı oluyorsunuz.

Belli ki Apple'in Macbooklarda artik Nvdia'nin yonga setini ve grafik islemcilerini kullaniyor olmasi Intel'in biraz gucune gitmis. Hakli olduklari noktalar olabilir ama bunu bu sekilde dile getirmek hem iPhone icin guzel bir reklam oluyor, hem de Intelin var olan sohretini zedeliyor. Sirketlerin, is ortakliklari olan diger sirketler ve onlarin urunleri hakkinda iyi ya da kotu yorum yapmalari bana cok itici geliyor. Rakibin hakkinda duzgunce elestri getirebilirsin ve hatta onun belli noktalarini ovebilirsin ki bence cok buyuk bir harekettir. Ya da tabi ki kendi urunun hakkinda ya da piyasanin geneli hakkinda istedigin gibi konusaabilirsin... ama boylesi cok komik oluyor. Intel Apple'a kizacagina X3100 ya da X4500 un otesine gecen birseyler yapmaya calismali. Cunku islemciler ve genel yonga setleri baz alindigin her nekadar lider gibi gozukse de (AMD ile birlikte tabi ki) grafik islemcisi konusunda intel ne yazik ki cok ama cok basarisiz.

intel'in bunu demesinin tek sebebi x86'dır. x86 kodlarını telefonlara da geçirirse oradanda patent parası alıcak. bu patent nedeniyle intel amd'nin her sattığı işlemciden patent hakları için para alıyor.

Bence Intel, benim Core2'imi kullandın neden Atom'umumu kullanmıyorsun? diyor.

AMD olmasaydı intel tek firma olsaydı cpu teknolojisi bukadar ilerlemezdi intel kullanıyorum ama AMD de olsun ki daha iyi işlemci ler görelim ve sana söylüyorum 17:56 sen Q9650 işlemciyi denedinmi birdene celeron değil Q9650 Yİ ve üstünü AMDyi de dnedim oyunlarda söyle böyle İNTELİN yanında Murat 124 değerinde AMD

ARM SoC ler taşınabilir cihaz üreticilerinin gözdesidir. ARM'yle baş edemeyen Intel korkusunu böyle gözler önüne sermiş. O zaman soralım neden ireticiler Intel değilde ARM tabanlı Atmel, vs. kullanıyorlar?

intel kendi işlemcilerinin rezalet olduğunu düşünseydi eminim bunu basına söylerdi :)
intel`in objektifliği gözlerimi yaşarttı doğrusu
herkesi kendileri gibi bu yalanlara inanacak kadar saf zannediyorlar

Sen de yorum yaz