Intel, Thunderbolt hızını ikiye katladı!

USB 3.0'ın en büyük belalısı, rakibini inanılmaz veri aktarım hızıyla şaşırtmaya hazır!

  • Ercan Uğurlu
Intel, Thunderbolt'u ihya etti!

Intel, yaptığı duyuruyla birlikte veri transfer teknolojisi Thunderbolt'un 10 Gbps'lik veri aktarım hızını güncellediğini açıkladı. Güncellemeyle birlikte Thunderbolt'un yeni hızı ikiye katlanarak tam 20 Gbps olacak. Bunun yanı sıra Intel'in yeni nesil işlemcilerinde de yeni Thunderbolt teknolojisine geçiş yapmasının beklendiğini de söyleyelim.

4K video aktarımına da imkan tanıyacak olan yeni 20 Gbps hızındaki Thunderbolt teknolojisi 2014 yılında karşımıza çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

hayırlısı diyelim ama bu yapının sadece grafik arabirimi ile sınırlı olmayacağı belli data transferi ve seslli görüntü transferinede olanak sağlıyor olması çok iyi ama bu denli güçlü bir yapıyı destekleyebilecek donanım yokken 100 gbps olsa kaç yazar hızı.

uzman değilim ama benzer bir teknolojiyi harddiskler için uygulayamazlarmı. hali hazırda ssd ler bile yavaş sayılıyor. fakat atomik ölçüde ışık teknolojisi kullanılarak depolama sağlanabilir. mevcut disklerdeki 1 ve 0 ı ifade eden pozitif ve negatif yük yerine ışık fotonlarını kullanabilirler. buda daha hızlı bir okuma ve yazma sağlayabilir.

Gidip 120tl ye thunderbolt kablosu almam ayrıca en azından USB-2 nin ölmesine en az 5sene var?

Goruntu aktarimi icin iyi haber ama depolama icin kulkanmaya daha bi 5 senesi var gibi. Heleki su an bile usb 3 hdd leri her 10 pc den 2 sinde tam randumanli kullaniyoruz geriye kalan 7 sinde 2.0 la devam. Daha dur bakalim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play